Takvim

Vav TV Canlı Yayın
 • Güncel
 • 12.05.2021 14:23
 •  - 
 • Son Güncelleme:
 •  
 • 12.05.2021 14:23
ABONE OL

Mezarlık ziyaretleri serbest mi? Bayramda mezarlık kabir ziyaretleri serbest mi?

Mezarlık ziyaretleri serbest mi? Bayramda mezarlık ziyareti yapmak isteyen vatandaşlar mezarlık ziyaretlerinin serbest olup olmadığını araştırıyor. İçişleri Bakanlığı'nın genelgesinde mahalli idarelerin mezarlık hizmetlerini yürütmek üzere çalışacak personeli kısıtlamadan muaf tutuluyor. Peki bayramda mezarlık ziyaretleri serbest mi? İşte detaylar...

Mezarlık ziyaretleri serbest mi? Bayramda mezarlık kabir ziyaretleri serbest mi?

Bayramda mezarlık kabir ziyaretleri serbest mi? Mezrarlık ziyaretleri serbest mi sorusuna arama motorlarında yanıt aranıyor. İçişleri Bakanlığı, 81 İl Valiliği'ne mezarlık ziyaretleriyle ilgili bir genelge göndermişti. Şehit aileleri, Arife ile Ramazan Bayramı'nın birinci gününde şehitlik ziyaretleri açısından sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulacak.

MEZARLIK ZİYARETLERİ SERBEST Mİ?

"Genelgede, "ülkemizin bütünlüğü" ve "milletimizin birliği" için canlarını feda ederek şehadet şerbetini içen aziz şehitlerin aileleri için dini bayramlar vesilesiyle gerçekleştirdikleri şehitlik ziyaretlerinin özel zamanlar olduğu belirtildi.

Devlet olmanın temel sorumluluğu şehit ailelerinin bu haklı taleplerine, salgınla mücadele tedbirlerini de göz önünde bulundurarak karşılık vermek ve onların gönül rahatlığıyla şehitleriyle buluşmalarını sağlamak olduğu ifade edilen genelgede, şu hususlar belirtildi:

Şehit aileleri, Arife ile Ramazan Bayramı'nın birinci gününde şehitlik ziyaretleri açısından sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulacak.

Bayram öncesinde valilik/kaymakamlıklar tarafından ilgili kurumlarla koordineli şekilde tüm şehit mezarlarının bakım/onarım çalışmaları ile temizlik işleri tamamlanacak.

Şehit aileleri kabristan ziyaretlerine kendi istek ve imkanları doğrultusunda belirtilen günlerde diledikleri zamanda gidebilecek.

Vali ve kaymakamların koordinasyonunda il/ilçe emniyet müdürlükleri veya jandarma komutanlıkları tarafından illerinde/ilçelerinde bulunan şehit aileleri ile önceden irtibat sağlanacak ve gerekli durumlarda şehit ailelerinin kabristan ziyaretleri için ulaşım aracı ve refakatçi personel görevlendirmesi yapılacak.

   Din görevlilerince şehitliklerde dua okunması için valilik/kaymakamlıklar tarafından il/ilçe müftülükleri ile gerekli koordinasyon sağlanacak.

   Şehit ailelerinin, şehitlik ziyaretlerinin huzur içerisinde gerçekleştirilebilmesi için vali ve kaymakamlar ile kolluk birimlerince gerekli hassasiyet gösterilecek."