Takvim

Vav TV Canlı Yayın
 • Güncel
 • 06.05.2021 02:34
 •  - 
 • Son Güncelleme:
 •  
 • 06.05.2021 02:44
ABONE OL

Son dakika: Başkan dile getirmişti: , -19 aşısı hamlesi ile destek verdi

Son dakika haberi... Başkan , dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınına ilişkin geliştirilen aşı çalışmaları ile ilgili bir konuşma yapmıştı. Başkan Erdoğan konuşmasında "Geliştirilen aşılar, mevcut adaletsizlikleri daha da derinleştirmek yerine insanlığın ortak malı olacak şekilde kullanıma sunulmalıdır" demişti. 'nden gelen -19 aşısı haberi ile bu çağrıya destek verdi.

Başkan Erdoğan söyledi ABD destek verdi

Son dakika haberi... Başkan Recep Tayyip Erdoğan, dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınına ilişkin geliştirilen aşı çalışmaları ile ilgili bir konuşma yapmıştı. Başkan Erdoğan konuşmasında "Geliştirilen aşılar, mevcut adaletsizlikleri daha da derinleştirmek yerine insanlığın ortak malı olacak şekilde kullanıma sunulmalıdır" demişti. Amerika Birleşik Devletleri'nden gelen Kovid-19 aşısı haberi ile bu çağrıya destek verdi.

Kovid-19'a karşı aşılama çalışmaları dünyanın birçok ülkesinde başlarken, aşıların patent konusu tartışmalara yol açmıştı. Washington yönetiminden konuyla ilgili flaş bir açıklama yapıldı.

ABD'DEN DESTEK GELDİ
ABD Ticaret Temsilcisi Katherine Tai, yazılı açıklamasında, Kovid-19 aşıları üzerindeki fikri mülkiyet haklarının kaldırılmasına destek verdi.

   Kovid-19 salgının olağanüstü önlemler gerektirdiğine dikkati çeken Tai, "Yönetim, fikri mülkiyet haklarının korunmasına güçlü bir şekilde inanmaktadır ancak salgını sona erdirmede Kovid-19 aşıları için bu korumalardan feragat etmeyi desteklemektedir." ifadesini kullandı.

   "AKTİF OLARAK KATILACAĞIZ"
   ABD Ticaret Temsilcisi Katherine Tai, bu konuda DTÖ'deki müzakerelere aktif olarak katılacaklarını belirterek, kurumun fikir birliğine dayalı yapısı ve ilgili konuların karmaşıklığı dikkate alındığında bu müzakerelerin zaman alacağını aktardı.