Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 01.12.2020 12:11
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 01.12.2020 13:17
ABONE OL

? , ?

? Hem dünyada hem de ülkemizde artan Covid-19 vakalarından sonra dün akşam Cumhurbaşkanlığı lideliğinde kabine toplantısı yapıldı ve yeni kararlar, ek kısıtlamalar getirildi. Corona virüs ile mücadele kapsamında eğitim sisteminde de değişiklikler yapıldı ve kısıtlı yüzyüze eğitime tamamen ara verildi. Bunun üzerine ebeveynler , ? Sorusunun yanıtını merak ederek sıklıkla araştırmaya başladı. İşte ayrıntılar…

Koronavirüs vakalarının artmasını önlemek amacıyla alınan önlemler arasında kreşler, anaokulu ve anasınıfı da yer alıyor mu? Milyonlarca çocuğun ailesi Kreşler kapandı mı? Anasınıfı, anaokulu ve kreşler hizmet vermeyecek mi? Sorularının yanıtlarını merak ediyor ve gündemde sıklıkla araştırıyor. Yeni alınan kararlar ile ilgili İçişleri Bakanlığı tarafından genelge yayınlandı. Peki anasınıfı, anaokulu ve kreşler kapatılacak mı? Tüm detayları haberimizden öğrenebilirsiniz.

ÖZEL KREŞLER AÇIK MI, KAPANACAK MI?

Özellikle çalışan anne ve babaların merak ettiği konu da yeni koronavirüs tedbirleri kapsamında özel kreşlerin eğitimlerine devam edip etmeyeceği konusu oldu. Yayımlanan genelgede Anasınıfı ve anaokullarının faaliyetlerine ara verilmesine karar verildiği ifade edilirken kreşlere ait bir kısıtlamadan ise bahsedilmedi…

ANAOKULU VE ANASINIFI EĞİTİMLERİ NASIL YAPILACAK?

Ankara'da 30 Kasım 2020-4 Ocak 2021 arasında resmi anaokulu, anasınıfları ile uygulama sınıflarında eğitim-öğretimin uzaktan yapılmasına karar verildi.

İstanbul'da, 1 Aralık-4 Ocak arasında resmi ana okulları, ana sınıfları ve uygulama sınıflarında eğitim-öğretimin uzaktan yapılmasına karar verildi. İstanbul Valiliği'nin Twitter hesabından yapılan açıklamada kararın, sosyal izolasyonu sağlamak ve hastalığın yayılma hızını kontrol altında tutmak amacıyla alındığı kaydedildi.

Bursa Valiliğinden de konu ile ilgili açıklama geldi. Valilik yapılan açıklamada, son dönemde Kovid-19 salgınında hızlı bir bir artış, vaka ve hasta sayılarında yükseliş görüldüğü belirtildi. İşte açıklama:

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından her tür ve seviyedeki eğitim kurumlarında 20 Kasım 2020 – 04 Ocak 2021 tarihleri arasında eğitim- öğretim çalışmalarına uzaktan eğitim yoluyla devam edileceği kararı alınmış, ilgili kurumlar arasında yapılan istişareler sonucunda ise resmi ve özel tüm anaokulu, anasınıfı, ve uygulama sınıflarında haftada 5 (beş) gün yüz yüze eğitime devam edilmesi 20.11.2020 tarih ve 16988740 sayılı yazı ile bildirilmiştir.

Ancak; Milli Eğitim Bakanlığının 27.11.2020 tarih ve 17375679 sayılı yazılarıyla, Covid-19 salgınının yerleşim yerlerindeki seyrine bağlı olarak resmi anaokulları ve anasınıfları için 04 Ocak 2021 tarihine kadar uzaktan eğitime geçme kararının İl/İlçe Hıfzıssıhha Kurullarının görüşleri çerçevesinde alınabileceği belirtilmiştir. Bu kapsamda;

Covid-19 salgınının seyri dikkate alındığında 30.11.2020 – 04.01.2021 tarihleri arasında ilimiz genelindeki resmi anaokulu ve anasınıfları ile uygulama sınıflarında eğitim-öğretim faaliyetlerinin uzaktan eğitim yoluyla sürdürülmesine,

Kaymakamlarımız ve ilgili Kurumlarımızca konu hakkında gerekli hassasiyetin gösterilerek uygulamanın yukarıda belirtilen çerçevede eksiksiz bir şekilde yerine getirilmesinin sağlanmasına karar verilmiştir.

Zonguldak, Kırklareli, Tokat, Balıkesir, Edirne, Erzurum ve Eskişehir'de de uzaktan eğitim kararı duyuruldu.