Takvim

Bugünkü
Takvim
 • Güncel
 • 03.03.2021 14:19
 •  - 
 • Son Güncelleme:
 •  
 • 03.03.2021 15:04
ABONE OL

SON DAKİKA: Dışişleri Bakanı : Mısır'la deniz yetki alanları için anlaşma imzalayiliriz

Son dakika heri: Dışişleri Bakanı 'nun yaptığı son dakika açıklaması Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki konumu için önemli bir gelişme. Mavi Vatan politikası doğrultusunda Doğu Akdeniz'de kritik adımlar atan Türkiye'nin son hamlesi de çok ses getirecek cinsten. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Mısır'la deniz yetki alanları konusunda anlaşma imzalanabileceğini açıkladı. Mısır ile Yunanistan 6 Ağustos 2020'de MEB (Münhasır Ekonomik Bölge) anlaşması imzalamış ve bu anlaşma Türkiye'nin tepkisini çekmişti. Türkiye bu anlaşmayı "yok hükmünde" diye tanımlamıştı.

AA
Bakan Çavuşoğlu'ndan flaş Mısır açıklaması

Son dakika haberi: Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Gürcistan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı David Zalkaliani ile Ortak Basın Toplantısı düzenledi. Bakan Çavuşoğlu, toplantıda önemli açıklamalarda bulundu. Çavuşoğlu'nun Mısır açıklaması ilerleyen günlerde gündemi belirleyecek türden.

Mevlüt Çavuşoğlu İnsan Hakları Eylem Planı "Temel hak ve özgürlükler alanını genişletirken, AB kurumlarıyla ilişkilerimize de katkı sağlayacaktır." ifadelerini kullandı.

"MISIR'LA ANLAŞMA İMZALAYABİRİLİZ"
Mısır'la ilgili çok ses getirecek açıklama ise "İlişkilerimizin seyrine göre biz de Mısır'la deniz yetki alanlarını müzakere ederek bir anlaşma imzalayabiliriz." oldu.

   NE OLMUŞTU?
   Son olarak 2020 yılının Kasım ayı ortalarında Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Atina ve Kahire yönetimlerinin, Doğu Akdeniz'de imzaladığı kısmi Münhasır Ekonomik Bölge (MEB) anlaşmasını genişletme yönünde mutabık olduğunu bildirdi.

   Miçotakis, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ile Maksimu Sarayı'ndaki görüşmesinin ardından yapılan ortak basın açıklamasında konuştu.

   Yunanistan ve Mısır'ın, Doğu Akdeniz'deki kısmi MEB anlaşmasını "genişletme yönünde ortak niyetleri olduğunu" söyleyen Miçotakis, bu anlaşmanın "refah, barış ve iş birliğine yönelik bir örnek teşkil ettiğini" savundu.

   Miçotakis, tahriklerden uzak kalan ve uluslararası yasallığa saygı gösteren her ülkenin "EastMed" projesine katılabileceğini iddia ederek Sisi'nin Atina ziyaretinin ABD'deki seçimin hemen sonrasına denk geldiğine dikkati çekti.


   Mısır ve Yunanistan dışişleri bakanılarının anlaşmayı imzaladığı an

   ABD Başkanı seçilen Joe Biden döneminde ABD ile Yunanistan arasındaki ilişkilerin daha da güçleneceğini savunan Miçotakis, Washington yönetiminin "gücünü ortaya koyarak bölgedeki güvenliğe katkıda bulunacağını" ileri sürdü.

   Sisi ise Miçotakis ile bölgedeki barışı tehlikeye düşürmek isteyenlere karşı ortak tavır izleme yönünde mutabık olduklarını belirterek Kahire ile Atina arasındaki savunma iş birliğini güçlendirme arzusunda olduklarını dile getirdi.

   Kıbrıs sorununun uluslararası hukuk temelinde adil çözümünden yana olduklarını savunan Sisi, Libya'da istikrar ve barış sağlayacak siyasi bir çözüm gerektiği konusunda Miçotakis ile hemfikir olduklarını vurguladı.

   Sisi, Yunan Başbakan ile görüşmesinde uluslararası terörün de ele alındığının altını çizerek "terör eylemlerini destekleyen, teröristlere yardım eden ve onları cesaretlendiren ülkelerin hesap vermeleri gerektiğini" savundu.

   Öte yandan Sisi, Miçotakis ile görüşmesinin öncesinde Yunanistan Cumhurbaşkanı Katerina Sakelaropulu ile de bir araya geldi.


   BÜYÜK HALİNİ GÖRMEK İÇİN ÜZERİNE TIKLAYINIZ...

   "TÜRKİYE İÇİN YOK HÜKMÜNDE"
   Atina yönetimi, 6 Ağustos'ta Mısır ile MEB anlaşması imzalamıştı.

   Türk Dışişleri Bakanlığı, Yunanistan ile Mısır arasındaki MEB anlaşmasına ilişkin, "İmzalandığı açıklanan sözde deniz yetki alanları sınırlandırma anlaşması, Türkiye için yok hükmündedir. Bu anlayışımız, sahada ve masada ortaya konacaktır." açıklamasında bulunmuştu.

   Kahire ile Atina yönetimleri arasında imzalanan sözde anlaşma, 18 Ağustos'ta Mısır Meclis Anayasa ve Yasama Komisyonu tarafından onaylanmıştı.

   Söz konusu anlaşma, 27 Ağustos'ta da Yunanistan Meclisinde kabul edilmişti.


     BÜYÜK HALİNİ GÖRMEK İÇİN ÜZERİNE TIKLAYINIZ...

     TÜRKİYE VE KKTC DOĞU AKDENİZ'DEKİ HAKLARINI SAVUNUYOR
     Türkiye, Doğu Akdeniz'deki kendi kara suları ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin (KKTC) Türk Petrolleri Anonim Ortaklığına (TPAO) verdiği ruhsat sahalarında uluslararası hukuktan doğan hakları çerçevesinde araştırma ve sondaj faaliyetleri yürütüyor.

     Libya ile yaptığı Münhasır Ekonomik Bölge (MEB) anlaşması Birleşmiş Milletler (BM) nezdinde de tescillenen Türkiye, deniz sahalarındaki doğal zenginliklerin kullanılmasında "adalet ve hakça paylaşım" ilkelerine vurgu yapıyor.

     Kendi deniz yetki alanlarındaki meşru faaliyetleri nedeniyle Türkiye'yi "provokasyonla" suçlayan Yunan-Rum ikilisi ise haksız ve gayrimeşru taleplerini dayatmak için Avrupa Birliği'ni (AB) öne sürüyor.