CHP'de İstanbul kavgası! Ekrem İmamoğlu'ndan Cemal Canpolat’a "Sen bu işe girme" teklifi! 2 isme tehdit... Barış Yarkadaş'tan olay iddia...

CHP'de genel seçimlerde yaşanan hezimetin ardından kaos eksik olmuyor. Kurultaya giden süreçte CHP'nin en çok üye ve delegesinin bulunduğu İstanbul için adaylar belli oldu. CHP Genel Başkan Adayı Özgür Özel ile hareket eden İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun destek verdiği Bahçelievler İlçe Başkanı Özgür Çelik'in ardından CHP'nin eski il başkanlarından ve Kemal Kılıçdaroğlu'nun destek verdiği Cemal Canpolat da adaylığını açıkladı. Yaşanan gelişmenin ardından bomba bir iddia gündeme geldi. CHP yandaşı Şaban Sevinç, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun Cemal Canpolat ile yaptığı görüşmede il başkanlığı yarışına girmemesi gerektiğini belirterek, "Değişim olduğunda senin gibi biri genel merkezde daha üst makamlarda görev alır" dediğini iddia etti. Öte yandan CHP'li Barış Yarkadaş ise Ekrem İmamoğlu'nun Erdoğan Toprak ve Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat'a "Özgür Çelik'e desteği çekerseniz altınızı boşaltırım" dediğini iddia etti. Yarkadaş İmamoğlu'nun "Sonuna kadar gideceğim" diyerek sert ifadeler kullandığını söyledi.

Giriş Tarihi 25 Eylül 2023, 17:40 Güncelleme 26 Eylül 2023, 09:56
CHP’de İstanbul kavgası! Ekrem İmamoğlu’ndan Cemal Canpolat’a Sen bu işe girme teklifi! 2 isme tehdit... Barış Yarkadaş’tan olay iddia...

İÇİNDEKİLER

14 Mayıs ve 28 Mayıs'ta gerçekleştirilen seçimlerde 8'li koalisyonun adayı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu fark yedi.

Hezimetin hemen ardından "Değişim" çıkışı yapan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Kemal Kılıçdaroğlu'nun koltuğuna göz dikti.

Zoom cuntasını bile toplayarak Kılıçdaroğlu'na bayrak açan Ekrem İmamoğlu daha sonra rotayı yeniden İstanbul'a kırdı.

ÖZEL VE İMAMOĞLU BİRLİKTE HAREKET EDİYOR
İmamoğlu, "Ekrem İmamoğlu ile ortak bir hayalimiz var" diyen CHP Grup Başkanı Özgür Özel'in adaylığına destek verdiğini açıkladı. Takvim.com.tr İmamoğlu ile Özel'in ortak hareket ettiğini dikkat çekere "Tavşan aday" formülüne dikkat çekti.

SON SÜRAT KURULTAYA
Yaşanan gelişmelerin ışığında CHP son sürat Kurultay'a gidiyor.

Kasım ayında yapılması planlanan kurultay öncesi il kongreleri devam ederken CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun desteklediği isimler ile "Değişim" ekibinin desteklediği gruplar arasında kavga çıkıyor...

ANKARA'DA İL BAŞKANI BELLİ OLDU
Olaylı İzmir kongresinin ardında geçtiğimiz hafta sonu Ankara kongresi de yapıldı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun desteklediği Şenol Aslanoğlu İzmil İl Başkanı olurken yine Kılıçdaroğlu destekçisi Ümit Erkol Ankara İl Başkanı oldu.

İSTANBUL'DA KOLTUK KAVGASI: ADAYLAR BELLİ OLDU
Ankara ve İzmir'in ardından gözler İstanbul'a çevrildi. CHP'nin yasaklı İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ile kavgalı olan Ekrem İmamoğlu'nun İstanbul'u kendi adayının kazanması için elinden geleni yapacağı bilinirken adaylar belli oldu.

DEĞİŞİMCİLERİN ADAYI: ÖZGÜR ÇELİK
İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun destek verdiği Bahçelievler İlçe Başkanı Özgür Çelik'in ardından CHP'nin eski il başkanlarından ve Kemal Kılıçdaroğlu'nun destek verdiği Cemal Canpolat da adaylığını açıkladı.

Ancak bir noktaya dikkat çekmete fayda var... Kemal Kılıçdaroğlu'nun desteklediği konuşulan Cemal Canpolat'ın da Canan Kaftancıoğlu ile kavgalı olduğu biliniyor.

Özgür Çelik adaylığını, "Birlikte yol yürümekten onur duyduğum büyük aileme güç katmak için CHP İstanbul İl Başkanılığı'na adayım. Umudu örgütleyeceğimiz, yerel seçimler başta olmak üzere birçok başarıya birlikte imza atacağımız yarınlarda buluşalım." diyerek duyurdu.

DİĞER ADAY CEMAL CANPOLAT
Çelik'in ardından bugün açıklama yapan Cemal Canpolat, "Kuruluşunun 100. Yılında, 100 yıllık çınarın İstanbul İl Başkanlığına adayım. Geçmişte başardık!" diyerek Çarşamba günü kapsamlı bir açıklama yapacağını duyurdu.

OLAY İDDİA: EKREM İMAMOĞLU CANPOLAT'LA GÖRÜŞTÜ: BU İŞE GİRME
Adayların belirlenmesinin ardından bomba bir iddia gündeme geldi.

CHP yandaşı Şaban Sevinç İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun Cemal Can Polat ile bir görüşme yaptığını ve yarışa girmememsi için "teklinde bulunduğunu" iddia etti.

Sevinç konuya ilişkin yaptığı açıklamada, "Sürecin başında kendisi de değişimci olan Canpolat'a Ekrem İmamoğlu'nun, "Abi sen bu il başkanlığı işine girme, değişim olduğunda senin gibi biri genel merkezde daha üst makamlarda görev alır" diye telkinde bulundu." ifadelerini kullandı.

İmamoğlu'nun bu hamlesi "Siyasi rüşvet" olarak yorumlandı...

Sevinç'in CHP İstanbul'da yaşananlara ilişkin iddiası şu şekilde:

"YOĞUN TARTIŞMALAR YAŞANDI"
"Canpolat / İmamoğlu görüşmesi CHP İstanbul hakkında her şey…

Dün akşamdan beri CHP İstanbul cephesinde çok yoğun tartışmalar yaşandı. Kemal bey 27 ilçe başkanının desteğini alan Özgür Çelik'e karşı aday çıkarmama kararı aldı ve bunu İstanbul'daki kurmaylarına bildirdi.

Zaten kurmayları da Cemal Canpolat, Selçuk Sarıyar ve Gürsel Tekin arasında anlaşamıyordu. Çünkü her biri Kemal beyden, kendi istediği kişiyi onaylamasını istiyordu. Nitekim Kemal bey geçen hafta "aranızda uzlaşın" demiş ancak Battal İlgezdi, Erdoğan Toprak ve Zeynel Emre yaptıkları görüşmede uzlaşamamışlardı.

GENEL MERKEZ KARIŞTI
Dün gece boyunca çok hareketli saatler yaşandı. CHP İstanbul kulisleri ve genel merkez karıştı. Battal İlgezdi dün gece Canpolat ve Maltepe, Ataşehir İlçe Başkanlarıyla toplanarak, Canpolat'ı Kemal beyin kararı doğrultusunda vazgeçmesi için iknaya çalıştı. Bu arada Ekrem İmamoğlu / Özgür Çelik kanadına, aday çıkarmama karşılığı İstanbul'dan seçilecek kurultay delegelerinin yarı yarıya paylaşılması önerildi. Hatta Kemal bey dün gece Özgür Çelik'e bugün için Ankara'da Genel Merkezde randevu verdi.

"BİZ ADAY ÇIKARMAZSAK..."
Bu sabah görüştüğüm bir Genel Merkez yetkilisi "Biz aday çıkarmazsak Ekrem bey delegenin yarısını vermez ki, neden versin. Nasıl güveneceğiz" diyerek Kılıçdaroğlu'nu Cemal Canpolat'ı aday göstermeye mutlaka ikna edeceklerini belirtti. Ardından adı adaylar arasında geçen (Oğuz Kaan Salıcı ve Canan Kaftancıoğlu'na yakınlığıyla bilinen) Selçuk Sarıyar'ın Canpolat lehine çekileceği Kılıçdaroğlu'na iletildi.

KILIÇDAROĞLU ONAY VERDİ: ADAYLIĞINI AÇIKLA
Ve bu yaşananların ardından Kılıçdaroğlu kendisini arayan Cemal Canpolat'a "Peki tamam, adaylığın açıkla" diye onay verdi.

EKREM İMAMOĞLU'NDAN CEMAL CANPOLAT'A: YARIŞA GİRME İLERDE MAKAM VERELİM

Öte yandan sürecin başında kendisi de değişimci olan Canpolat'a Ekrem İmamoğlu'nun, "Abi sen bu il başkanlığı işine girme, değişim olduğunda senin gibi biri genel merkezde daha üst makamlarda görev alır" diye telkinde bulundu."

2 İSMİ TEHDİT ETTİ İDDİASI
Öte yandan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na yakınlığıyla bilinen Barış Yarkadaş da bomba bir iddiayı gündeme getirdi.

YARKADAŞ BOMBAYI PATLATTI I VİDEO İZLE

Yarkadaş İmamoğlu'nun 2 ismi tehdit ettiğini ima etti.

Yarkadaş, "Ekrem İmamoğlu bugün 5 kişiyle bir dar grup toplantısı yaptı. Erdoğan Toprak'a 'Ben Çelik'in maddi manevi arkasındayım' dedi." diye konuştu.

"ONLARIN DA ALTINI BOŞALTIRIM"
İmamoğlu'nun Çelik'e daha önce destek açıklayan CHP İstanbul Milletvekili, PM Üyesi Erdoğan Toprak ve Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat'ı da "Eğer Çelik'e desteklerini çekerlerse onların da altını boşaltırım. Ben sonuna kadar Çelik'in arkasındayım" diyerek tehdit ettiğini söyledi.

"Buradan İmamoğlu'nu uyarıyorum diyen" Yarkadaş, "CHP delegesi üzerine sözleri ilçe başkanlarının kulağına gitti. Kendisini uyarıyorum. Bu tür değerlendirmeden yapmaktan vazgeç. CHP tabanını çok kırdı bugün. Bu işlere girmeyin." dedi.

"SONUNA KADAR ÇARPIŞACAĞIM"
Yarkadaş aynı İmamoğlu'nun kapalı toplantıda CHP'li başka isimlerle tartıştığını da söyledi.

Yarkadaş'ın açıklamaları şu şekilde:

"Ekrem İmamoğlu'nun bugünkü kapalı toplantıda yaptığı konuşmadaki üslubunun çok sert olduğu, agresif olduğu ve orada bulunan insanları rahatsız ettiğini söyleyebilirim. Mesele CHP İstanbul İl Başkanlığı seçimine gelince İmamoğlu, Özgür Çelik'i işaret ederek 'Tek aday, ortak aday yok, aday çıkarabilen herkes adayını çıkarsın, sonuna kadar çarpışacağım sonuna kadar gideceğim' diyor. Bazı arkadaşlar ortamı yumuşatmaya çalışıyor 'tek aday, ortak aday yok, sonuna kadar gidip çarpışacağım' diyor. Bugün konuştuğum bir belediye başkanı 'bu sözler beni üzdü, hem de kırdı. Orada bütün belediye meclis üyeleri sonuçta İmamoğlu için çalıştı. Neye çarpışacak?' dedi. İmamoğlu bu işe gerçekten kafaya takmış. Cuma gecesi bir İstanbul il delegesinin evini ziyaret ederek Çelik için oy istedi. Ben böyle bir şey görmedim"

İMAMOĞLU'NDAN ŞÜKRÜ GENÇ'E: TARAFINIZI SEÇİN
"İmamoğlu'nun sözleri üzerine Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç iyi niyetle 'sayın başkanım biraz sert oldu' deyince İmamoğlu, 'tarafınızı seçin' diyor. Bunun üzerine bazı meclis üyeleri 'sayın başkan İYİ Parti'ye göstermiş olduğunuz teveccühü CHP'lilere niye göstermiyorsunuz, sizin bu tavrınız kazandığınız günden beri devam ediyor, bir ay sonra 'Kahramanın Yolculuğu diye kitap yazdırdınız' diyor. Gergin bir ortamda geçiyor, bazı meclis üyeleri ile arasında tartışma çıkıyor. O arada İmamoğlu, Kaftancıoğlu hakkında yorumlar yapıyor."

TAKVİM UYGULAMASINI İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN