Takvim

Bugünkü
Takvim
 • Güncel
 • 02.03.2021 19:24
 •  - 
 • Son Güncelleme:
 •  
 • 02.03.2021 19:24
ABONE OL

? , toprağa düştü mü?

Gündemde pek çok kişi ? Sorusunun yanıtını sıklıkla araştırıyor. Bu doğa olayının ayrıntılarını merak edenler , toprağa düştü mü? Gibi bilgileri de merak ediyor. Baharın gelişini müjdeleyen ve hava sıcaklıklarının artacağının habercisi olan, 7 gün arayla havaya, suya ve toprağa olmak üzere üç yere düşen cemre hakkında merak edilen tüm bilgileri haberimizde derledik.

3. cemre ne zaman düşecek 2021? Cemre nedir, toprağa düştü mü?

3. cemre ne zaman düşecek 2021? Cemre nedir, toprağa düştü mü? Sorularının yanıtları arama motorları üzerinden sıklıkla sorgulanıyor. Sırasıyla havaya ve suya düşmesinden sonra sırada toprak var ve ne zaman bu doğa olayının gerçekleşeceği merak ediliyor. Halk arasında hıdırellez kutlamalarının da başladığı, her yıl gerçekleşen ve Arapça anlamının merak edildiği cemre tarihlerini haberimizde bulabilirsiniz.

2021 CEMRE TARİHLERİ!

İlk cemre (19 Şubat) ve (20 Şubat) günlerinde havaya düşüyor.

İkinci cemre suya 26-27 Şubat,

Üçüncü cemre 5-6 Mart tarihleri arasında toprağa düşecek.

CEMRE NEDİR?

Cemre anlamı sözlüklerde kor yani ateş olarak geçmektedir. Arapça kökenli bir kelimedir. Halk arasında havaların ısınmaya başlaması olarak bilinir. Böylece halk arasında Hıdırellez kutlanmaya başlar.

   Cemre sıcaklıkların yükselişi olarak bilinir. Kış mevsiminin bittiğini, baharın geldiğini belirtir. Çok eskiye dayanan cemre 7 gün aralıklar ile gerçekleşir. İlk olarak havaya, daha sonra suya ve toprağa düşer. Cemrenin her düşüşünde havalar ısınmaya başlar ve insanlar bu ısınan havayı hisseder.

   Her cemrenin düşüşü ile havalar ısınmaya başlar. Cemreler arasındaki sıcaklıklarda düşüş görülür. Bu da cemrenin havanın aşağıdan değil, yukarıya doğru ısındığını gösterir.

   Cemre kelime karşılığı kor halinde yanan ateş anlamına gelmektedir. İslam dinindeki anlamı ise Müslümanların hac esnasında Mina vadisinde attıkları taşların yığını demektir. Türk Edebiyatında divan şairleri cemre geldiği zaman önemli kişilere yazdıkları övgü şiirleri de Cemreviye olarak bilinir.

   Cemre meteorolojik bir olaydır. Takvimlerde bahardan önce 7 gün ara ile havaya, suya ve toprağa düşer. Cemre sıcaklık yükselmesi olarak tanımlanır.

   Anadolu'da yaygın olarak kullanılan geleneksel halk takviminde yıl, "kasım günleri" ve "Hızır günleri" olarak kış ve yaz diye ikiye bölünüyor. Kasım günleri, miladi takvime göre 8 Kasım'da başlıyor ve 179 gün sonra 5 Mayıs'ta sona eriyor. Kasım günleri, 4 yılda bir şubat ayı 29 çektiği zaman 180 gün oluyor. Hızır günleri ise 6 Mayıs'ta başlıyor ve 7 Kasım'a kadar 186 gün sürüyor. Cemrelerin düşmesi, Kasım günlerinden Hızır günlerine, başka bir ifadeyle kıştan bahara geçişin sembolleri olarak gösteriliyor.