CHP'de değişim ihtilali! Tavşan aday Özgür Özel Kılıçdaroğlu'na karşı adaylığını ilan etti: İlk destek Ekrem İmamoğlu'ndan geldi

Kavga, kaos ve 'değişim' tartışmalarıyla cebelleşen CHP'de "İmamoğlu ile ortak hayalim var" diyen Özgür Özel bugün adaylığını ilan etti. "Değişimin Yüzyılı, Yüzyılın Değişimi" başlıklı bir tutum belgesi yayınlayan Özel, "Yönetim seçim yenilgisinin sorumluluğunu üstlenmedi" ifadelerini kullandı. Kemal Kılıçdaroğlu'nu hesap uzmanlığından vuran Özgür Özel, 39 milletvekilini başka partilere vermesi unutulmaz hasar bırakmıştır. Partiler arası imzalanan protokollere dair bilgilendirme dahi yapılmadan süreç izlenmiştir" dedi. "CHP Genel Başkanlığı'na adaylığımı ilan ediyorum" diyen Özel'e ilk destek Ekrem İmamoğlu'ndan geldi. İmamoğlu, "CHP değişirse Türkiye değişir" paylaşımında bulundu. Böylelikle 'tavşan aday' formülü tescillendi.

Giriş Tarihi 15 Eylül 2023, 10:15 Güncelleme 17 Eylül 2023, 06:10
CHP’de değişim ihtilali! Tavşan aday Özgür Özel Kılıçdaroğlu’na karşı adaylığını ilan etti: İlk destek Ekrem İmamoğlu’ndan geldi

İÇİNDEKİLER

Cumhuriyet Halk Partisi'nde yerel seçimlere giderayak 'iç savaş' patlak verdi.

"Ekrem İmamoğlu ile ortak hayalim var, uyumlu çalışırız" diyen CHP Grup Başkanı Özgür Özel, "Değişimin Yüzyılı, Yüzyılın Değişimi" başlıklı bir tutum belgesi yayınlayarak adaylığını ilan etti.Özel'in açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde;

"BU İTİRAZ EDENLERİN HİKAYESİDİR"
"Bugün dinleyeceğiniz; 28 Mayıs'ı sabahı 81 ilde uyanıp da o günden beri huzurlu bir uyku uyuyamayanların hikayesidir. 'Seni bu karara ne itti?' diye soranlara 'Babamın, benim ve kızımın arkadaş grupları' diyenlerin hikayesidir. 30 yıldır sönmeyen Madımak ateşinin zaman aşımı kararıyla yürekleri dağlamasına engel olamamanın hikayesidir.

Artık korkmaya gerek olmadığının çünkü korkulanın olduğunu bilenlerin hikayesidir. 'Şenyaşar Ailesi'ne getiremediğimiz adalet var' diyenlerin hikayesidir. Hiçbir şey olmamış gibi davranmaya itiraz edenlerin hikayesidir. Bir daha aynı hataları yapmamak için azim ve inanç taşıyan gençlerin ve kadınların hikayesidir. Türkiye'yi değiştirmek için CHP'yi değiştirmeye inanan kadroların hikayesidir. Bu bir lider değişikliğinin ötesinde, gücü kadrolardan alan ve kadrolarına güç veren bir hareketin hikayesidir. Bu hikaye, Atatürkçülerin, namusluların, İsmet Paşa'nın, Karaoğlanların hikayesidir.

Azim kararlılık taşıyan gençlerin kadınların hikayesidir. Bu hikayedeki Atatürkçüler, gençler aydınlanma meşalesini yeniden yakıp cumhuriyet devrimine yenide devam edeceklerin inancı olanlarındır. Türkiye'nin değişmesi için CHP'nin değişimine inanların hikayesidir. Bu hikaye Atatürk'ün cumhuriyetle bir tuttuğu biri CHP'yi baba evi bilen Atatürkçülerin hikayesidir.

YOLCULUĞUMUZUN İLK ADIMI
Amasız fakatsız çıkılan yolculuğun ilk adımıdır. İlk adımdır ama kararlıdır. Tek kişinin değil bir kadronun attığı adımdır. Büyük iktidar hayalinin ilk adımıdıır. En büyük değişimler büyük kırılmaların yaşandığı zaman gerçekleşir. Yeni yüzyılda yeni siyaset için yol alacağız.

KILIÇDAROĞLU'NA GÖNDERME: SORUMLULUĞU ÜSTLENMEDİ
Alınan sonuca bahaneler üretti, yenilginin sorumluluğu üstlenmedi. Güven duygusunu yitiren seçmenimiz duygusal kopuşa sürüklendi. Parti yönetimi bu durumu tespit etmek yerin kırılmaya gözden gelmeyi tercih etti. Değişimin yüzyılı yüzyılın değişimi diye yola çıktığımız tutum belgesinde emekçi sorunlarından barınma krizlerine kadar bir dizi başlıkla ülkemizin yarını için yargı bağımsızlığından aktif sosyal politikalarına kadar tarıma dayalı sanayide güvenlik sorununa kadar tutum alıyor. Çözüm önerilerimizi sunuyoruz.39 VEKİL VERİLMESİ UNUTULMAZ HASAR BIRAKTI
Biz ve onlar ayrışmasını kabul etmiyoruz. Yaşam eşitlik barınma ve beslenme hakkını birlikte sunuyoruz. Toplumun tüm yoksullarına işsizlerine birlikte sahip çıkıyoruz. Toplumu ayrıştıran siyaseti reddediyoruz. Yatay siyaset anlayışını savunuyoruz. Partimizin 39 milletvekilini başka partilere vermesi unutulmaz hasar bırakmıştır. Aynı şekilde partiler arası imzalanan protokollere dair bilgilendirme dahi yapılmadan süreç izlenmiştir. Sorumluluk üstlenmeyen yönetim tarzı kabul edilemez.

Kadınları siyasetin merkezine taşıyacak yapı kurulmalıdır. Gençler devlet okullarında bilimsel eğitim alamamaktadır. Gençler yoksulluk ve barınma kriziyle mücadele etmektedir."

Popülist ve aşırı hareketlerin gençleri özel olarak hedeflediği görülmektedir. Gençlere yalnızca seslenen değil gençlerle birlikte karar veren cesur siyaset anlayışına ihtiyaç vardır.

Hedeflediğimiz değişim, çevreden, gençlerden, kadınlardan yana; yeni cesaretli ve özgüvenli siyasetimizle hayat bulacaktır.

CHP toplumun hak taleplerinin yalnızca parlamentoda değil sokakta da temsilcisi olacaktır. Hesap verebilir, şeffaf katılımcı süreci işleten, ölçme ve değerlendirmeden en iyi şekilde yararlanan kurumsal yapı hedeflenmeli.

2. yüzyılın CHP'si karar alma süreçleri, katılım ve etik ilkeler bakımından yola devam etmelidir. Partinin lideri, kadro, siyaset yapma tarzı yenilenmeli. Tüzükteki yetki ve sorumlulukları bazen aşan yönetim anlayışı toptan terkedilmelidir.
DANIŞMAN KRİZİ
Parti içi kurumların işlevsiz kılınması, danışmanlık kurumunun kurumsal yapının yerine geçmesi partimizi işlevsiz hale getirerek zayıflatmıştır. CHP'nin kayıt dışı siyasete teslim olmasını kabul etmiyoruz.

Güçlü kurumsallaşma başarının ön koşuludur. CHP tüm kurumlarıyla diri ve canlı olmak zorundadır. Karar alma ve aday belirleme neredeyse tamamen merkezileşmiş, üye ve örgüt yapısının sağlıksız olduğu iddia edilerek ön seçim terkedilmiş, parti kararları atanmış danışmanların yönlendirmeleriyle belirlenmiştir."

"3 DÖNEM KURALI GETİRECEĞİZ"
Kapsamlı bir üye reformu gerçekleştirilerek üyelerin genel başkanı doğrudan seçmeleri dahil olmak üzere tüm süreçlere katılımı sağlanacaktır.Milletvekili, belediye başkanı ve meclis üyeleri adaylarının belirlenmesinde ön seçim yöntemi hesap alınacak ve yeniden aday gösterilecek yerel yöneticiler için halkın memnuniyeti ölçen objektif kriterler gözetilecektir. Genel Merkez yöneticiler, milletvekilleri, belediye başkanları ve meclis üyeleri için 3 dönem sınırı getirilecektir.

"TARİHSEL KARARIN EŞİĞİNDEYİZ"
Kadınlar için eşit temsil benimsenecektir. MYK üyelerinin 2/3'ü PM üyeleri arasından doğrudan seçilecektir. Bu çağrım tüm değişimi birlikte yapmaya ve yeni yolu birlikte yürümeye dahildir. Sorunu doğru tespit etmez, yaşananlardan ders aldığımıza insanları ikna etmezsek CHP başta olmak üzere tüm muhalefet seçmen gözünde değersizleşecektir. Değişimin yaratacağı moral ve umut kazanmanın büyük güvencesi olacaktır. Tarihsel kararın eşiğindeyiz. Seçimin kaybedildiğini kabul etmeyen siyasi duruma başkaca tanımlar gerçekleştiren siyasetsizliğin parçası mı olacağız yoksa Türkiye'ye umut mu olacağız?

"ADAYLIĞIMI İLAN EDİYORUM"
Seçmendeki kopuşu görmezden mi geleceğiz yoksa ona yenide umut olan değişimin önceliğini mi yapacağız? Siyasetimizi sağ söylemlere sığınarak mı yapacağız yoksa özgüvenli bir siyasete o rant tabanı tuzla buz mu edeceğiz? CHP'deki değişim ülkedeki değişimin ön koşuludur. Gençlerimizi partinin merkezine almak için, kadınların etkin olacağı siyaseti güvenceye almak için, parti için iktidarı kazanmak için değil Atatürk'ün partisini iktidar yapabilmek için Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanlığına adaylığımı ilan ediyorum.

Seçimleri kazanmak için değil eşit adil bir ülke için ülkeyi ve milleti kurtaracak olan milletin aziz ve kararlılığıdır. Herkesi bu büyük yürüyüşe davet ediyorum. Çağrımız tüm üyelerimize, seçmenlerimize, Türkiye Cumhuriyeti'nin tüm vatandaşlarınadır. Bu memleket bizim, bu davet bizim, bu hasret bizim.

GRUP BAŞKANLIĞINA DEVAM EDECEK Mİ?
Gazetecilerin sorularına yanıt veren Özel, grup başkanlığına devam edip etmeyeceği ile ilgili, "Yarından itibaren il kongrelerimiz yapılacak. Özgür Özel, halkın yanında. 50 gün boyunca çalışmaya devam edeceğiz. Kurultay kararı alınmış değil, bundan sonraki süreçte bu değerlendirmeyi yapacağız. Ben kazanırsam Genel Başkan ve Grup Başkanı olacağım. Bu süreçle ilgili durumu ikilik olarak tanımlamamak gerekiyor" sözleriyle yanıtladı.İLK TEBRİK İMAMOĞLU'NDAN
CHP'de adaylığına ilan eden Özgür Özel'e ilk destek CHP'li İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'ndan geldi. İmamoğlu, "CHP değişirse Türkiye değişir. Türkiye'nin değişimi için yola çıkan Özgür Özel'e ve yol arkadaşlarına başarılar diliyorum" dedi. Böylelikle 'tavşan aday' formülü tescillendi.

Özel ise, "Değişim konusundaki yaklaşımını önemsiyorum, mutlu oldum" dedi.ÖZEL'E DESTEK İÇİN GELDİLER
CHP'de bir dönem genel başkan yardımcılığı yapmış isimlerden olan Seyit Torun ve Veli Ağbaba Özgür Özel'e destek için CHP Genel Merkezi'ne geldi.

CHP'nin önceki dönem genel başkan yardımcılarından Seyit Torun, kurultaya giden süreçte Özgür Özel'i destekleyeceklerin duyurdu. Torun, "Biz Özel'in iddiasının yanındayız, buradayız!" dedi.KONGRE İÇİN TARİH VERDİ... İSTİFA ETMEYECEK!
Ekrem İmamoğlu'na yakın yayın politikası olan fondaş Halk TV'ye konuşan Özgür Özel, CHP kongresi için 5 Kasım tarihinin uygun olduğunu söyledi. Özel, istifa etmeyeceğini belirtti.

Özgür Özel'in en büyük destekçisi ise hiç şüphesiz Ekrem İmamoğlu'nun başını çektiği değişimciler.İMAMOĞLU'NDAN 'TWEET'Lİ DESTEK
CHP'li İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu da Özgür Özel'in adaylığını ilan edeceği toplantıya ilişkin yaptığı duyuruyu sosyal medya hesabından destekledi. İmamoğlu'nun Özel'in tweetini beğenmesi dikkatlerden kaçmadı.

"GELECEK GÜZEL GÜNLERE, YOLUN AÇIK OLSUN ÖZGÜR ÖZEL"
CHP Adana Millletvekili Burhanettin Bulut, "Gelecek güzel günlere… 14.00'te Genel Merkez'deyiz… Laik, demokrat bir hukuk devleti umuduyla, özgür, aydınlık yarınlar için, yolumuz, yolun açık olsun Özgür Özel" açıklamasıyla Özel'e destek oldu.

Bulut bir başka paylaşımında "Hayat, umutsuzluktan umut yaratmaktır. Gün bizim, güneş bizim! Yolumuz açık olsun…" ifadelerini kullandı.

ÖZEL'İN ADAYLIĞINA KILIÇDAROĞLU NE TEPKİ VERDİ?
Kılıçdaroğlu ile yüz yüze görüştüğünü duyuran Özgür Özel, "Görüşmemiz 40-45 dakika sürdü. Genel durumu değerlendirdim. Bir tutum belgesi hazırlığında olduğumu söyledim. O belgeyi açıklamak için partimizin 100. yılını hep birlikte kutlamayı beklediğimi söyledim. Bu hafta içinde tutum belgesini açıklayacağımı, bunu kendi elimizle yapmayı uygun gördüğümü söyledim. Müsaade ederse bunu partide yapmanın doğru olacağını söyledim. O da uygun olacağını belirtti. Çok dostane, sıcak ve yüzlerin güldüğü bir atmosferde geçti. Olumsuz bir şey yaşanmadı. Karşılıklı iyi niyet beyanı oldu" ifadelerini kullandı.TOPAL TAVŞAN KOLAYA AV: "DAHA SERT OL ÖZGÜR" BASKISI
Genel kanı kendi memleketi Manisa'da kaybeden Özel'in kurultayda Kemal Kılıçdaroğlu karşısında hiç şansı olmadığı yönünde.

Kılıçdaroğlu'nun belediye başkanları, hemşehri ve inanç grupları üzerinden delege gücünü kontrol altında tuttuğu bilinen bir gerçek. 'Tavşan aday Özgür Özel'in topal kalacağının farkına varan Ekremciler, Özel'e 'daha sert ol' çağrısı yaptı.

Fondaş İsmail Saymaz, "Özgür Özel, Kılıçdaroğlu'na karşı daha sert olmazsa en iyi ikinci adam olur" dedi.