Dışişleri Bakanlığı,Türk balıkçı gemisine Suriye rejimi tarafından ateş açılmasını kınadı

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, Adana Karataş Limanı'ndan denize açılan Türk balıkçı teknesine Suriye rejimi güvenlik güçlerine ait 2 gemi tarafından ateş açılmasını kınadı.

Giriş Tarihi 29 Mayıs 2023, 10:28 Güncelleme 29 Mayıs 2023, 12:28
Dışişleri Bakanlığı,Türk balıkçı gemisine Suriye rejimi tarafından ateş açılmasını kınadı

İÇİNDEKİLER

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Bilgiç "Mahmutcan-1" adlı Türk balıkçı teknesine uluslararası sularda seyrederken, Suriye rejimi güvenlik güçlerine ait 2 gemi tarafından ateş açılmasını ve bu şekilde 2 balıkçının hafif yaralanmasını, teknede maddi zarara sebebiyet verilmesini kınadı.

Saldırı da teknede bulunan kaptan Mahmur Erol (38) ve tayfalardan Besat Genç (31) yaralandı. Teknede bir çok yerinde mermi izi oluşurken, geminin camları da kırıldı. Kaptan yaralı halde tekneyi Hatay'ın Samandağ ilçesine kadar getirdi. Yaralılar hastanelere kaldırılarak tedavi altına alındı. Dışişleri Bakanı Sözcüsü Bilgiç, Türk balıkçı teknesine, uluslararası sularda Suriye rejimi güvenlik güçlerine ait gemiler tarafından ateş açılması hakkındaki soruya yanıt verdi.

Sözcü Bilgiç, "Adana Karataş Limanı'ndan denize açılan 'Mahmutcan-1' adlı Türk balıkçı teknesine uluslararası sularda seyrederken Suriye rejimi güvenlik güçlerine ait 2 gemi tarafından dün (28 Mayıs) ateş açılmasını ve bu şekilde 2 balıkçımızın hafif şekilde yaralanmasını, teknede maddi zarara sebebiyet verilmesini kınıyoruz." ifadesini kullandı.

Bilgiç, uluslararası sularda meydana gelen ve Samandağ Cumhuriyet Başsavcılığının soruşturmasına konu olan bu müessif hadisenin takipçisi olacaklarını vurguladı.


"BİZİ RESMEN ÖLDÜRMEK İSTEDİLER"
Saldırıdan yara almadan kurtulan tayfalardan Mehmet Can Mendi," Balık avlamak için Karataş'tan açıldık. Uluslararası kara sulardayken iki gemi yanaştı sağlı sollu ateş açmaya başladı. 10-15 dakika sürdü. Kaptan ve diğer arkadaş yaralandı çok korktuk. Bizi resmen öldürmek istediler" dedi.Öteyandan güvenlik güçlerinin inceleme yaptığı gemi daha sonra tamirat için Karataş limanına çekildi.

TAKVİM UYGULAMASINI İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN