Ekrem İmamoğlu parti mi kuruyor? Çok konuşulacak bomba kulis bilgisi: O senaryo gerçekleşirse B planı devreye girecek

Seçimlerin ardından krizin ve kaosun eksik olmadığı CHP'de sular durulmuyor. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun "değişim" çağrısı parti içinde büyük krize neden olurken, gözler İstanbul İl Kongresi ve olağan kurultaya çevrilmiş durumda. Mahmut Övür, bugünkü köşesinde 'İmamoğlu'ndan yeni parti hazırlığı! O senaryo yaşanırsa B planı devreye girecek' başlıklı bir yazı kaleme aldı. "İmamoğlu, İstanbul İl Kongresi alınırsa CHP yönetimini zorlayacak, eğer alınamazsa bu kez B planı devreye girecek" diyen Mahmut Övür, "B planından kastedilen de yeni bir parti kurmak." ifadesini kullandı.

Giriş Tarihi 05 Ekim 2023, 09:04 Güncelleme 05 Ekim 2023, 17:12
Ekrem İmamoğlu parti mi kuruyor? Çok konuşulacak bomba kulis bilgisi: O senaryo gerçekleşirse B planı devreye girecek

İÇİNDEKİLER

Cumhuriyet Halk Partisi'nde yaşanan koltuk kavgası 'Bizans' oyunlarını aratmıyor. Kemal Kılıçdaroğlu ile 'değişim' çıkışı yapan Ekrem İmamoğlu savaşta takvim.com.tr'nin daha önce yazdığı iddia yeniden gündeme geldi.TAKVİM.COM.TR YAZMIŞTI
İmamoğlu'nun İstanbul'dan 'kurtulmak' için yeni bir parti kuracağı iddialarını aylar önce takvim.com.tr yazmıştı. CHP'deki İstanbul Kongresi öncesi iddiaları köşesine taşıyan Sabah Gazetesi yazarı Mahmut Övür'ün 'İmamoğlu'ndan yeni parti hazırlığı! O senaryo yaşanırsa B planı devreye girecek' başlıklı bir yazı kaleme aldı.

İşte Övür'ün 5 Ekim tarihli yazısı:

CHP'nin klasik özelliğidir, projeleri ve icraatıyla değil ya statükocu yapısıyla ya kutuplaştırıcı diliyle ya da parti içi kavgayla hep gündemde. Şu son dönemlere bakın, ellerindeki 11 büyükşehir belediyesiyle yeni bir belediyecilik modeli ortaya koyacaklarına, tam tersine o belediyeler parti içi iktidar savaşının en güçlü tarafı oldu.

Alın İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu örneğini... İstanbul'da oluşan "delege borsası" ve kulislerde giderek sertleşen siyasi suçlamalar sıradan bir parti içi yarışın aşıldığını ve kılıçların çekildiğini gösteriyor.


İki taraf da ölümüne partiyi ele geçirmeye çalışıyor. Bu da Eskişehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen'in koyduğu, "Parti ikiye bölündü" teşhisini doğruluyor.

Her makama aday olduğu için gerçekten İmamoğlu'nun bir planı olup olmadığını bilmiyorum; ama kulislerde artık rahat rahat İmamoğlu'nun A ve B planları konuşuluyor. A planına göre İstanbul İl Kongresi alınırsa CHP yönetimini zorlayacak, eğer alınamazsa bu kez B planı devreye girecek. B planından kastedilen de yeni bir parti kurmak. Son günlerde de konuşuldu, hatta geçen yıl Altılı Masa'da yaşanan kaosa karşı "EKİM Partisi" kurulacağı bile seslendirilmişti.

Zaten İmamoğlu'nun aklının bir yerinde, "Partiler üstü Macron Modeli" gibi bir fikir vardı. Artık bunun Meclis ayağı da oluşmuş durumda.
İmamoğlu ve ekibinin İstanbul'daki delege avında gösterdikleri agresif tavrın bu açıdan bir işaret verdiğini söyleyen tecrübeli bir CHP'li şöyle diyor:

"İmamoğlu İstanbul İl Kongresi'ni alırsa genel başkanlığa aday olur, grup kurmasına gerek kalmaz. Ama kaybederse tam tersi olur ve İmamoğlu parti kurar. Bunun için Meclis'te ciddi bir hareketlilik var ve yeterli milletvekili olduğu için de grup kurmaları kimseyi şaşırtmayacak."

Bunun için İstanbul İl Kongresi bekleniyor. Sonuçlar ne olursa olsun, CHP'de derin bir ayrılık yaşanacağı beklentisi çok yüksek. Giderek birbirlerini "düşmanlaştıran" bir siyaset izleniyor ve bir arada kalma şansları yok. CHP'liler bu mücadelenin daha önceki parti içi yarışlara benzemediğini ve çok sert geçtiğini söylüyor.

Bu durumda Kılıçdaroğlu kalsa İmamoğlu ve ekibinin, tersi olursa da Kılıçdaroğlu ve destekçilerinin partide kalamayacakları çok açık.
Bu nedenle Meclis'te grubu bulunan partilere yeni birinin eklenmesi hiç şaşırtıcı olmayacak."


TAKVİM.COM.TR YAZMIŞTI
Ekrem İmamoğlu'nun İstanbul'dan 'kurtulmak' için yeni bir parti kuracağı iddialarını daha önce takvim.com.tr yazmıştı.

TAKVİM UYGULAMASINI İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN