Takvim

Vav TV Canlı Yayın
 • Güncel
 • 12.05.2021 13:32
 •  - 
 • Son Güncelleme:
 •  
 • 12.05.2021 13:32
ABONE OL

Arefe günü okunacak dualar! Arefe günü yapılması gereken ibadetler nelerdir?

Arefe günü okunacak dualar hangileri? Arefe günü yapılması gereken ibadetler ve okunacak dualar vatandaşlar tarafından sorgulanıyor. Ramazan Bayramı öncesi arefe günü ibadetlerini yerine getirmek isteyen vatandaşlar arefe günü okunacak dualar hakkında sorgulama yapıyor.

Arefe günü okunacak dualar! Arefe günü yapılması gereken ibadetler nelerdir?

Arefe günü yapılması gereken ibadetler! Arefe günü okunacak dualar hangileri? Ramazan ayının sona ermesi ve bayram coşkusunun başlamasıyla birlikte vatandaşlar arefe gününü de ibadetlerle dolu bir şekilde geçirmek istiyor. Bu mübarek gecede dualar okuyacak ve namazlar kılacak vatandaşlar arefe günü okunacak duaları sorguluyor.

AREFE GÜNÜ YAPILACAK İBADETLER

Arefe gününe hürmet edilmeli, günaha girmemeye dikkat edilmelidir.

Arefe günü çokça dua ve istiğfar edilmelidir.

Arefe günü çokça ihlas suresi okunmalıdır.

Bu önemli gün içerisinde bolca Kuran'ı Kerim okunmalıdır.

AREFE GÜNÜ 1000 İHLAS OKUMANIN FAZİLETİ NEDİR?

İhlâs Sûresini farklı sayılarda okumanın fâziletlerine dair hadisler olduğu (1) gibi, 1000 defa okumanın faziletiyle igili rivayetler de vardır:

"Arefe günü Besmele ile bin İhlâs okuyanın günahları affedilir ve duası kabul olur." (Ebu-ş şeyh)

Bir hadis-i şerifte:

"Kim ihlâs suresini Arefe gününde öğle ile akşam arasında bin defa okursa Allah (cc), ona ne isterse verir." buyrulmaktadır.

Hadis-i şeriflere göre; "İhlâs suresini okumak kul hakkı hariç diğer bütün günahların affına vesiledir." (Ebu-ş şeyh)

AREFE GÜNÜ DUASI NASIL YAPILIR?

Peygamber Efendimiz, "En hayırlı, kabulü şayan olan dua, Arefe Günü yapılan duadır" (Tirmizî, Dua, 8; Malik, Dua, 500) diye buyurmuştur. Bazı kaynaklarda, "Arefe günü besmele ile bin İhlas okuyanın günahları affedilir ve duası kabul olur" şeklinde buyurduğu da yazılır. "Kim İhlâs suresini Arefe gününde öğle ile akşam arasında bin defa okursa Allah (cc), ona ne isterse verir." Buyurduğu da rivayet edilir. Bu hadislerden hareketle, bu mübarek günde İhlas Suresi'ni bin defa okumak yapılacak en faydalı işlerden biridir. Tövbe istiğfar, salavat, kelime-i tevhid okumak tavsiye edilen ibadetlerdendir.

   AREFE GÜNÜNDE PEYGAMBER EFENDİMİZİN OKUDUĞU DUA

   Peygamber Efendimiz Arefe gününde bu duayı okurdu: Allâhümmec'al fî kalbî nûran ve fî basarî nûran ve fî sem'î nûran ve 'an yemînî nûran ve 'an yesârî nûran ve fevkî nûran ve tahtî nûran ve emâmî nûran ve halfî nûran vec'al lî nûran.Ve fî rivâyetin: 'Asabî ve lahmî ve demî ve şa'rî ve beşerî kâne yekûlü fî du'âihî (Yâ Rabb! Kalbimi nurlandır, gözümü nurlandır, kulağımı nurlandır, sağımı nurlandır, solumu nurlandır, üstümü nurlandır, altımı nurlandır, önümü nurlandır, arkamı nurlandır ve beni nûr eyle. (bir başka rivayette) benim damarlarımı nurlandır, etimi nurlandır, kanımı nurlandır, saçımı nurlandır, yüzümü nurlandır.)