Emniyet amirinden Abdullah Öcalan yürüyüşü yapan HDP'li vekillere zor soru: İçişleri Bakanlığı saldırısının sorumlusu kim?

Terör örgütü PKK elebaşı Abdullah Öcalan’ın 9 Ekim 1998’de Suriye’den çıkarılmasının yıl dönümünü kutlamak isteyen aralarında HDP’li vekillerin de olduğu bir grup Diyarbakır’da izinsiz yürüyüş yapmak istedi. Uyarılara rağmen yürüyüş yapmakta ısrar eden gruba polis müdahale etti. Çıkan arbede sonrası 90 kişi gözaltına alındı. Emniyet amiriyle müzakerede konuşan HDP’li Ceylan Akça Cupolo, “Siz beni seçtiniz ben sizin iradenizim” dedi. Bunun üzerine emniyet amiri, “Halkın iradesini kullanarak burada örgütü temsil etme ciyetine gitmeyin. Rica ediyorum, biz güvenlik öncelikliyiz. İçişleri Bakanlığı’nın olduğu yerdeki saldırının sorumlusu kim?” diye sordu.

Giriş Tarihi 09 Ekim 2023, 16:44 Güncelleme 10 Ekim 2023, 10:15
Emniyet amirinden Abdullah Öcalan yürüyüşü yapan HDP’li vekillere zor soru: İçişleri Bakanlığı saldırısının sorumlusu kim?

Terör örgütü PKK'nın elebaşı Abdullah Öcalan'ın 9 Ekim 1998'de Suriye'den çıkartılmasının yıl dönümünde aralarında HDP milletvekilleri Ömer Öcalan, Sırrı Sakık, Salihe Aydeniz, Gülistan Kılıç Koçyiğit ve Ferit Şenyaşar'ın da olduğu milletvekilleri ve beraberlerindeki grup, Bağlar ilçesinde bulunan Koşuyolu Parkı'nda izinsiz basın açıklaması ve yürüyüş yapmak istedi.

Uyarılara rağmen yürüyüş yapmakta ısrar eden gruba polis müdahale etti. Çıkan arbede sonrası 90 kişi gözaltına alındı.

Gruptan ayrılan ve cadde üzerindeki grubun yanına HDP Şanlıurfa Milletvekili Ömer Öcalan, Abdullah Öcalan üzerindeki tecritten dolayı tavır aldıklarını söyledi.

Öcalan, "25 yıldır devam eden uluslararası komployu kabul etmiyoruz. İşkence var onun için buradayız. Ailesinin görüşü engelleniyor. Öcalan için buradayız. Öcalan üzerinde tecrit yürütülüyor. Onun için buradayız. Sağlığından endişe duyuyoruz. İşkence yapılıyor. Öcalan Kürt sorunu üzerinde baş muhataptır. Gizli saklı bir şey yapmıyoruz. Bunları Meclis'te de söylüyoruz" dedi.

'BURADA ÖRGÜTÜ TEMSİL ETME CİYETİNE GİTMEYİN'
Emniyet amiriyle müzakerede konuşan HDP Diyarbakır Milletvekili Ceylan Akça Cupolo, "Siz beni seçtiniz ben sizin iradenizim" dedi.

Bunun üzerine emniyet amiri, "Halkın iradesini kullanarak burada örgütü temsil etme ciyetine gitmeyin. Rica ediyorum, biz güvenlik öncelikliyiz. İçişleri Bakanlığı'nın olduğu yerdeki saldırının sorumlusu kim? Takip ediyor musunuz gündemi? PKK üstlendi. Neden 9 Ekim'i seçtiniz, neden 8 veya 10 Ekim'i seçmediniz? 10 Ekim için buluşsak sizin burada çevre emniyetinizi alsaydık biz" diye karşılık verdi. Polisin çevrede güvenlik önlemi sürüyor.

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI'NA SALDIRI GİRİŞİMİ
1 Ekim'de Ankara'daki İçişleri Bakanlığı'na canlı bombalı saldırı girişimi gerçekleştirilmiş, olayda 2 terörist de etkisiz hale getirilirken 2 polisimiz yaralanmıştı.

İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada "Teröristlerin BTÖ(PKK) üyesi olduğu tespit edilmiştir" ifadeleri kullanılmıştı.

Bakanlığın açıklamalarının hemen ardından PKK da saldırıyı üstlenmişti.