Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 26.10.2020 09:32
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 26.10.2020 09:35
ABONE OL

Son dakika: Uzmanlardan şoke eden uyarısı! Koronavirüs mutasyona mı uğradı?

Dünyayı kasıp kavuran yeni tip tüm ülkelerde yeniden artışa geçti. ’de de vaka sayılarının arttığı bugünlerde uzmanlar kış aylarına dikkat çekerken mutasyon konusunda da uyarılarda bulundu. Prof.Dr. , virüsün kötü anlamda bir mutasyon geçirmiş olma ihtimaline değindi, "Kalabalıklardan kaçınmalı, toplu taşıma kullanmamalı, maske, mesafe, hijyen kuralına kesinlikle uymalıyız." dedi.

Koronavirüs salgını ile dünyanın mücadelesi sürüyor. Ülkeler artan vaka sayıları sonrası teyakkuza geçerken, yeni yasaklar ve önlemleri hayata geçirmeye başladı. Kış aylarında virüsün hızla yayılacağına dair birçok uzman kritik açıklamalarda bulundu. Uzman isimler virüsün olumsuz yönde mutasyona uğramış olabileceğini duyurdu. İşte son dakika haberinin ayrıntıları...

İSTANBUL ALARM VERİYOR
Dünya, koronavirüs salgınında ikinci dalgayla boğuşurken, Türkiye'de de İstanbul, Ekim sonu itibariyle yeniden virüsün en çok görüldüğü şehir oldu. Ülke genelindeki vakaların yüzde 40'ının görüldüğü açıklanan kent alarm veriyor. Kurallara uyulmasını isteyen uzmanlar konuştu.

Prof. Dr. Osman Erk: Virüs dünyada ve Avrupa'da pik yapmış durumda. Türkiye'yi dünyadan ayırmak mümkün değil. Virüsün kötü anlamda mutasyona uğradığına dair bilgiler geliyor. Yani öldürülücüğü arttı. Çok tehlikeli dönemlerdeyiz. İstanbul'da çember daralıyor.

Çevremizden 10 kişi tanıyorsak 3'ü şu anda koronavirüs tedavisi görüyor. Çok dikkatli olmalıyız. Havaların soğumasıyla birlikte mevsimsel grip devreye girecek. Kalabalıklardan kaçınmalı, toplu taşıma kullanmamalı, maske, mesafe, hijyen kuralına kesinlikle uymalıyız.

EN KÖTÜ SENARYO
Prof. Dr. Haluk Eraksoy: Maalesef insanlar pandemi döneminde olduğunu unuttu. Fazla normalleşti. Maskesiz, omuz omuza ortamlara girildi. Ve vakalar patladı. 'En kötü senaryo bu mu?' diyorlar, hayır en kötü senaryo bu değil. Bunun için hastanelerin dolu, sedyelerin koridorlara taşması gerek. İtalya ve İspanya bunu yaşadı. Biz de öyle olmadı. Olmayacak. Bize düşen maske, mesafe, hijyen kurallarına sıkı sıkıya uymak.

Canlı Corona Virüsü Haritası - Corona Virüsü Ölü ve Vaka Sayısı Son Durum