Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 21.10.2020 17:59
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 21.10.2020 18:31
ABONE OL

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Hacıyev'den "Diplomatik çözüm yoktur" diyen Paşinyan'a tepki!

'ın topraklarını ve sivilleri hedef alan alçak saldırılarına karşı Azerbaycan su başlattığı karşı saldırı ile topraklarını işgalden kurtarmaya devam ediyor. İlan edilen leri de bozan Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan "Sorunun diplomatik çözümü yoktur" şeklinde açıklama yaptı. Paşinyan'a tepki gösteren Azerbaycan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Hikmet Hacıyev, "Bu açıklama ile Ermenistan'ın sorunu müzakereler yoluyla çözme taraftarı olmadığı bir kez daha ortaya konuldu" dedi.

Azerbaycan'dan işgalciye tepki!

Ermenistan'ın Azerbaycan topraklarını ve sivilleri hedef alan alçak saldırılarına karşı Azerbaycan ordusu başlattığı karşı saldırı ile topraklarını işgalden kurtarmaya devam ediyor. İlan edilen ateşkesleri de bozan Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan "Sorunun diplomatik çözümü yoktur" şeklinde açıklama yaptı.

"SAYGISIZLIK"
Azerbaycan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Hikmet Hacıyev, Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan'ın "vatandaşları cepheye çağırması"nın ve "sorunun diplomatik çözümü yoktur" şeklindeki açıklamasını uluslararası toplumun diplomatik girişimlerine "saygısızlık" olarak nitelendirdi.

Hacıyev, Ermenistan Başbakanı Paşinyan'ın Dağlık Karabağ sorununun diplomatik olarak çözülemeyeceği yönündeki konuşmasına yazılı açıklama yayımlayarak tepki gösterdi.

Bu açıklama ile Ermenistan'ın sorunu müzakereler yoluyla çözme taraftarı olmadığının bir kez daha ortaya konulduğunu belirten Hacıyev, Erivan yönetiminin Azerbaycan topraklarını işgal altında tutmayı sürdürmeyi amaçladığını kaydetti.

İKİ YÜZLÜLÜKTEN BAŞKA BİR ŞEY DEĞİL
Hacıyev, "Erivan yönetiminin sorunun barış yoluyla çözülmesine ilişkin daha önceki açıklamalarının iki yüzlülükten başka bir şey olmadığını bir kez daha kanıtladı." dedi.

Paşinyan'ın "sorumsuzca ve siyasi hırsları uğruna" tüm sivil yetkilileri ve sivilleri silaha sarılmaya çağırdığını hatırlatan Hacıyev, "Ermenistan'ın bu resmi tutumu, insani ateşkesi kimin ihlal ettiğini kanıtlamakta ve bölgedeki durumu daha da gerginleştirmeye hizmet etmektedir." ifadelerini kullandı.

Azerbaycanın sivil yerleşim birimlerine balistik füzelerle ateş emri veren birisinin bu gibi açıklamalarının şaşırtıcı olmadığını vurgulayan Hacıyev, Paşinyan'ın açıklamasının Azerbaycan ve Ermenistan dışişleri bakanlarının Moskova'ya gerçekleştirdikleri çalışma ziyaretinin hemen ardından ve ABD'de yapacakları görüşmelerin öncesinde olmasına dikkati çekti.

Azerbaycan'ın sorunun çözümünde yapıcı bir tutuma sahip olduğunu belirten Hacıyev, şunları kaydetti:

"Uluslararası toplum, özellikle Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Minsk Grubu eş başkanı ülkeler, Erivan yönetiminin bu açıklamasından sonuç çıkarmalıdır. Paşinyan'ın bu açıklaması, uluslararası toplumun çatışmayı diplomatik olarak çözmek için attığı adımlara da saygısızlık niteliği taşımaktadır. Azerbaycan, sorunun Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararları temelindeki mevcut yol haritasına uygun olarak müzakereler yoluyla çözümünü desteklemektedir."

Ermenistan Başbakanı Paşinyan Dağlık Karabağ sorununun mevcut aşamada diplomatik olarak çözülemeyeceğini belirtmiş, vatandaşları cepheye çağırmıştı.