Takvim

Vav TV Canlı Yayın
  • Güncel
  • 31.12.2020 10:39
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 31.12.2020 10:52
ABONE OL

hakkında çarpıcı yazı: "Türk siyasetine bir yenilik getirdiler: Toplu istifalar"

İl Başkanı , il yönetimi olarak toplu şekilde istifa ettiklerini açıkladı. Serbes, “Vatana, millete zaman ve enerji kaybettirmenin bir anlamı olmadığına inandığımızdan Sakarya teşkilatı olarak bizler görevlerimizden ve partiden istifa ediyoruz” dedi. İstifa kervanına Pamukova, Akyazı, Kocaali, Arifiye ve Erenler gibi önemli ilçe teşkilatları da katıldı. yazarı bugünkü nda 'nun Gelecek Partisi'ndeki peş peşe istifaları yazdı ve "Gördüğünüz gibi partilerin yeni olması yeni şeyler söyleneceği anlamına gelmiyor. Ama haklarını yemeyelim, Türk siyasetine bir yenilik getirdiler; toplu istifalar." ifadelerini kullandı.

Türk siyasetine bir yenilik getirdiler: Toplu istifalar
Sabah Gazetesi yazarı Mahmut Övür'ün köşe yazısı şu şekilde:

Türkiye'de uzun zamandır ciddi bir muhalefet sendromu gerçeği var. Eski yeni hiçbir muhalefet partisi, hâlâ topluma umut veren bir noktada değil.
En büyük muhalefet partisi bile hala 'nin ancak yarısı kadar oy alabiliyor. Yeni bir siyaset üretemedikleri için de içlerindeki kargaşa, kaos bitmiyor.
Aslında yeni CHP nasıl kendi içinde derin sarsıntılar yaşıyorsa ona benzeyen küçük CHP'lerde de durum farklı değil. Alın Ahmet Davutoğlu'nun Gelecek Partisi'ni... Birkaç gün önce Gelecek Partisi Sakarya İl Başkanlığı'nda herkesi şoke eden derin bir sarsıntı yaşandı. Aslında bu yeni değil, Gelecek Partisi, Ankara'dan İzmir'e, Kocaeli'nden Siirt'e birçok ilde toplu istifalarla sarsılmıştı. Sakarya bunun son örneği...Birkaç gün önce İl Başkanı ve yönetim kurulu üyeleri de hep birlikte istifa etti. Tabii sadece onlar değil, istifa kervanına Pamukova, Akyazı, Kocaali, Arifiye ve Erenler gibi önemli ilçe teşkilatları da katıldı.
Peki, ne oldu da Sakarya gibi önemli bir il ve ilçe yönetimleri toplu istifa etti?İlk gerekçeleri "biat"la ilgiliydi:

"Biat kültüründen gelen ilkesizlerin baskı ve zorlamalarına maruz kaldık. Bizden çalışan/üreten bir teşkilat değil, biat eden bir teşkilat olmamız istendi. Kabul etmedik, direndik."

İkinci gerekçe ise siyasetteki "nepotizm"e dikkat çekiyordu:

"Genel Başkan Ahmet Davutoğlu istediği kadar hukukun üstünlüğünden, adam kayırmacılığın yapılmayacağından, ileri demokrasiden dem vursun. 'Ayinesi iştir kişinin, lafa bakılmaz.' Şunu gördük ki haksızlığı kendisine yakın olanlar yaptığında adil değil, taraf olmaktadır."
Bu istifalardan sonra yaşananlar da bu iddiaları doğruluyordu. Denilen o ki, istifalardan hemen sonra yeni il başkanı ve il yönetimi için Genel Başkan Yardımcısı Selim Temurci ve Şenol Gürşen harekete geçiyor ve üç kişiye öneri götürüyordu. Ancak hiçbiri kabul etmeyince, çare olarak "akraba" ilişkisi nedeniyle Fatih Sevindik seçiliyordu. Ne denebilir ki, bir zamanlar AK Parti'nin sağladığı siyasi zeminde nepotizme yani akraba ilişkisine yüksek sesle meydan oku, sonra gel kendi kurduğun partide nepotizme teslim ol.

Gördüğünüz gibi partilerin yeni olması yeni şeyler söyleneceği anlamına gelmiyor. Ama haklarını yemeyelim, Türk siyasetine bir yenilik getirdiler; toplu istifalar.YAZININ TAMAMI İÇİN TIKLAYIN