Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 22.10.2020 18:52
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 22.10.2020 23:29
ABONE OL

Başkan : " deyince aklımıza ülkeye ve millete olan aşkı geliyordu"

Başkan , mide rahatsızlığı sebebiyle tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden için 'nde gerçekleştirilen dini törene katıldı. Başkan Erdoğan "Markar deyince herkes gibi bizim de aklımıza önce bu ülkeye, millete olan aşkı, sevdası geliyordu. Bu güzel gönüllü arkadaşımızın tüm hayatı 'de demokrasinin, hak ve özgürlüklerin gelişmesi, ülkenin kalkınması, büyümesi, güçlenmesi yolundaki çabaları desteklemekle geçti." ifadelerini kullandı.

Başkan , mide hastalığı nedeniyle tedavi gördüğü hastanede hayatını yitiren için 'nde gerçekleştirilen törene katıldı.

MARKAR DEYİNCE AKLIMIZA ÜLKEYE OLAN AŞKI GELİRDİ
Başkan Recep Tayyip Erdoğan, 51 yaşında hayatını kaybeden AK Esayan'ın cenaze töreninde, "Markar deyince herkes gibi bizim de aklımıza önce bu ülkeye, millete olan aşkı, sevdası geliyordu.


Bu güzel gönüllü arkadaşımızın tüm hayatı 'de demokrasinin, hak ve özgürlüklerin gelişmesi, ülkenin kalkınması, büyümesi, güçlenmesi yolundaki çabaları desteklemekle geçti." dedi.

Başkan Erdoğan, burada yaptığı konuşmada, Markar Esayan'ı yad ederken, ailesine, mensubu olduğu Ermeni cemaatine ve sevenlerine baş sağlığı diledi.

İKİ DÖNEM MİLLETVEKİLLİĞİ YAPMIŞTI
Esayan ile gazetecilik döneminden başlayıp siyasete kadar uzun bir yolculuklarının olduğunu belirten Erdoğan, Esayan'ın iki dönem milletvekilliği yaptığını hatırlattı.

MAŞALYAN: MARKAR, YENİ BİR TÜRKİYE OLMASI GEREKTİĞİNİ GÖRDÜ
Türkiye Ermenileri 85. Patriği Sahak Maşalyan, "O küçük dükkânda derin sancılar ve buhranlar içinde niçin doğduğunu keşfetti. Fikir üretmek, yazmak ve konuşmak için doğmuştu. Hayatının en büyük başarısı olarak görülmesi gereken şerefli zirve Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın şahsi ve ailevi teveccühlerine mazhar olmasıdır. Markar, hep birlikte yükseltilecek ve bu uğurda mücadele edilecek yeni bir Türkiye olması gerektiğini gördü. Kendisinin de bu büyük davada bir payı ve tuzu olsun istedi. Ermeniyi iyi tanımayan ya da yanlış tanıyan o mahalleler Markar Esayan da güzel insanı, çağlar boyu bu ülkeyi öz vatanı benimsemiş ve onun refahı için çabalayan dost ve kardeş, mert ve cesur Ermeniyi tanıdılar" dedi.MAŞALYAN'DAN 'KARABAĞ' MESAJI
Türkiye Ermenileri 85. Patriği Sahak Maşalyan, Markar Esayan için düzenlenen cenaze töreninde önemli mesajlar verdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın törene katılmasından dolayı fazlasıyla memnun kaldığını dile getiren Maşalayan, Azerbaycan ile Ermenistan arasında yaşanan çatışmalara da değindi. Yaşanan üzücü savaşın bir din savaşı olmadığına dikkat çeken Patrik Maşalyan, yaşananların emperyalist aklın halklar arasında bıraktığı çözülmesi zor bir düğüm olduğunu ifade etti.

KARABAĞ'DAKİ ÇATIŞMA DİN SAVAŞI DEĞİLDİR
Maşalyan, şunları söyledi: "Karabağ çatışmasının bu en sıcak günlerinde bir Ermeni Kilisesinde acımızı bizimle paylaşmanız anlamlı mesajlar içermektedir. Kafkaslardaki bu üzücü savaş bir din savaşı değildir. Hatta Ermeni ve Azeri milletlerinin de savaşı değildir.

ÇÖZÜLMESİ ZOR BİR DÜĞÜM
Bu esasında bir toprak mücadelesi ve emperyalist aklın halklar arasında bıraktığı çözülmesi zor bir düğümdür. Savaşlar ve çatışmalar yüzlerce yıl dostluk içinde yaşama tecrübesi olan komşu halklar için ayrıntılardır.

TÜRKİYE'NİN GİRİŞİMLERİNİN ÖNEMİ TARTIŞILMAZ
Asıl olan birlikte oluşturulacak kalıcı dostluk havzalarıdır. Bunun oluşmasında Türkiye'nin ve sizin şahsi girişimlerinizin değeri ve önemi tartışılmazdır. Savaşın kara bulutlarının dağıtılması için Rabbim sizi barış ve selamet elçisine dönüştürsün. Sağlık ve afiyetiniz için Ermeni vatandaşlarınız her daim duacıdır."