Takvim

Bugünkü
Takvim
 • Güncel
 • 25.01.2021 12:53
 •  - 
 • Son Güncelleme:
 •  
 • 25.01.2021 13:27
ABONE OL

Kuvvetli buzlanma, don ve çığ... Meteorolojiden uyarılar peş peşe geldi | İstanbul'a kar ne zaman yağacak?

Vatandaşlar kar yağışlarının ülkemizde etkisini göstermesiye başlamasıyla hava durumunu merak ediyor. Meteoroloji 14. Bölge Müdürlüğü, bölge illeri için kuvvetli buzlanma, don ve çığ uyarısında bulundu. Uyarıda "Yer yer kuvvetli olmak üzere buzlanma ve don olayı beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara (ulaşımda aksamalar vb.) karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır” denildi. Peki, geçtiğimiz haftalarda İstanbul'da etkili olan kar yağışı megakente bir daha ne zaman gelecek? İşte son dakika hava durumu tahminleri...

İstanbul'a kar ne zaman yağacak?

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre, ülkemizin kuzey ve batı kesimlerinin parçalı, yer yer çok bulutlu, Marmara, Ege, Batı Akdeniz Batı Karadeniz'in batısı ile Eskişehir, Çankırı, Ankara, Yozgat ve Kastamonu çevrelerinin sağanak, Ege ve Batı Akdeniz kıyı kesimlerinin yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı, diğer yerlerin parçalı az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların Kıyı Ege, Çanakkale, Balıkesir'in batı kesimleri ve Antalya çevrelerinde yerel olarak kuvvetli (21-50 kg/m²) olması bekleniyor. Rüzgar'ın Ege, Marmara, Batı Akdeniz'in iç kesimleri, İç Anadolu'nun kuzeybatısı ve Batı Karadeniz'de yer yer fırtına şeklinde eseceği tahmin ediliyor. İç ve doğu kesimlerde yer yer pus ve sis ile birlikte, doğusunda kuvvetli buzlanma ve don olayları bekleniyor.

BUZLANMA, DON VE ÇIĞ OLAYI UYARISI
Meteoroloji 14. Bölge Müdürlüğü, bölge illeri için kuvvetli buzlanma, don ve çığ uyarısında bulundu.

Meteoroloji 14. Bölge Müdürlüğünden yapılan açıklamada, bölge genelinde havanın parçalı ve az bulutlu geçmesi beklendiği belirtilerek, "Yer yer buzlanma ve don olayı ile birlikte sabah ve gece saatlerinde sis ve pus hadisesi beklendiğinden ulaşımda aksamalar olabileceğinden dikkatli ve tedbirli olunmalıdır. Hava sıcaklıklarının mevsim normalleri civarında seyredeceği tahmin ediliyor. Rüzgârın genellikle güney yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette eseceği tahmin ediliyor. Van Gölünde hava durumu: parçalı ve az bulutlu, rüzgar: doğu ve kuzeydoğudan 2 ila 4 (10-30 km/sa) kuvvetinde, dalga: 0,25 ila 0,50m; görüş: iyi. İl merkezleri için beklenen en yüksek sıcaklıklar; Van 2, Muş -6, Bitlis 1 ve Hakkâri'de 0 derece olması beklenmektedir. Yüksek kar örtüsünün bulunduğu eğimi dik yamaçlarda çığ tehlikesi riski bulunduğundan yetkililerin ve vatandaşlarımızın dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir. Yer yer kuvvetli olmak üzere buzlanma ve don olayı beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara (ulaşımda aksamalar vb.) karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır" denildi.

HAVA SICAKLIĞI: Doğu Anadolu'nun doğusunda mevsim normallerinin altında, diğer bölgelerimizde mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi bekleniyor.

RÜZGAR: Genellikle güney ve güneybatı (Lodos), Güneydoğu Anadolu'da kuzeydoğu ve doğulu yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette; İç Anadolu'nun kuzeybatısında kuvvetli (40-60 km/sa), Ege, Marmara, Batı Akdeniz'in iç kesimleri ve Batı Karadeniz'de güneyli yönlerden kuvvetli rüzgar ve fırtına (60-90 km/sa, yüksek kesimlerde 90-120 km/sa) şeklinde esmesi bekleniyor.

KUVVETLİ BUZLANMA VE DON OLAYI UYARISI: İç Anadolu'nun doğusu ve Doğu Anadolu'da yer yer kuvvetli buzlanma ve don olayı beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara (ulaşımda aksamalar vb) karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

ÇIĞ TEHLİKESİ UYARISI: Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'nun doğusunda yüksek kar örtüsünün bulunduğu dik yamaçlarda çığ oluşma riski olmasından yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

   KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI: Yapılan son değerlendirmelere göre; Ege, Marmara, Batı Akdeniz'in iç kesimleri ve Batı Karadeniz'de güneyli yönlerden kuvvetli rüzgar ve fırtına (60-90 km/sa, yüksek kesimlerde 90-120 km/sa) bekleniyor. Akşam saatlerinde Kıyı Ege'den başlayarak zamanla diğer bölgelerde de fırtınanın etkisini kaybedeceği tahmin ediliyor. Fırtınanın oluşturabileceği ulaşımda aksamalar, soba ve doğalgaz kaynaklı zehirlenmeler, çatı uçması gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

   KUVVETLİ YAĞIŞ: İzmir, Aydın, Manisa, Muğla, Balıkesir'in batısı ve Çanakkale çevrelerinde kuvvetli (20-50 kg/m2), Antalya'nın doğusunda çok kuvvetli (50-75 kg/m2) sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış beklendiğinden ulaşımda aksamalar, su baskını, sel, yıldırım gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

   5 GÜNLÜK HAVA DURUMU RAPORU
   Meteoroloji'nin 5 günlük hava durumu raporunda salı gününden sonra sıcaklıkların düşeceği ve Trakya, Marmara'nın batısı ve güneyinde kar yağışı beklendiği duyuruldu. İstanbul'da da çarşamba ve perşembe günü karla karışık yağmur ve kar yağışı bekleniyor.

   BÖLGELERİMİZDE HAVA NASIL OLACAK?
   MARMARA

   Parçalı ve çok bulutlu, sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların Çanakkale'nin güneyinde ve Balıkesir'in batı ilçelerinde yerel olarak kuvvetli (21-50 kg/m²) olması bekleniyor. Rüzgarın güney, güneybatılı yönlerden kuvvetli ve fırtına (60-90 km/sa, yüksek kesimlerde 90-120 km/sa) şeklinde esmesi bekleniyor.

   EDİRNE °C, 14°C
   Parçalı çok bulutlu ve sağanak yağışlı

     İSTANBUL'A KAR NE ZAMAN YAĞACAK?
     Parçalı çok bulutlu ve sağanak yağışlı

     Meteoroloji'nin 5 günlük hava durumu raporunda salı gününden sonra sıcaklıkların düşeceği ve İstanbul'da beklenen kar yağışının çarşamba günü gelmesi bekleniyor.

     KIRKLARELİ °C, 12°C
     Parçalı çok bulutlu ve sağanak yağışlı

     KOCAELİ °C, 16°C
     Parçalı çok bulutlu ve sağanak yağışlı

     EGE
     Parçalı ve çok bulutlu, bölge genelinin sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; İzmir, Aydın, Muğla ve Manisa'da yerel olarak kuvvetli (21-50 kg/m²) olması bekleniyor. Rüzgarın güney, güneybatılı yönlerden kuvvetli ve fırtına (60-90 km/sa, yüksek kesimlerde 90-120 km/sa) şeklinde esmesi bekleniyor.

     A.KARAHİSAR °C, 11°C
     Parçalı çok bulutlu ve sağanak yağışlı

     DENİZLİ °C, 14°C
     Parçalı çok bulutlu ve sağanak yağışlı

     İZMİR °C, 17°C
     Parçalı ve çok bulutlu, sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor.

     MANİSA °C, 14°C
     Parçalı çok bulutlu ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor.

     AKDENİZ
     Parçalı bulutlu, Batı Akdeniz'in yer yer çok bulutlu ve sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların Antalya'nın doğusunda yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın iç kesimlerinde güney, güneybatılı yönlerden kuvvetli ve fırtına (60-90 km/sa, yüksek kesimlerde 90-120 km/sa) şeklinde esmesi bekleniyor.

     ADANA °C, 17°C
     Parçalı ve az bulutlu

     ANTALYA °C, 15°C
     Parçalı ve çok bulutlu, sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların doğusunda yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor.

     HATAY °C, 12°C
     Parçalı ve az bulutlu

     ISPARTA °C, 8°C
     Çok bulutlu ve sağanak yağışlı

     İÇ ANADOLU
     Parçalı, kuzeyi yer yer çok bulutlu, Ankara, Eskişehir, Çankırı ve Yozgat çevrelerinin yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın kuzeybatısında kuvvetli (40-60 km/sa) olarak esmesi bekleniyor. Bölge'nin doğusunda gece ve sabah saatlerinde buzlanma ve don olayları bekleniyor.

     ANKARA °C, 10°C
     Parçalı, yer yer çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra yağmurlu

     ÇANKIRI °C, 8°C
     Parçalı, yer yer çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra yağmurlu

     ESKİŞEHİR °C, 12°C
     Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra yağmurlu

     KONYA °C, 10°C
     Parçalı, yer yer çok bulutlu

     BATI KARADENİZ
     Parçalı, yer yer çok bulutlu, batısı ile Kastamonu çevrelerinin yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın güney, güneybatılı yönlerden kuvvetli ve fırtına (60-90 km/sa, yüksek kesimlerde 90-120 km/sa) şeklinde esmesi bekleniyor.

     BOLU °C, 10°C
     Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra yağmurlu

     DÜZCE °C, 17°C
     Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra yağmurlu

     KASTAMONU °C, 8°C
     Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra yağmurlu

     ZONGULDAK °C, 18°C
     Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra hafif yağmurlu

       ORTA ve DOĞU KARADENİZ
       Parçalı bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Bölgenin doğusunun yüksek kar örtüsü bulunan dik yamaçlarında çığ tehlikesi bulunmaktadır.

       AMASYA °C, 14°C
       Parçalı ve az bulutlu

       RİZE °C, 16°C
       Parçalı ve az bulutlu

       SAMSUN °C, 19°C
       Parçalı ve az bulutlu

       TRABZON °C, 17°C
       Parçalı ve az bulutlu

       DOĞU ANADOLU
       Parçalı ve az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Bölge genelinde kuvvetli buzlanma ve don ile birlikte, yer yer pus ve sis olayları bekleniyor. Bölgenin doğusunun yüksek kar örtüsü bulunan dik yamaçlarında çığ tehlikesi bulunmaktadır.

       ERZURUM °C, -3°C
       Parçalı ve az bulutlu

       HAKKÂRİ °C, -2°C
       Parçalı ve az bulutlu

       KARS °C, -6°C
       Parçalı ve az bulutlu

       VAN °C, 2°C
       Parçalı ve az bulutlu

       GÜNEYDOĞU ANADOLU
       Az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor. Gece ve sabah saatlerinde yer yer pus ve sis ile birlikte yüksek kesimlerinde buzlanma ve don olayları bekleniyor.

       DİYARBAKIR °C, 9°C
       Az bulutlu ve açık

       GAZİANTEP °C, 10°C
       Az bulutlu ve açık

       SİİRT °C, 11°C
       Az bulutlu ve açık

       ŞANLIURFA °C, 12°C
       Az bulutlu ve açık

       TAKVİM UYGULAMASINI İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN