Takvim

Vav TV Canlı Yayın
 • Güncel
 • 05.05.2021 08:44
 •  - 
 • Son Güncelleme:
 •  
 • 05.05.2021 19:06
ABONE OL

Sağlık Bakanı Dr. Bilim Kurulu sonrası açıkladı: Nüfusumuzun yaklaşık 3 katı kadar aşı için anlaşma imzalanmıştır

Son dakika haberine göre, , bugün Sağlık Bakanı Dr. başkanlığında video konferans yöntemiyle toplandı. Toplantının ardından Bakan Koca, gelişmelere ilişkin saat canlı yayında açıklamalarda bulundu. Bakan Koca, "Vaka sayılarında önemli derece düşüş yaşadık. Şu günlerde ağır hasta ve vefat sayılarında tedbirlerin etkisini göstereceğini öngörüyoruz." dedi. Bakan Fahrettin Koca, "Nüfusumuzun yaklaşık 3 katı kadar aşı için anlaşma imzalanmıştır. Şu anda Türkiye, 100 milyon doz Sinovac, 90 milyon doz Biontech ve 50 milyon doz Sputnik aşısı için anlaşma imzaladı." şeklinde konuştu.

Vaka sayılarında önemli derece düşüş yaşadık

Koronavirüs Bilim Kurulu, video konferans yöntemiyle toplandı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında gerçekleştirilen toplantının gündeminde, 1,5 hafta daha devam edecek tam kapanma süreci vardı.

Toplantıda, aşı takvimi de masaya yatırıldı. Haziran ayında 40 yaş üstünün aşılanacağı açıklanmıştı. Bu ay hangi grupların aşılanacağı, koronavirüsle mücadelede atılacak yeni adımlar da Bilim Kurulu'nun gündemindeydi. Sağlık Bakanı Koca, toplantının ardından açıklama yaptı.

Bakan Koca'nın açıklamalarından satır başları şöyle:

"HASTALIK VE KAYIPLARI BELİRGİN ŞEKİLDE AZALTMAKTADIR"
"Bilim Kurulumuz Ramazan bayramı öncesinde son toplantısını bugün yaptı. Alınan tedbir ve kısıtlamaların etkisini birlikte değerlendirdik. Kısıtlamalar özlediğimiz günlerin hasretini daha çok hissettirse de terazinin diğer ucundaki hastalığın yayılımı ve kayıplarımızı belirgin şekilde azaltmaktadır. Bu dengeyi ancak birlikte hareket ederek kurabiliriz. Bugün fedakarlık göstererek ertelediğimiz günlerimiz bizim ve sevdiklerimizin hayatlarını korumak için yapılmış yatırımlar. Kapanma-açılma arasındaki kısır daireyi kıracak olan bizim irademizdir. Sabır ve sebat göstererek salgının tekrarlayan saldırganlığını kıracağız.

"MUTASYON KONUSUNDA NE İYİMSER NE DE KARAMSARIZ"
Uygulanan tedbir ve kısıtlamalar ile birlikte hastalığın genel seyri de dikkate alındığında son 15 günde vaka sayısında önemli derecede düşüş yaşadık. 10 gün gecikmeli olarak bu düşüş doğrudan hastaneye yatışlarda da hissedilmeye başlandı. Şu günlerde ise ağır hasta ve vefat sayılarında tedbirlerin etkisini göstereceğini öngörüyoruz. Mevcut gidişat ödediğimiz bedele ve gösterdiğimiz sabra değeceğini işaret ediyor. Mutasyonlar ile ilgili çok sayıda kayıt ve incelemeyi eş zamanlı olarak takip ediyoruz. Ortada bir gerçek var o da hastalığın varyantlarının etkisi konusunda kimse mutabık değil. Virüs benzer özellikleri göstererek dolaşımda kalmaya devam ediyor. Bu konuda aldığımız tedbirlerin toplum gündemini daha fazla meşgul etmesini gerektiren bir yönü yok. Mutasyonlar konusunda ne iyimser olacak ne de karamsarlığa sebep olacak somut bir tespit maalesef yok.

"TÜRKİYE 100 MİLYON DOZ AŞI ANLAMASINI İMZALADI"

Hastalığın seyrini değiştirecek olan aşılar ile ilgili de sizleri bilgilendirmek isterim. Her gelişmeyi zamanında sizlerle paylaşmaya gayret ediyorum. Bu konuda da gelişmeler oldukça bilgilendirmiştim. Şu anda Türkiye 100 milyon doz sinovac ile, 90 milyon doz Biontech ile ve 50 milyon doz da Sputnik ile anlaşma imzalamış durumdadır. Yaklaşık nüfusumuzun 3 katı kadarlık doz aşı için anlaşmalar imzalanmıştır. Usulsüz belge elde etme hastalığına yakalanmış ve eleştiriyle gerçekleri çarpıtmayı bilinçli olarak ayırt etmeyen birileri çıkıp Çin ile anlaşma 50 milyon yapıldı 100 milyon değil diyor. Daha önce Çin ile yapılan anlaşmaları defalarca ve tüm detayları ile ifade ettim. Anlaşılan Çin ile yapılan anlaşmanın sadece ilk bölümünü esas alarak bir karalama kampanyası başlatmışlar. Çin ile iki seferde her biri 50 milyon doza karşılık gelen toplamda 100 milyon doza karşılık gelen bir anlaşma imzaladık."YALAN DİPSİZ KUYUDUR SAHİBİNİ DE İÇİNE ÇEKER"
Bugün Çin'den aşı gelecekti nerede diye soranlar, dün Çin ile aramızdaki hassas konuları kaşıyarak ilişkilerimizi bozmaya çalışıyorlardı. Başarılı olduklarını söyleyemem ama hasar verdikleri kesin. Karşı çıkacağım, eleştireceğim diye gerçekleri çarpıtmak kimseye fayda vermez. Yalan dipsiz bir kuyudur ve sahibini o kuyunun dibine er ya da geç gönderir. Hakikat ise güneş gibidir. Ne kadar saklanmak istense de pırıl pırıl aydınlatır. Bugün mücadele bütünlüğü açısından susuyor olmamız edebimizdendir. Bu saldırganlığa sessiz kalacağımız anlamına gelmez.

Akif'in dediği gibi, Yumuşak başlı isem, kim dedi uysal koyunum?
Kesilir belki, fakat çekmeye gelmez boynum!

Hepinizi saygıyla ve sevgiyle selamlıyorum."
BAKAN KOCA İLLERE GÖRE SAYILARI AÇIKLAMIŞTI
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 24-30 Nisan arasında illere göre her 100 bin kişide görülen Kovid-19 vaka sayılarını açıkladı.

Haritaya göre en çok vaka İstanbul'da.Bakan Koca, "İllerimizde bir haftada 100.000 nüfusa karşılık gelen vaka sayısını gösteren insidans haritasının güncel halini ekte bulabilirsiniz. Tedbir ve kısıtlamalar bu haritayı her gecen gün daha iyi bir tabloya çevirecek" dedi.İşte Türkiye'de son durum   İSTANBUL, ANKARA VE İZMİR...
   İllere göre haftalık Kovid-19 vaka sayısı her 100 bin kişide İstanbul'da 532,02, Ankara'da 361,52, İzmir'de 223,34 oldu.   İSTANBUL YİNE ZİRVEDE
   Haftalık verilere göre İstanbul, Kırklareli, Tekirdağ, Çanakkale ve Kocaeli 100 bin kişide en çok Kovid-19 vakası görülen iller oldu.   EN AZ VAKA O İLLERDE
   Haftalık verilere göre Şırnak, Şanlıurfa, Mardin, Siirt ve Van 100 bin kişide en az Kovid-19 vakası görülen iller oldu.

   TAKVİM UYGULAMASINI İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

   Canlı Corona Virüsü Haritası - Corona Virüsü Ölü ve Vaka Sayısı Son Durum
   TAKVİM UYGULAMASINI İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN