Takvim

Bugünkü
Takvim
 • Güncel
 • 03.12.2020 18:11
 •  - 
 • Son Güncelleme:
 •  
 • 03.12.2020 18:11
ABONE OL

? 31 Aralık , hangi güne denk geliyor?

Tüm illerden binlerce vatandaş ? sorusunun yanıtı sıklıkla araştırılıyor. Corona virüs vakalarının artmasıyla birlikte kısıtlamalar yeniden uygulanmaya başlandı ve hafta sonları tam gün hafta içleri de sınırlı saatlerde sokağa çıkma yasağı uygulanmaya başlandı. Aralık ayının yaşandığı şu günlerde yılbaşında da uygulama olup olmadığı merak edildi. Peki 31 Aralık , hangi güne denk geliyor? 4 gün kısıtlama söz konusu olacak mı? İşte detaylar…

Sokağa çıkma yasağı yılbaşında 4 gün mü olacak? 31 Aralık yılbaşı resmi tatil mi, hangi güne denk geliyor?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan misafirlik, mevlit, cenaze gibi kısıtlamalarını açıklamasının ardından gözler yılbaşına çevrildi. Sokağa çıkma yasağı yılbaşında 4 gün mü olacak? 31 Aralık yılbaşı resmi tatil mi, hangi güne denk geliyor? Sorgulamaları arama motorları üzerinden sıkça araştırılanlar arasında yer aldı. Peki yılbaşında 4 gün sokağa çıkma yasağı uygulanacak mı? Konuyla ilgili Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı ve Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan'dan önemli açıklamalar geldi

31 ARALIK RESMİ TATİL Mİ?

Yılbaşının ertesi günü yani 1 Ocak resmi tatildir. 31 Aralık normal günlerdeki gibi devam etmektedir.

YILBAŞI 4 GÜN SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI OLACAK MI?

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı ve Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, yılbaşı ile ilgili Bilim Kurulu'nun gündeme getirebileceği önlemlere ilişkin DHA'ya açıklama yaptı.

Prof. Dr. İlhan, 31 Aralık Perşembe gününe denk gelen yılbaşı için sokağa çıkma kısıtlamasının alınabileceğini belirterek, "Belki 31 Aralık'tan başlayıp 4 günlük bir kısıtlama söz konusu olabilir. Böylece yılbaşı vesilesi ile toplumda insanların hareketliliği de azalmış olur, dışarıda bir araya gelme engellenmiş olur, ev içinde bir araya gelme engellenmiş olur. Biliyorsunuz Ramazan Bayramı'nda da aynı kısıtlamayı yapmıştık. Şimdi 4 gün daha bir kısıtlama ile enfeksiyonun önü alınmaya çalışılabilir" dedi.

Kısıtlama olsa dahi evlerde verilebilecek olası partilere de değinen Prof. Dr. İlhan, "Buradaki en büyük önlem öz sorumluluk. Şöyle bir şey oluyor; toplum cumartesi akşamdan bir araya geliyor, pazar günü de beraber oluyorlar, beraber dışarıda da sosyalleşiyorlar, pazar akşamı herkes evine gidiyor. Böyle olunca cumartesinin ardı sıra gelen 6-7-8. günlerde maalesef hasta sayısının arttığını gözlemliyoruz. Filyasyona bakıldığında evde bir araya gelmeden kaynaklanan hastaların olduğunu gözlemliyoruz. Toplum burada öz sorumluluk içinde olarak, olabildiğince çekirdek aile ile yaşamayı düşünmeli" diye konuştu.

   Prof. Dr. İlhan, insanların evlerde bir araya gelmemesi gerektiğine vurgu yaparak, "Evde insanlar bir araya gelmesin. Parti olsun olmasın, evde insanlar olabildiğince misafir kabul etmemesi gerekiyor. Zaman tam çekirdek aile olarak bir arada olma zamanı. Biz vatandaşlarımızın evde parti yapmalarını hiç önermiyoruz. Zorunluktan dolayı insanlar bir araya geleceklerse mutlaka içeriye temiz hava girmesi, maske takılması ve mesafeye uyulması gerektiğini tekrar hatırlatalım" ifadesini kullandı.

   Yılbaşında kurallara uyulmazsa vakaların artıp artmayacağını değerlendiren İlhan, "O günleri görmek istemiyoruz. Çok ciddi bir hasta sayısı ile karşı karşıyayız. Hastanelerin yoğunluğunun artmasına izin vermemeliyiz. Vatandaşlarımızdan dikkat etmelerini istiyoruz" dedi.