Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 25.10.2020 10:02
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 25.10.2020 10:02
ABONE OL

'ye "uyarı" operasyonu mu?

Son günlerde 'de patlak veren skandalı ile ilgili her gün yeni bir gelişme yaşanıyor. Sabah Gazetesi yazarı Mahmut Övür, bugün köşesinde İYİ Parti'deki bu skandalı kaleme alırken "Millet İttifakı eksenli bir operasyon" yorumunda bulundu.

İYİ Parti'ye uyarı operasyonu mu?

İşte Sabah Gazetesi yazarlarından Mahmut Övür'ün "Acaba 'uyarı' operasyonu mu?" başlıklı yazısı

'de ne oluyor sorusuna henüz net bir cevap verilmiş değil. En son Ümit Özdağ olayı patladı. Özdağ, partisi tamamen küreselcilerin eline geçtiği için mi harekete geçti? Yoksa İP'lilerin dediği gibi sadece, "grup başkanvekilliği" verilmediği için mi gemileri yaktı?
Daha önce de yazdım, bu sorulara verilecek en makul cevap şu: Özdağ, İYİ Parti içindeki "küreselci-millici" kavgasını açığa çıkarttı.
Ancak bu da yeterli ve ikna edici değil çünkü Özdağ'ın bu konuda "hassas" olduğuna ilişkin bir işaret yok.
Böyle olunca da ister istemez insan, "arka planda mutlaka farklı hesaplar var" diye düşünüyor. Tecrübeli bir siyasetçinin şu sözleri yeni soru işaretleri yaratıyor:
"Bu basit bir operasyon değil. Meral Akşener'i teslim alma operasyonudur. Ona denilen şu: 'Sakın cumhurbaşkanı adayı olmaya kalkma, Millet İttifakı'nın dışında bir seçeneği düşünme. Sana ne deniliyorsa onu yap, yerinde otur. Aksi halde daha güçlü belgelerle seni anında susturabiliriz.' Burada önemli olan İP değil, Millet İttifakı... "
Bu yüzden Akşener'e önce "Cumhurbaşkanı olacağım diye Türkiye'nin geleceğiyle oynamayacağım" dedirttiler, yetmedi ki arkasından, İP'li bir belediye başkanının şu sözlerini bile onaylattılar:
"TKP'ye geçeriz, AK Parti'ye geçmeyiz."
Bu bakış açısına göre, yaşanan İP'i de aşan "Millet İttifakı" eksenli bir operasyon. Bir anlamda yeni bir "kaset operasyonu" devrede.
Son dönemde Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve çevresinin ısrarla aynı korkuyu seslendirmeleri de boşuna değil; "İktidar Millet İttifakı'nı bölmek istiyor..."
Kılıçdaroğlu bu korkunun nedeni olarak da İP'i değil, cumhurbaşkanlığı hayali kurmaktan vazgeçmeyen ve bu hayali yüzünden Abdullah Gül'ün ortak adaylığını engelleyen Akşener'i görüyor. Çünkü iç ve dış muhalefet mühendisleri onun her an yan çizebileceği ihtimaline inanıyor.
Oysa her şey hazır; CHP işin sahibi olarak "suni seçim" çıkışıyla gündemi değiştirebiliyor, küresel güçlere selam çakan siyasetin yeni yıldızı Ali Babacan sokağa inmiş "Ben buradayım" diyor. HDP ve Demirtaş ise Akşener'le kahvaltı yapmak için neredeyse yalvaracaklar. Hepsinin ortak umudu ise ABD seçimlerini Joe Biden'ın kazanması.
Tecrübeli siyasetçi devam ediyor:
"Kavganın odağındaki isim Buğra Kavuncu gökten zembille inmedi. Bir hesapla getirildi. Bu FETÖ'yü de aşan bir operasyon. İşin sahipleri fiilen sahadalar."

MAHMUT ÖVÜR'ÜN YAZISININ DEVAMI İÇİN TIKLAYIN