Takvim

Vav TV Canlı Yayın
  • Güncel
  • 27.10.2020 13:06
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 27.10.2020 13:06
ABONE OL

Yarın 28 Ekim yarım gün tatil mi? 29 Ekim kaç gün tatil?

Arama motorları üzerinden milyonlarca kişi yarın 28 Ekim yarım gün tatil mi? 29 Ekim kaç gün tatil? Sorularının yanıtlarını arıyor. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı için az zaman kalmışken özellikle çalışanlar ne kadar tatil yapacaklarını merak ediyor ve araştırıyor. 29 Ekim resmi tatil mi, 28 Ekim’de yarım gün çalışılacak mı, günün diğer yarısı idari izinden mi düşecek gibi merak ettikleri soruları sorguluyor. İşte tüm bilgiler…

Yarın 28 Ekim yarım gün tatil mi? 29 Ekim kaç gün tatil?

2020 yılının resmi tatillerini inceleyenler 29 Ekim'de kaç gün tatil yapacaklarını merak ediyor. hem çalışanlar hem de hastaneler, postaneler, kargolar gibi yerlerin 29 Ekim'de tatil olup olmayacağını araştırıyor. Peki yarın 28 Ekim yarım gün tatil mi? 29 Ekim kaç gün tatil? Cumhuriyet'in ilan edildiği ve her yıl kutlanan bu özel günde tatil çalışanlar, öğrenciler tatil yapacak mı?

28 EKİM YARIM GÜN MÜ?

Resmi Gazete'de yer alan bilgilere göre; 1923 yılında Cumhuriyetin ilan edildiği 29 Ekim günü Ulusal Bayramdır. Türkiye'nin içinde ve dışında Devlet adına yalnız bugün tören yapılır. Bayram 28 Ekim günü saat 13.00'ten itibaren başlar ve 29 Ekim günü devam eder.

CUMHURİYET BAYRAMI KAÇ GÜN TATİL?

Cumhuriyet'in ilanı sonrası milli bayram ilan edilen 29 Ekim 1925 yılından bugüne resmi tatil olarak kutlanıyor.

28 Ekim'den başlayarak tatil kabul edilen 29 Ekim nedeniyle bir buçuk gün tatil yapılmış oluyor.

CUMHURİYET NE ZAMAN İLAN EDİLDİ?

24 Temmuz 1923 yılında Lozan Antlaşması imzalanmıştır. Bu antlaşma ile birlikte yeni Türk devletinin de bağımsızlığı diğer ülkeler tarafından kabul edilmiştir. İkinci dönem TBMM toplandıktan yaklaşık 2 ay sonra tarihler 13 Ekim 1923'ü gösterdiğinde Ankara Türkiye'nin başkenti olmuştur.

Tüm bu gelişmelerden sonra artık yeni devletin bir isminin olması ve bu devlete bir başkan tayin edilmesi gerekmekteydi. O zamana kadar Devlet Başkanlığını TBMM'nin de başkanı olan Mustafa Kemal Atatürk yapmaktaydı. Bunun yanında bazı yabancı ülkeler Türkiye'deki yeni devlet rejiminin açık bir şekilde ifade edilmesini de istiyordu. 27 Ekim 1923 yılında mecliste yaşanan bazı sıkıntılarda bu soruna acil bir şekilde çözüm getirilmesi gerektiğini ortaya koydu.

Bu gelişmelerden sonra 29 Ekim 1923 yılında Cumhuriyet resmen ilan edilmiş oldu. Cumhuriyet'in ilan edilmesi ile birlikte Egemenliğin kayıtsız ve şartsız bir biçimde millete ait olduğu ilkesi de benimsenmiştir.

Mustafa Kemal Atatürk Cumhuriyet'i ilan ederken yönetimin getirmiş olduğu demokratik anlayışında zamanı geldikçe uygulanmasını istiyordu. Ülkede çoğulcu demokrasinin yürürlüğe girmesi onun en büyük amaçlarından bir tanesiydi. Bu sebeple çok partili hayata geçmek için iki büyük adım da atılmıştır