Takvim

Vav TV Canlı Yayın
  • Güncel
  • 10.04.2021 08:50
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 10.04.2021 08:57
ABONE OL

larına yeni düzenleme! ’ndeki değişiklik 'de

lerin larda barınabilmesi için uyması gereken şartlar genişletildi, değişiklikler ’de yayımlandı. Öğrenci kasten işlenen bir suçtan dolayı altı ay veya daha fazla süreyle hapis cezasına çarptırılmışsa yurtla ilişiği kesilecek. Terör örgütlerinin eylemlerine katıldığı tespit edilenlerin, devam etmekte oldukları öğretim kurumundan bir aydan fazla uzaklaştırma cezası almış olanların, yeniden öğrenime başladıkları tarihe kadar yurtla ilişikleri kesilecek.

Öğrenci yurtlarına yeni düzenleme!
Sesli dinlemek için tıklayınız.

'nde yapılan değişiklikler 'de yayımlandı. larda barınma şartlarında önemli değişiklikler yapıldı. Buna göre, artık bir nin yurtlarda barınması için "cumhurbaşkanına hakaret etme suçundan mahkûm olmamak" şartı da aranacak. Öğrencinin bu fiili yurttayken yapması durumunda ise öğrencinin, öğrenimi süresince bakanlık yurtlarından herhangi birine alınmamak üzere yurtla ilişiği kesilecek.


ŞARTLARIN KAPSAMI DEĞİŞTİ
Yönetmelik ile öğrencilerin yurtlarda barınması için aranacak şartların kapsamı da genişletildi. Buna göre, taksirli suçlar ile kısa süreli hapis cezasına seçenek yaptırımlara çevrilmiş veya sayılan suçlar dışında tecil edilmiş hükümler hariç olmak üzere, kasten işlenen bir suçtan dolayı altı ay veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, cumhurbaşkanına hakaret, devletin egemenlik alametlerini aşağılama, devletin kurum ve organlarını aşağılama, cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar, hayasızca hareketler, spor müsabakalarına dayalı bahis ve şans oyunlarını oynatma, gibi suçlardan mahkûm olmaması ve yurt başvurusu yaptığı tarihte 35 yaşını doldurmamış olması şartı da aranacak.


UZAKLAŞTIRMA ALAN DA
Terör örgütlerinin eylemlerine katıldığı tespit edilenlerin, devam etmekte oldukları öğretim kurumundan bir aydan fazla uzaklaştırma cezası almış olanların, yeniden öğrenime başladıkları tarihe kadar yurtla ilişikleri kesilecek.

TAKVİM UYGULAMASINI İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN