Takvim

Vav TV Canlı Yayın
 • Güncel
 • 04.05.2021 11:01
 •  - 
 • Son Güncelleme:
 •  
 • 04.05.2021 11:01
ABONE OL

Ramazan ve Kurban Bayramı ne zaman? ayın kaçında, hangi güne denk geliyor?

Mayıs ayının ilk günlerinde mübarek tarihi vatandaşlar tarafından merak ediliyor. İslam alemi on bir ayı sultanı, rahmet ve bereket ayını Ramazan ayını dua, ibadet ve oruçla geçiriyor. On bir ayının sultanının son günlerine yaklaşamımızla bayram tarihi araştırılıyor. Peki, Ramazan ve Kurban Bayramı ne zaman? Ramazan Bayramı ayın kaçında, hangi güne denk geliyor? İşte merak edilen detaylar...

Ramazan ve Kurban Bayramı ne zaman? Ramazan Bayramı ayın kaçında, hangi güne denk geliyor?

Rahmet ve bereket ayı olan Ramazan ayının son günleri yaklaşırken Ramazan Bayramı tarihi vatandaşlar tarafından arama motorlarında araştırılıyor. Mübarek Ramazan ayını oruç ve ibadetle geçiren İslam alemi bayramın ne zaman, hangi güne geldiğini öğrenmek istiyor. Ayrıca bayramda ülke genelinde koronavirüs tedbirleri nedeniyle tam kapanma uygulanacak. Peki, Ramazan ve Kurban Bayramı ne zaman? Ramazan Bayramı ayın kaçında, hangi güne denk geliyor? İşte detaylar...

2021 RAMAZAN BAYRAMI NE ZAMAN?

Ramazan Bayramı'nın arefesi 12 Mayıs Çarşamba gününe denk geliyor. Ramazan Bayramı'nın 1. günü 13 Mayıs Perşembe günü başlayacak. Üç gün sürecek bayram 15 Mayıs Cumartesi günü sona erecek.

KAMUDA BAYRAM TATİLİ KAÇ GÜN OLDU?

Milyonlarca çalışanın günlerdir beklediği haber geldi. Yapılan açıklamaya göre, kamu kurum ve kuruluşlarındaki tüm çalışanlar, 10 Mayıs Pazartesi ve 11 Mayıs Salı günleri tam gün, 12 Mayıs Çarşamba günü ise yarım gün idari izinli sayılacak. Buna göre Ramazan Bayramı tatili ve hafta sonu izni ile birleştirildiğinde 9 gün tatil yapılabilecek.

KURBAN BAYRAMI NE ZAMAN?

Kurban Bayramı'nın 1. günü bu yıl 20 Temmuz 2021 tarihine denk geliyor. Kurban Bayramı'nın 4. günü ise 23 Temmuz 2021 tarihinde idrak edilecek.

RAMAZAN BAYRAMI'NIN ÖNEMİ

Ramazan Bayramı, İslam dinine göre Hicri Kamer yılının dokuzuncu ayı olan Ramazan ayının ardından onuncu ay olan Şevval ayının ilk üç günü boyunca kutlanan dini bir bayramdır.

Arapçadaki adı 'îd el-fitr (Arapça: عيد الفطر) Fitr kelimesi arapçada kahvaltı anlamına gelir ve ramazanın bitimi ile birlikte yapılan ilk kahvaltıyı ifade eder.

   Ramazan Bayramı'nın ilk gününde camilerde bayram namazı kılınır. Bayram namazını yalnız erkekler kılar. Bayram namazından sonra ise hutbe okunur. Bayram boyunca müslümanlar eş, dost, akraba ziyaretleriyle birbirlerinin bayramını kutlarlar. Bu ziyaretler esnasında genellikle kolonya, tatlı ve şekerlemeler ikram edilir.

   Bayramda bakımlı ve temiz olmak adettendir. Herkes en yeni kıyafetlerini giymeye çalışır. Ramazan bayramında çocuklara ailelerin bütçesi elverdiğince yeni kıyafetler alınır. Bazı büyükler ellerini öpen çocuklara hediye veya harçlık verirler. Çocuklar ufak gruplar halinde kapı kapı dolaşarak şekerleme toplarlar.

   3 AYLARIN ÖNEMİ NEDİR?

   3 aylar, Rahmân olan Allah'ın rahmetinin sağnak sağnak yağdığı aylardır.

   Diğer vakitlerde ibadât-u taate on sevap veriliyorsa, Receb, Şaban ve Ramazan aylarında ihlâs ve samimiyete bağlı olarak kat kat daha fazla sevap verilir.

   Üç aylar, yılda bir defa gelen ve ahiret ticaretinin yapıldığı mümtaz aylardır. Bereket ve feyzinden İstifade etmesini bilenler, bu aylardan büyük kazançlar elde ederler. Bu bakımdan üç ayların kıymeti pek büyüktür. Ahiret sermayesinin artmasına vesile olan kudsî aylardır.

   Bu eşsiz aylarda ahirete yönelik amelleri diğer vakitlere nispeten daha fazla çoğaltmak gerekir. Bu aylarda daha fazla Kur'ân-ı Kerîm okumak, ilme daha fazla yönelmek, ibadet ve tefekküre ve İslâmî hizmetlere daha fazla vakit ayırmak Mü'min'ler için kaçınılmaz bir fırsat olmalıdır.

   İşte bu sebeple üç ayların ve üç aylar içerisinde bulunan mübarek gecelerin büyük bir sevinç ve coşkunlukla ihya edilmesi büyük önem arz etmektedir. Buna mukabil olarak da bu ayların fazilet ve bereketinden mahrum kalan kimseler ise büyük hayırlardan mahrum kalmış demektir. Müslümanların uyanık davranıp bu ayları ganimet bilmesi, bir ânını bile gaflet içerisinde geçirmemesi gerekir.

   Nebî (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem) Recep ayı girdiği zaman:

   "Allah'ım Recep ve Şaban'ı bize mübarek eyle ve Ramazan ayını da bize mübarek eyle (Ramazan'a kavuştur)" diye dua etmişlerdir. (AhmedibnüHanbel, el-Müsned, 1/259)