Takvim

Bugünkü
Takvim
 • Güncel
 • 26.11.2020 12:11
 •  - 
 • Son Güncelleme:
 •  
 • 26.11.2020 12:11
ABONE OL

puanı kaç? 2020 astsubay alımı KPSS baraj puanı var mı?

puanı kaç? KPSS astsubay puanlarının kaç olduğu vatandaşlar tarafından sorgulanıyor. Önlisans sınavına giriş yapan binlerce kişi memur olmak için tercih yapacak. Devlet kadrolarından yapılacak duyurular takip edilirken taban puanlar da sorgulanan konulardan birisi oldu. Astsubay olarak Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde çalışmak isteyen vatandaşlar da KPSS önlisans astsubay puanı kaç sorusuna yanıt arıyor. İşte, astsubay alımı için baraj puanı!

KPSS önlisans astsubay puanı kaç? 2020 astsubay alımı KPSS baraj puanı var mı?

KPSS önlisans astsubay puanı kaç? KPSS astsubay puanları vatandaşlar tarafından merak edilmeye başlandı. Astsubay baraj puanı var mı sorusuna adaylar yanıt aramaya başladı. Önlisans mezunu binlerce kişi devlet kadrolarında çalışmak için KPSS sınavına girdi. Sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından KPSS puanıyla alım yapan kadrolar sorgulanıyor. En çok merak edilen konulardan birisi de astsubay alımlarında baraj puanı oldu. Peki, 2020 KPSS önlisans astsubay puanı kaç?

KPSS ASTSUBAY ALIMI PUANI KAÇ?

KPSS puanı şartı aranan branşlar için; KPSS sınavında Genel Kültür ve Genel Yetenek (P93) puan türünden en az 60 puan almış olmak, şehit veya vazife malulü eş ve çocukları için bu puanın en az %80'ini almış olmak şartı bulunuyor.

Astsubay ve Yedek Astsubay Olma Şartları

Astsubay olma şartları;

- Lise ya da dengi okullardan mezun olmak, 2 yıllık ya da 4 senelik fakültelerden mezun olmak,
- 4 senelik fakülteleri bitirenler adına 28 yaş üstü olmamak,
- 2 senelik fakülteleri bitirenler adına 26 yaş üstü olmamak,
- Diş yapısının kusursuz olması,
- Vücut yapısı sağlam ve düzgün olmak, herhangi vücut sorunun olmaması,
- Vücutta herhangi dövme, çizik, yanık gibi durumlar olmaması,
- TSK'nın belirlemiş olduğu boy ölçü oranına sahip olma. Erkeklerde 1.64, kadınlarda 1.58 boy minimum şarttır.

Askeri hastaneye sevk edilip sağlık raporu alınır. Orada sorun çıkmaması vaziyetinde 50 soruluk yazılı sınava girilir. Bu sınavlar neticesinde minimum 70 puan alınması gerekir. Bununla beraber kazanıldığı takdirde son olarak mülakat sürecine tabi tutulur.

Yedek Astsubay olma şartları;

- Bedelli askerlikten yararlanmak isteyen kişiler, ödeme yaptıktan hemen sonra celp tercihlerini belirlemektedir.
- Kurada çıkmamaları vaziyetinde erteleme hakkı olan kişiler, askerliklerini erteleyebilir ya da eğitim vaziyetlerine göre yedek astsubay şeklinde vatani görevini yerine getirebilir.

   - Bedelli askerlikten faydalanmak istemeyen kişilere ise türlü alternatifler sunulmaktadır. Lisans ya da üstü mezunlara yedek subaylık şansı tanımlanırken meslek yüksekokulu mezunlarına ise yedek astsubaylık şansı tanımlanıyor. Lisans veya üstü mezunlar da yedek astsubaylık uygulamasından yararlanmaktadır. Yedek subay ve astsubay olan kişiler askerlik görevlerini 12 ay şeklinde yerine getirmektedir.

   Bu şartlar dahilinde astsubay ve yedek astsubay olmak mümkündür. Kişi şartlara uygunsa e-devlet aracılığıyla başvuru yapabilir.

     Copyright © 2021 Tüm hakları saklıdır. TURKUVAZ HABERLEŞME VE YAYINCILIK ANONİM ŞİRKETİ