Takvim

Vav TV Canlı Yayın
 • Güncel
 • 28.10.2020 11:15
 •  - 
 • Son Güncelleme:
 •  
 • 28.10.2020 17:46
ABONE OL

KYK burs kredi yurt sonuçları ne zaman açıklanır? KYK kredi burs ayın kaçında yatar?

KYK burs yurt sonuçları ne zaman açıklanır? KYK kredi burs başvuruları arama motorlarında sorgulanırken, başvuru yapan adaylar da kredi ve bursların ne zaman yatacağını merak ediyor. Bilindiği üzere KYK burs ve kredileri her ay öğrencilerin hesabına yatırılıyor. KYK bursunun ne zaman yatacağı merakla bekleniyor. Yurt ve burs kayıt işlemleri E-Devlet hizmetinden yapılabiliyor. e-Devlet şifresi olmayan öğrencilerin kimliği ile birlikte PTT şubelerine giderek mutlaka e-Devlet şifresi almaları veya internet bankacılığı, mobil imza gibi yöntemlerle giriş yapması gerekiyor.

KYK burs kredi yurt sonuçları ne zaman açıklanır? KYK kredi burs ayın kaçında yatar?

KYK kredi burs yurt ayın kaçında yatar? KYK burs kredi yurt sonuçları ne zaman açıklanır? Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından alınan KYK başvuruları 28 Ekim itibariyle başladı. Burs veya kredi almak isteyen veya KYK yurtlarında kalmak isteyen öğrenciler başvurularını tamamlıyor. Peki, KYK burs kredi ayın kaçında yatar? KYK burs kredi yurt sonuçları ne zaman açıklanır?

KYK BURS KREDİ YURT SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANIR?

Başvurular 3 Kasım tarihine kadar devam edecek. Sonuçların Kasım ayının ikinci veya üçüncü haftasında açıklanması bekleniyor.

KYK KREDİ VE BURS BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Burs/öğrenim kredisi müracaatları, Kurumun kyk.gsb.gov.tr adresinden kabul edilmektedir. Burs/öğrenim kredisi müracaatında bulunan öğrencilerden sadece öncelik belgesi istenilmektedir.

Diğer beyan edilen bilgilere ait kontroller ilgili kamu kurum ve kuruluşlarından web ortamında veya manyetik ortamda alınarak, yapılmaktadır. İstenilen belgeler başvuru indeks sayfasında ve kyk.gsb.gov.tr adresinde ilan edilmektedir.

Burs/kredi başvuruları her yıl kamuoyuna duyurulan tarihler arasında e-Devlet üzerinden alınmaktadır. e-Devlet şifresi olmayan öğrencilerin kimliği ile birlikte PTT şubelerine giderek mutlaka e-devlet şifresi almaları veya diğer e-devlet giriş yöntemlerinden birine (internet bankacılığı, e-imza, mobil imza, T.C. kimlik kartı) sahip olmaları gerekmektedir. Başvuru sırasında öğrenciden ekonomik, sosyal ve eğitim durumuna ilişkin bilgiler talep edilmekte ve bu bilgiler kamu kurumlarından alınan veriler ile karşılaştırılarak teyit edilmektedir. Yapılan değerlendirme sonucunda bütçe durumuna göre belirlenen sayıda öğrenciye burs verilmekte, durumu mevzuata uygun diğer tüm öğrencilere ise öğrenim kredisi verilmektedir.

   ÖNCELİKLİ OLARAK BURS VERİLECEK ÖĞRENCİLER KİMLERDİR?

   Şehit çocukları, (Şehit bekar ise bekar kardeşi)
   Gazi çocukları, (Gazi bekar ise kendisi)
   Sağlık kurulu raporu ile %40 ve üzerinde engelli olduğu tespit edilen öğrenciler,
   Anne ve babası vefat etmiş olanlar,
   Lise ve dengi öğrenimlerini Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı Yetiştirme Yurtlarında barınarak tamamlayanlar,
   Lise ve dengi öğrenimlerini Darüşşafaka Lisesinde tamamlayanlar,
   Kurum Kuruluş Kanunu gereği, Yönetim Kurulu tarafından belirlenen kıstaslara göre Amatör milli sporcu olan öğrenciler.

   ÖDEMELER NE ZAMAN YAPILMAKTADIR?

   İlk defa burs/kredi alacak öğrencilere, müracaat ettikleri öğretim yılı başı itibariyle (ekim) normal öğrenim süresince ödeme yapılmaktadır. Bu öğrencilere, T.C. kimlik numaralarının son rakamına göre her ayın 6-10. günleri arasında ödeme yapılmaktadır.

   BURS/KREDİ BAŞVURULARI AYRI AYRI MI YAPILMAKTADIR?

   Burs/kredi başvuruları internet ortamında aynı başvuru sayfası üzerinden ayrı ayrı değil birlikte alınmaktadır.

   BURS/KREDİ BAŞVURUSU YAPTIKTAN SONRA NE YAPILMASI GEREKMEKTEDİR?

   Değerlendirme sonucunda burs veya kredi tahsisi yapılan öğrencilerin yapacakları iş ve işlemler sonuç açıklama sayfasında ayrıntılı olarak yer almaktadır. Burs veya kredi almaya hak kazanan öğrencilerin belirtilen tarihler arasında e-Devlet üzerinden burs/kredi onay işlemi ekranında yer alan "taahhütname onayı" yapmaları gerekmektedir.

   KREDİNİN BURSA DÖNÜŞMESİ İÇİN NE YAPILMASI GEREKMEKTEDİR?

   Kredi almakta iken durumunda sonradan değişiklik olanlardan; Yönetim Kurulunca belirlenen 'öncelikli burs verilecek öğrenciler' kapsamına giren öğrencilerin kredileri bu durumlarını belgelendirmek kaydıyla öğrencilerin durumunda meydana gelen değişikliği izleyen ödeme döneminden itibaren bursa dönüştürülmektedir. Bu durumda bulunan öğrencilerin dilekçe ile Kurumumuz Genel Müdürlük adresine posta yoluyla ya da bizzat müracaat etmesi gerekmektedir.