Takvim

Bugünkü
Takvim
 • Güncel
 • 26.01.2021 07:26
 •  - 
 • Son Güncelleme:
 •  
 • 26.01.2021 07:59
ABONE OL

SON DAKİKA: Meteoroloji tarih verdi: İstanbul'a ne zaman kar yağacak?

Meteorolojiden son dakika hava durumu uyarıları gelmeye devam ederken vatandaşlar "İstanbul’a yeniden kar yağacak mı?" sorusunu araştırıyor. Yapılan son değerlendirmelere göre, bugün 'nın batısı, Ege (Kütahya ve Afyonkarahisar dışında), Batı Akdeniz, Çankırı, Ankara, Kırıkkale, Zonguldak, Bartın, Karabük ve Kastamonu çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Genellikle sağanak, Ege ve Batı Akdeniz kıyı kesimlerinin yer yer gök gürültülü sağanak, gece saatlerinde Kesimi ile Çanakkale çevrelerinde kar şeklinde olması beklenen yağışların; Trakya, Kıyı Ege, Manisa ve Antalya çevrelerinde kuvvetli olacağı tahmin ediliyor. Peki, İstanbul'a ne zaman kar yağacak? İşte il il hava durumu raporu.

İstanbul'a ne zaman kar yağacak?

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre, ülkemizin kuzey ve batı kesimlerinin parçalı, yer yer çok bulutlu, Marmara'nın batısı, Ege (Kütahya ve Afyonkarahisar dışında), Batı Akdeniz, Çankırı, Ankara, Kırıkkale, Zonguldak, Bartın, Karabük ve Kastamonu çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Genellikle sağanak, Ege ve Batı Akdeniz kıyı kesimlerinin yer yer gök gürültülü sağanak, gece saatlerinde Trakya Kesimi ile Çanakkale çevrelerinde kar şeklinde olması beklenen yağışların; Trakya, Kıyı Ege, Manisa ve Antalya çevrelerinde kuvvetli (21-50 kg/m²) olacağı tahmin ediliyor. İç Anadolu'nun doğusu ile Doğu Anadolu'da kuvvetli buzlanma ve don olayı bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI
Doğu Anadolu'nun doğusunda mevsim normalleri civarında, diğer bölgelerimizde mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi beklenen hava sıcaklıklarının gece saatlerinden itibaren Trakya' dan başlayarak hissedilir derecede azalacağı tahmin ediliyor.

RÜZGAR
Genellikle güney, gece saatlerinden sonra Marmara'nın batısında kuzey yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette; Karadeniz'de kuvvetli (40-60 km/sa), Ege, Marmara, Batı Akdeniz'in iç kesimlerinde kuvvetli rüzgar ve fırtına (50-80 km/sa) şeklinde esmesi bekleniyor.

KUVVETLİ BUZLANMA VE DON OLAYI UYARISI
İç Anadolu'nun doğusu ve Doğu Anadolu'da yer yer kuvvetli buzlanma ve don olayı beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara (ulaşımda aksamalar vb) karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

ÇIĞ TEHLİKESİ UYARISI
Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'nun doğusunda yüksek kar örtüsünün bulunduğu dik yamaçlarda çığ oluşma riski olmasından yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI
Yapılan son değerlendirmelere göre rüzgarın; Karadeniz'de kuvvetli (40-60 km/sa), Ege, Marmara, Batı Akdeniz'in iç kesimlerinde kuvvetli rüzgar ve fırtına (50-80 km/sa) şeklinde esmesi beklendiğinden oluşturabileceği ulaşımda aksamalar, soba ve doğalgaz kaynaklı zehirlenmeler, çatı uçması gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

KUVVETLİ YAĞIŞ
Yağışların; Trakya kesimi, Kıyı Ege, Çanakkale, Manisa ve Antalya çevrelerinde kuvvetli olması beklendiğinden ulaşımda aksamalar, su baskını, sel, yıldırım gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.


AKDENİZ HARİÇ YURDUN TAMAMINDA ETKİLİ OLACAK
Bir haftalık hava tahminine göre, Çarşamba günü itibarıyla başlayacak kar yağışının etkileyeceği bölgeler belli oldu.

Buna göre, Balkanlar üzerinden gelecek kar yağışı, 27 Ocak Çarşamba günü Trakya'dan Türkiye'ye giriyor. Perşembe günü ise Akdeniz bölgesinin bir bölümü hariç yurdun tamamında kar ve karla karışık yağmur görülecek.

Cuma günü de kar yağışının yurdun büyük bir bölümünde etkisini sürdürmeye devam edeceği, bazı bölgelerde ise karla karışık yağmur ve sağanak yağış gözlenecek.Kar yağışı 30 Ocak Cumartesi'den itibaren yurdun Kuzey ve Doğu bölgelerine kaydığı görülüyor. Diğer bölgelerde ise sağanak yağış hakim olacak.

Pazar günü ise kar yağışının Doğu Anadolu'nun geniş bir bölümünde etkisini sürdürdüğü görülürken, yurdun büyük kısmında parçalı bulutlu ve bulutlu bir hava etkisini gösterecek. Gelecek pazartesi ise yurdun tamamında güneşli ve parçalı bulutlu bir havanın etkisini göstermesi bekleniyor.

BÖLGELERİMİZDE HAVA NASIL OLACAK?
MARMARA

Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra bölgenin batı kesimlerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, akşam saatlerinden itibaren Trakya kesimi ve Çanakkale çevrelerinde kuvvetli yağmur ve sağanak, gece saatlerinden sonra yoğun kar şeklinde olacağı tahmin ediliyor. Rüzgarın öğle ve akşam saatlerinde güney yönlerden, gece saatlerinden itibaren kuzey yönlerden kuvvetli ve fırtına (50-70 km/sa) şeklinde esmesi bekleniyor.

EDİRNE °C, 15°C
Parçalı çok bulutlu, öğle saatlerinden itibaren yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, akşam saatlerinde kuvvetli yağmur ve sağanak, gece saatlerinden sonra yoğun kar şeklinde olması bekleniyor.

   İSTANBUL'DA HAVA NASIL OLACAK?
   Parçalı çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra ve gece saatlerinde sağanak yağışlı

   KIRKLARELİ °C, 13°C
   Parçalı çok bulutlu, öğle saatlerinden itibaren yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, akşam saatlerinde kuvvetli yağmur ve sağanak, gece saatlerinden sonra yoğun kar şeklinde olması bekleniyor.

   KOCAELİ °C, 20°C
   Parçalı çok bulutlu

   EGE
   Parçalı ve çok bulutlu, Kütahya ve Afyonkarahisar dışında bölge genelinin sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, Kıyı Ege ve Manisa çevrelerinde yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın güney yönlerden kuvvetli ve fırtına (50-80 km/sa) şeklinde esmesi bekleniyor.

   A.KARAHİSAR °C, 11°C
   Parçalı çok bulutlu

   DENİZLİ °C, 16°C
   Parçalı çok bulutlu, aralıklı sağanak yağışlı

   İZMİR °C, 19°C
   Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların gece saatlerinden sonra yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor.

   MANİSA °C, 18°C
   Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların gece saatlerinden sonra yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor.

   AKDENİZ
   Parçalı bulutlu, Batı Akdeniz'in yer yer çok bulutlu, sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların Antalya çevrelerinde yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın iç kesimlerinde güney yönlerden kuvvetli ve fırtına (50-80 km/sa) şeklinde esmesi bekleniyor.

   ADANA °C, 16°C
   Parçalı ve az bulutlu

   ANTALYA °C, 17°C
   Parçalı ve çok bulutlu, sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor.

   HATAY °C, 14°C
   Parçalı ve az bulutlu

   ISPARTA °C, 10°C
   Çok bulutlu, aralıklı sağanak yağışlı

   İÇ ANADOLU
   Parçalı, kuzeyi yer yer çok bulutlu, Ankara, Çankırı ve Kırıkkale çevrelerinin sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Bölge'nin doğusunda gece ve sabah saatlerinde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

   ANKARA °C, 12°C
   Parçalı çok bulutlu, öğle saatlerinde sağanak yağışlı

   ÇANKIRI °C, 10°C
   Parçalı çok bulutlu, öğle saatlerinde sağanak yağışlı

   ESKİŞEHİR °C, 14°C
   Parçalı çok bulutlu

   KONYA °C, 12°C
   Parçalı, yer yer çok bulutlu

   BATI KARADENİZ
   Parçalı ve çok bulutlu, Zonguldak, Bartın, Karabük ve Kastamonu çevrelerinin sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın güney yönlerden kuvvetli (40-60 km/sa) şeklinde esmesi bekleniyor.

   BOLU °C, 11°C
   Parçalı çok bulutlu, öğle saatlerinde sağanak yağışlı

   DÜZCE °C, 17°C
   Parçalı çok bulutlu

   KASTAMONU °C, 11°C
   Parçalı çok bulutlu, öğle saatlerinde sağanak yağışlı

   ZONGULDAK °C, 19°C
   Parçalı çok bulutlu, öğle saatlerinde sağanak yağışlı

     ORTA ve DOĞU KARADENİZ
     Parçalı ve çok bulutlu tahmin ediliyor. Rüzgarın güney yönlerden kuvvetli (40-60 km/sa) şeklinde esmesi bekleniyor. Bölgenin doğusunun yüksek kar örtüsü bulunan dik yamaçlarında çığ tehlikesi bulunmaktadır.

     AMASYA °C, 15°C
     Parçalı bulutlu

     RİZE °C, 17°C
     Parçalı bulutlu

     SAMSUN °C, 19°C
     Parçalı bulutlu

     TRABZON °C, 17°C
     Parçalı bulutlu

     DOĞU ANADOLU
     Parçalı ve az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Bölge genelinde kuvvetli buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer sis ve pus bekleniyor. Bölgenin doğusunun yüksek kar örtüsü bulunan dik yamaçlarında çığ tehlikesi bulunmaktadır.

     ERZURUM °C, 0°C
     Parçalı ve az bulutlu

     HAKKÂRİ °C, -1°C
     Parçalı ve az bulutlu

     KARS °C, -6°C
     Parçalı ve az bulutlu

     VAN °C, 3°C
     Parçalı ve az bulutlu

     GÜNEYDOĞU ANADOLU
     Az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor.

     DİYARBAKIR °C, 11°C
     Az bulutlu

     GAZİANTEP °C, 12°C
     Az bulutlu

     SİİRT °C, 11°C
     Az bulutlu

     ŞANLIURFA °C, 13°C
     Az bulutlu

     TAKVİM UYGULAMASINI İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN