Takvim

Vav TV Canlı Yayın
  • Güncel
  • 29.10.2020 10:22
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 29.10.2020 11:07
ABONE OL

SON DAKİKA: uygulamasına rekor başvuru: 36 günde 420 bin kişi entegre ettirdi

Son dakika haberine göre, ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünce hayata geçirilen  “” uygulamasına vatandaşlar ilgi göstermeye devam ediyor. Uygulama hayata geçeli 36 gün olmasına  rağmen yaklaşık 420 bin kişi sürücü belgesi bilgilerini, kimliğine entegre ettirdi.

AA
Hayat Kimliğinle Kolay uygulamasına rekor başvuru

İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünce hayata geçirilen "Hayat Kimliğinle Kolay" uygulamasına vatandaşlar ilgi göstermeye devam ediyor.

Geçen ay hayata geçirilen uygulamadan 36 günde yaklaşık 420 bin kişi faydalandı.

EHLİYET KİMLİĞİN İÇİNDE
Uygulama ile yeni nesil sürücü belgelerindeki bilgiler, çipli kimlik kartlarına aktarılıyor. Uygulama ile vatandaşların, yanlarında ayrıca sürücü belgesi bulundurma zorunluluğu ortadan kalktı.

Yeni tip sürücü belgesine sahip olanlar, kimlik kartlarıyla nüfus müdürlüklerine başvurduklarında ya da kimlik kartı değiştirmek için nüfus müdürlüklerine gittiklerinde, bu hizmeti ücretsiz kullanabiliyor.

Bugüne kadar 112 bin 263 kişi kimlik kartı başvurusu sırasında, 307 bin 146 kişi ise mevcut kimlik kartına uygulamayı entegre ettirdi.

YERLİ YAZILIM KULLANILDI
Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartında yer alan işletim sisteminden, kimlik kartı başvurusunun alınması ile kimlik kartının basımına kadar olan süreçteki bütün yazılımlar İçişleri Bakanlığında görevli mühendisler tarafından yerli ve milli olarak geliştirildi.

Sürücü belgesi bilgisini kimlik kartına yükletmek isteyenler nüfus müdürlüklerine, "NVİ Çağrı Merkezi Alo 199" veya "https://randevu.nvi.gov.tr" adresinden randevu alarak başvuru yapabiliyor.