Takvim

Bugünkü
Takvim
 • Güncel
 • 18.01.2021 17:06
 •  - 
 • Son Güncelleme:
 •  
 • 18.01.2021 17:08
ABONE OL

2021: YKS (TYT AYT) KPSS MSÜ ALES DGS ne zaman yapılacak? ÖSYM sınav başvuru tarihleri!

ÖSYM'den merakla beklenen açıklama geldi. 2021 ÖSYM takvimi duyuruldu ve sınav tarihleriyle başvuru dönemleri belli oldu. Sınavlara hazırlanan adaylar uzun zamandır 2021 YKS, KPSS, MSÜ, ALES, DGS tarihleri hakkında bilgi almak istiyordu. ÖSYM son dakika açıklamasıyla sınavların ne zaman yapılacağına ilişkin tarih bilgisi verildi. İşte, 2021 yılı güncel ÖSYM takvimi! ÖSYM Başkanı Aygün'ün duyurusuna göre, 2021 yılı sınav takvimini "https://www.osym.gov.tr/" adresinden öğrenebiliyorsunuz.

2021 YKS, KPSS, MSÜ, ALES, DGS ne zaman yapılacak? ÖSYM sınav takvimi açıklandı mı? ÖSYM sınav tarihleri...

2021 YKS, KPSS, MSÜ, ALES, DGS ne zaman yapılacak? ÖSYM sınav takvimi sınavlara hazırlanan öğrenciler tarafından sorgulanıyor. 2021 ÖSYM sınav takvimi sınavlarda başarılı olmak isteyen adayların merak ettiği konulardan birisi. ÖSYM'nin son dakika açıklamasına göre 2021 YKS, KPSS, MSÜ, ALES, DGS gibi sınavların ne zaman yapılacağı ve başvuru tarihlerine ilişkin bilgi verildi.

ÖSYM SINAV TAKVİMİ AÇIKLANDI MI?

Halis Aygün sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada sınav tarihlerini duyurdu.

İşte Halis Aygün'ün açıklaması;

''2021 yılında ÖSYM tarafından uygulanacak sınavların sınav tarihlerini, başvuru tarihlerini ve sonuç açıklama tarihlerini içeren 2021 Yılı Sınav Takvimine http://osym.gov.tr internet sitemizden erişebilirsiniz.

2021 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2021-YKS) 26-27 Haziran tarihlerinde gerçekleştirilecektir

Yeterlik Testi (TYT) 26 Haziran,

Yeterlik Testleri (AYT) ve Yabancı Dil Testi (YDT) 27 Haziran tarihlerinde uygulanacaktır

Adaylarımıza başarılar dilerim.''

ÖSYM TAKVİMİ İÇİN TIKLAYINIZ

ÖSYM SINAVLARI ERTELENMİŞTİ!

Yapılan son açıklamada;

"Cumhurbaşkanlığımızın Covid-19 salgınının ülkemizde yayılmasının önlenmesine yönelik almış olduğu yeni tedbirler kapsamında, Başkanlığımızca 2020 Yılı ÖSYM Sınav Takviminde ilan edilmiş olan ALES/2, YÖKDİL/2, DUS, STS Diş Hekimliği, e-YDS/13, DİB-MBSTS, YDUS ile DHBT sınavları ileri bir tarihe ertelenmiştir. Söz konusu sınavların uygulanacağı tarihler, Covid-19 salgını sürecinde konuya ilişkin alınacak kararlar çerçevesinde ve Sağlık Bakanlığının görüşleri doğrultusunda yeniden belirlenerek adayların ve kamuoyunun bilgisine sunulacaktır."

ifadeleri kullanılmıştı.

TUS: TIPTA UZMANLIK EĞİTİMİ GİRİŞ SINAVI

1219 sayılı Tababet ve Şuabatı San'atlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun, 26 Nisan 2014 tarihli ve 28983 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Tıpta ve Diş Hekimliğinde Uzmanlık Eğitimi Yönetmeliği (TUEY), Yükseköğretim Kanunu ve ilgili yönetmeliklerin hükümleri çerçevesinde Sağlık Bakanlığı Eğitim ve Araştırma Hastanelerinde ve üniversitelerin tıp fakültelerinde tıpta uzmanlık eğitimi görmek isteyen adayların seçme işlemleri Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (ÖSYM) tarafından yürütülmektedir.

Yeterlik ve yarışma esaslarına dayanan uzmanlık eğitimi giriş sınavlarında adayların, tıp alanındaki temel kavram, ilke ve yöntemleri tanıma, kavrama; bu kavram, ilke ve yöntemler ile düşünme ve bunları belli durumlara uygulama yetilerini yoklayan sorular bulunmaktadır. Mesleki Bilgi Sınavının amacı bu sınav sonucuna göre tıpta uzmanlık eğitimine kabul edilecek adayları seçerek tercihlerine göre mevcut kontenjanlara yerleştirmektir.

   DGS: DİKEY GEÇİŞ SINAVI

   Meslek yüksekokulları ile açık öğretim ön lisans programlarından mezun olan başarılı öğrencilerin lisans programlarına dikey geçiş yapmaları ile ilgili sınav ve yerleştirme işlemleri ÖSYM tarafından yürütülmektedir.

   ALES HAKKINDA

   Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES), 78 sayılı Yükseköğretim Kurumları Öğretim Elemanları Kadroları Hakkında Kanun Hükmünde Kararnameye, 5538 sayılı Kanunla eklenen Ek Madde 8 uyarınca,

   > yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına yapılacak atamalarda,

   > ülkemizde lisansüstü eğitime girişte,

   > yurt dışına lisansüstü eğitim için gönderilecek adayların seçiminde

   İlgili kurumların kullanacakları puanları sağlayan sınav sistemidir.

   KPSS HAKKINDA

   Kamu kurum ve kuruluşlarının bazı kadro ve pozisyonlarına, "Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik" hükümleri uyarınca ÖSYM tarafından yerleştirme yapılmaktadır.

   Yukarıda sözü edilen Yönetmeliğin 2. maddesinde, kamu görevlerine ilk defa atama yapılacak kadrolar A Grubu Kadrolar ve B Grubu Kadrolar olmak üzere ikiye ayrılmıştır.

   a) A Grubu Kadrolar; Başbakanlık, Bakanlıklar, bunların müsteşarlık, başkanlık ve bağımsız genel müdürlük düzeyindeki bağlı ve ilgili kuruluşları ile bağlı ortaklıklarındaki, özel yarışma sınavına tabi tutulmak suretiyle girilen ve belirli bir yetişme programı sonrası yeterlik sınavına tabi tutulan mesleklere ilişkin kadro ve görevler ile il özel idareleri ve belediyelerin teftiş kurullarına,

     b) B Grubu Kadrolar; kadroları 190 sayılı Kanun Hükmünde Kararname'nin eki listelerde yer alan, genel ve özel bütçeli kurumlarla bunlara bağlı döner sermayeli kuruluşlar, kanunlar ile kurulan fonlar ve kefalet sandıkları, il özel idareleri ve belediyeler, il özel idareleri ve belediyelerin kurdukları birlikler ile bunlara bağlı döner sermayeli kuruluşlar ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarında yukarıda (a) bendinde belirtilmiş olan meslekler dışında, ilk defa kamu hizmeti ve görevlerine atama yapılacak kadro ve görevlere atanacaklar içindir.

     YDS HAKKINDA

     375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 2. maddesi ve 4 Ocak 2013 tarihli ve 28518 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan "Yabancı Dil Bilgisi Seviye Belirleme Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik" uyarınca Yabancı dil tazminatı almak isteyen kamu personelinin yabancı dil bilgisi seviyesini belirlemek için yapılan Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS), Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (ÖSYM) tarafından uygulanmaktadır. YDS İlkbahar ve Sonbahar Dönemi olmak üzere senede iki defa yapılır.

     EKPSS HAKKINDA

     "Engelli Kamu Personel Seçme Sınavı ve Engellilerin Devlet Memurluğuna Alınmaları Hakkında Yönetmelik" ile buna bağlı olarak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Devlet Personel Başkanlığı ile Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (ÖSYM) arasında yapılan "Protokol" hükümlerine göre ÖSYM tarafından hazırlanan , EKPSS, başvuru, sınavın uygulanması ve sınav sonuçlarının değerlendirilmesi adımlarından oluşan sınav sistemidir.

     2021 YKS SINAVLARI

     2021 yılı Yükseköğretim Kurumları Sınavları YKS için de adaylar merakla yeni takvimi bekliyor. Geçtiğimiz yıl 20 ve 21 Haziran tarihlerinde uygulanan YKS için de bu yıl net tarihler belli olunca sizleri bilgilendireceğiz.

     2021 ÖSYM Kurum ve Diğer Sınavlar

     ÖSYM'nin sınav takviminde kurumlar bazında hemen yayımlanmasa da ara ara 2021 ÖSYM takvimi güncellenebilecektir. ÖSYM 2021 sınav takvimi yayımlanınca sizleri ayrıca bilgilendirmeye devam edeceğiz.