Takvim

Bugünkü
Takvim
 • Güncel
 • 20.11.2020 08:49
 •  - 
 • Son Güncelleme:
 •  
 • 20.11.2020 08:49
ABONE OL

2021? , , , , , ve MSÜ sınavları ?

Hafta sonu için devreye sokulacak sokağa çıkma yasağı nedeniyle 'nin yapılıp yapılamayacağı vatandaşların merak konusu oldu. ÖSYM tarafından ilan edilen ve diğer merkezi sınavlara katılacağını belgeleyenler (bu kişilerin yanlarında bulunan eş, kardeş, anne veya babadan bir refakatçi) ile sınav görevlileri, cenaze defin işlemlerinde görevli olanlar (din görevlileri, hastane ve belediye görevlileri) ile birinci derece yakınlarının cenazelerine katılacak olanlar kısıtlamalardan muaf olacak. Koronavirüs salgını en çok sınavları etkiledi. Vaka artışları nedeniyle yeni tedbirlerin hayata geçmesinin ardından KPSS, , , , sınavları ertelendi mi, ertelenecek mi? soruları gündeme geldi.

KPSS, LGS, YKS, DGS, İOKBS ve MSÜ sınavları son dakika ertelendi mi?

KPSS, LGS, YKS, DGS, İOKBS ve MSÜ sınavları son dakika ertelendi mi? 22 Kasım KPSS yapılacak mı? KPSS iptal mi oldu? Soruları sınavlara girecek olan milyonlarca adayın gündeminde yer alıyor. Kabine toplantısı sonrası okullarda ara tatil sonrası eğitimin uzaktan EBA üzerinden devam edeceği açıklandı. Önümüzdeki eğitim yılı içerisinde girecekleri üniversite sınavı, liseye geçiş sınavı, kamu personeli sınavları, bursluluk ve dikey geçiş sınavlarına girecek olan adaylar sınavların ertelenip ertelenmeyeceğini öğrenmek istiyor. Salgın nedeniyle sokağa çıkma kısıtlaması ve diğer önlemler gündemdeyken milyonlarca öğrenci sınavların yapılıp yapılmayacağını araştırıyor.

KPSS İPTAL Mİ OLDU?

ÖSYM tarafından ilan edilen ve diğer merkezi sınavlara katılacağını belgeleyenler (bu kişilerin yanlarında bulunan eş, kardeş, anne veya babadan bir refakatçi) ile sınav görevlileri, cenaze defin işlemlerinde görevli olanlar (din görevlileri, hastane ve belediye görevlileri) ile birinci derece yakınlarının cenazelerine katılacak olanlar kısıtlamalardan muaf olacak.


SINAVLAR ERTELENECEK Mİ?

Yeni eğitim döneminde hayalindeki üniversite, liseye yerleşebilmek için milyonlarca öğrenci hazırlıklarını sürdürüyor. Sokağa çıkma kısıtlaması ve okulların tatilinin uzatılmasının ardından düzenlenecek sınavlarla ilgili bilgileri öğrenmek isteyenler sınav tarihinde değişiklik olup olmadığını merak ediyor. Henüz düzenlenecek sınav tarihleriyle ilgili bir değişiklik veya erteleme konusunda açıklama yapılmadı. Sınavların belirlenen tarihlerde düzenlenmesi bekleniyor.

   İşte 2021 LGS, YKS KPSS, İOKBS ve DGS sınav tarihleri;

   8. sınıf öğrencilerinin katılacağı Liseye Geçiş Sınavı (LGS) 6 Haziran 2020 tarihinde gerçekleştirilecek.

   KPSS oturumları, üniversite sınavı (YKS) ve Dikey Geçiş sınav tarihleriyle ilgili henüz ÖSYM 2021 sınav takvimini yayımlamadı. 2021 yılında gerçekleştirilecek YKS oturumlarının geçtiğimiz sene olduğu gibi Haziran ayı içerisinde yapılması bekleniyor.

   BİLSEM SINAVLARI NE ZAMAN YAPILACAK?

   Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayımlanan takvime göre Nisan ayında tamamlanması gereken ve akabinde açıklanması beklenen ancak yaşanan koronavirüs sebebiyle ertelenen BİLSEM süreci üzerinden 2 ay geçmesine rağmen halen tamamlanamadı. 1. 2. ve 3. sınıf öğrencilerinin katılımıyla gerçekleştirilen BİLSEM sınavının sonuçları ve tamamlanmayan sınavlar için heyecanlı bekleyiş sona erdi. Bilim ve Sanat Merkezleri 1, 2 ve 3. Sınıf Grup Tarama Uygulaması Sonuçları açıklandı.

   GENELGE YAYINLANDI

   İçişleri Bakanlığınca valiliklere gönderilen genelgeye göre, yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadeleye yönelik yeni tedbirler 20 Kasım Cuma saat 20.00'den geçerli olacak şekilde uygulanacak.

   İçişleri Bakanlığınca Cumhurbaşkanlığı Kabinesi'nde alınan kararlar doğrultusunda yeni Kovid-19 tedbirlerinin uygulanması için valiliklere gönderilen genelgede, salgının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, fiziki mesafeyi koruma ve hastalığın yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla Sağlık Bakanlığı, Koronavirüs Bilim Kurulunun önerileri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatları doğrultusunda birçok tedbirin uygulamaya alındığı anımsatıldı.

   Kovid-19'un yayılımı ve bulaşmasında son dönemlerde tüm ülkelerde artış yaşandığına, özellikle Avrupa kıtasında salgının seyrinde ciddi yükseliş görülmesi nedeniyle yeni tedbirlerin alındığına işaret edilen genelgede, Türkiye'de de kontrollü sosyal hayat döneminin temel prensipleri olan temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra salgının seyri ve olası riskler göz önünde bulundurularak hayatın her alanına yönelik uyulması gereken kurallar ve önlemlerin belirlendiği vurgulandı.

     Genelgeye göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplanan Cumhurbaşkanlığı Kabinesi'nde alınan kararlar doğrultusunda yeni tedbirler, 20 Kasım Cuma günü saat 20.00'den itibaren geçerli olacak.

     Bu kapsamda alışveriş merkezi, market, berber, kuaför ve güzellik merkezleri sadece 10.00-20.00 saatlerinde hizmet sunacak.

     Restoran, lokanta, pastane, kafe, kafeterya gibi yeme içme yerleri 10.00- 20.00 saatlerinde sadece paket servis veya "gel-al" hizmeti verecek şekilde açık olabilecek.

     Restoran, lokanta veya online yemek sipariş firmalarınca saat 20.00'den sonra sadece telefonla ya da online sipariş üzerine paket servis hizmeti verilebilecek.

     İl ve ilçe Umumi Hıfzıssıhha Kurullarınca tek tek belirlenmek ve yerleşim sahasında bulunmamak kaydıyla şehirlerarası kara yolları kenarında bulunan ve şehirlerarası toplu ulaşım veya lojistik amaçlı araçlara hizmet veren dinleme tesislerinde yer alan yeme içme yerleri kısıtlamalardan istisna tutulacak.

     Sinema salonları 31 Aralık 2020 tarihine kadar, kahvehane, kıraathane, kır bahçesi, internet kafe/salonu, elektronik oyun salonları, bilardo salonları, lokaller ve çay bahçeleri ile halı sahaların faaliyetleri ise yeni bir karar alınıncaya kadar durdurulacak.

     Ayrıca daha önce faaliyetleri durdurulan nargile salonları ile ilgili uygulama devam edecek.

     Tüm illerde 65 yaş ve üzeri kişiler gün içerisinde 10.00-13.00 saatlerinde 1 Ocak 2001 ve sonrasında doğan 20 yaş altı bireyler ise gün içerisinde 13.00-16.00 saatlerinde sokağa çıkabilecek. Bu saatler dışında belirtilen yaş gruplarındaki vatandaşların sokağa çıkmaları kısıtlanacak.

     İş yerleri ile illiyetlerini gösteren çalışma, SGK kaydı gibi belgeleri ibraz eden çalışanlar ise bu uygulamadan istisna tutulacak. Yeni bir karar alınıncaya kadar hafta sonları saat 10.00- 20.00 dışında sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak.

     Üretim, imalat ve tedarik zincirleri bu kısıtlamadan muaf tutulacak. Bu doğrultuda ilk uygulama olarak 21 Kasım Cumartesi günü saat 20.00'den 22 Kasım Pazar günü saat 10.00'a kadar, 22 Kasım Pazar günü saat 20.00'den 23 Kasım Pazartesi günü saat 05.00'e kadar sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak.

     Bu tarihlerden sonraki hafta sonlarında da uygulama, yeni bir karar alınıncaya kadar, belirtildiği şekilde devam edecek.