Takvim

Bugünkü
Takvim
 • Güncel
 • 08.04.2021 22:39
 •  - 
 • Son Güncelleme:
 •  
 • 09.04.2021 00:31
ABONE OL

Başbakanı 'den hadsiz sözler! Başkan Erdoğan'ı hedef aldı

Başbakanı küstah sözlerle Başkan Erdoğan'ı hedef aldı. Draghi, 'nin de 'protokole uygundu' dediği 'deki sözde 'koltuk 'krizi' bahanesiyle 'diktatör' ifadesini kullanarak Başkan Erdoğan'a saldırdı. Skandalın ardından İtalya'nın Ankara Büyükelçisi Gaiani, Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı. Draghi'nin skandalına sosyal medyada tepki yağdı.

İtalyan çizmeyi aştı!

İtalya Başbakanı Mario Draghi, Avrupa Birliği'nin de 'protokole uygundu' dediği Beştepe'deki sözde 'koltuk 'krizi' bahanesiyle Başkan Erdoğan'a saldırdı.

KÜSTAH SÖZLER
Başkan Erdoğan'a yönelik 'diktatör' ifadesiyle küstahça saldıran Draghi "Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Avrupa Komisyon Başkanı Ursula'ya davranışına katılmıyorum, Bu diktatörlere açık sözlü olmalıyız ama aynı zamanda ülkelerimizin çıkarları için işbirliği yapmalıyız." dedi.

AB 'HER ŞEY PROTOKOLE UYGUNDU' DEDİ
AB Konseyi Başkanı Charles Michel ve Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşme gerçekleştirdi. AB Charles Michel'ın ekibi görüşme sonrası çıkan haberlerin ardından "Her şey protokole uygundu" açıklamasını yapmıştı.

"AB'NİN İSTEDİĞİ DÜZEN UYGULANDI"
Konu ile alakalı açıklama yapan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Dar kapsamlı ve heyetler arası görüşmelerde her iki tarafta düşüncelerini ifade ettiler. Son derece verimli bir görüşme oldu. Protokol konusuna gelecek olursak... Çok haksız ithamlar var. Türkiye köklü bir devlettir. Türkiye ilk defa misafir ağırlamıyor. Türkiye'de yapılan görüşmelerde, hem uluslararası protokol hem de Türk misafirperverliğinin getirdiği usuller uygulanır. Biz AB'nin kendi içindeki işleyişe karışmayız. Protokol birimlerimiz önceden bir araya geldi. Görüşmede uygulanan protokolde de AB tarafının talepleri ve telkinleri karşılanmıştır. Nokta" dedi.

   İTALYA BÜYÜKELÇİSİ DIŞİŞLERİ'NE ÇAĞRILDI
   Skandalın ardından İtalya'nın Ankara Büyükelçisi Gaiani, Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı. Dışişleri Bakanlığı, İtalya Başbakanı Draghi'nin Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yönelik "hadsiz ve çirkin ifadelerini" derhal geri almasını istedi.

   DRAGHI'YE YAPILAN PROTESTO AKILLARA GELDİ
   Draghi'nin imza attığı bu skandala tepki yağarken akıllara 2015 yılında Avrupa Merkez Başkanı olduğu sırada maruz kaldığı bir protesto geldi.

   İtalyan Başbakan, düzenlediği bir basın toplantısında bir kadın tarafından kameraların önünde protesto edilmiş masa üzerinde çıkan kadın Darghş'nin yüzüne konfeti fırlatmıştı.

   Açıklamaların ardından protesto görüntüleri sosyal medyada yeniden gündeme geldi.

   BAKAN ÇAVUŞOĞLU'NDAN TEPKİ
   Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu konuya ilişkin yaptığı açıklamada "Atanmış İtalya Başbakanı Draghi'nin, seçimle göreve gelmiş Cumhurbaşkanımız hakkındaki hadsiz ifadelerini kuvvetle kınıyor, iade ediyoruz" dedi.

     "DİKTATÖR GÖRMEK İSTİYORSANIZ TARİHİNİZE BAKIN"
     AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş da Draghi'ye tepki gösterdi. Kurtulmuş, "İtalya Başbakanı Mario Draghi'yi Sayın Cumhurbaşkanımızı kastederek söylediği talihsiz sözlerinden dolayı kınıyoruz. Sayın Draghi, bizden diktatör çıkmaz! Eğer diktatör görmek istiyorsanız tarihinize bakın, Mussolini'ye bakın." ifadelerini kullandı.

     "FAŞİZM İFADESİ BİZİM TOPRAKLARIMIZDAN ÇIKMADI"
     A Haber canlı yayına katılan AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, "Faşizm ifadesi bizim topraklarımızdan çıkmadı" sözleriyle İtalya'nın geçmişini hatırlatarak Draghi'ye tepki gösterdi. Çelik, "Kullandığı ifadeyi iade ediyoruz" dedi.

     Çelik, İtalyan Başbakan'ın sözlerini esefle kınadığını ve aynen ifade ettiğini söyledi.

     Twitter hesabından da açıklamalarda bulunan Çelik, şu ifadelere yer verdi:

     "İtalya Başbakanı Mario Draghi'nin Cumhurbaşkanımız için kullandığı hadsiz ifadeyi şiddetle kınıyoruz. Türk-İtalyan ilişkilerinin derinliğini yansıtmayan bu açıklamayı esefle karşılıyoruz.

     AB Konseyi Başkanı'nın protokol heyeti ile AB Komisyonu Başkanı'nın protokol heyeti arasındaki anlaşmazlığı Türkiye'ye yansıtanlar siyasi cehaletle konuşmaktadır. Türkiye diplomasi devletidir. Herkese saygıyla davranan bir geleneğe sahiptir. İtalya Başbakanı bunu öğrenmelidir."

     "KİNİNİZDE BOĞULUN"
     AK Parti MKYK üyesi Şamil Tayyar Draghi'ye "Mussoloni'nin İtalya'sında atanmış Başbakan Draghi, seçilmiş Cumhurbaşkanımıza diktatör demiş! Bu hadsiz, aynaya baksa Mussoloni'yle yüzleşecektir. Kininizde boğulun." ifadeleriye tepki gösterdi.

       "HADSİZ VE MESNEDSİZ"
       Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, skandala ilişkin, "AB Konseyi Başkanı Michel protokol düzeninde Türkiye'den kaynaklı bir sorun veya kasıt olmadığını açıklamışken, İtalya'nın atanmış Başbakanı Draghi'nin Cumhurbaşkanımıza yönelik sözleri hadsiz ve mesnedsizdir. Bu ifadeyi kınıyor ve behemehal düzeltmesini bekliyoruz." dedi.

       "İNANILIR GİBİ DEĞİL"
       AK Parti Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Efkan Ala da Draghi'ye sert tepki gösterdi. Ala, "Nezaketsiz ifadelerin kullanılması inanılır gibi değil" ifadelerini kullandı.

       "DİKTATÖR ARAYAN İTALYA TARİHİNE BAKSIN"
       Konuya ilişkin İtalyanca açıklama yapan Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, "İtalya'nın atanmış Başbakanı, Türk halkının yüzde 52 oy oranıyla Cumhurbaşkanı olarak seçtiği sayın Recep Tayyip Erdoğan'a "diktatör" diyerek haddini aşmıştır. Diplomaside yeri olmayan bu üslubu şiddetle kınıyoruz. Diktatör arayan İtalya tarihine baksın." ifadelerini kullandı.