Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 20.10.2020 23:06
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 21.10.2020 12:29
ABONE OL

'da ne zaman olacak? Prof Dr. 7 üzeri deprem olma olasılığı...

i konusunda önceden uyarılarda bulunan Prof. Dr. bu sefer de konusunda tahminlerde bulundu. depremine ilişkin "2000’de bir yayın var bütün tarihi bir depremler incelenmiş. Ve saygın bir yayın kuruluşu. Bu çalışmalar sonucu 99’dan sonra İstanbul’da 7’nin üzerinde depremin olma olasılığı yüzde 64’tür" dedi.

Elazığ depremi konusunda önceden uyarılarda bulunan Prof. Dr. Naci Görür bu sefer de İstanbul konusunda tahminlerde bulundu. Görür İstanbul depremine ilişkin "2000'de bir yayın var bütün tarihi bir depremler incelenmiş. Ve saygın bir yayın kuruluşu. Bu çalışmalar sonucu 99'dan sonra İstanbul'da 7'nin üzerinde depremin olma olasılığı yüzde 64'tür" dedi.

İSTANBUL DEPREMİNDE EN RİSKLİ YERLER
Bir sefer jeolojik ve zemin olarak en tehlikeli olan yerler Avrupa yakası ve Avrupa Yakasında Haliç'ten başlayıp Silivri'ye kadar giden sahil ve sahilden ilk 10 km'lik kuşak en riskli yerler. Neden en riskli yerler? Buradaki jeolojik özelliklerden dolayı. Bizim özellikle tersiyer dediğimiz kayalar yani iyi çimentolanamamış, yumuşak, kirli, kumlu, içerisinde su seviyesinin olduğu kaya zemin değil.

Sert kayalar değil. Şiddetli bir sarsıntıda heyelan yapma özelliği gösteren, halkın diliyle çürük zeminlerdir. Bu çürük zeminler depremi katbekat artırıyorlar. Depremin etkisine x desek, buralarda 5x, 10x olabilir. Bu zemin etkiyi büyütüyor.

ÖNLEMLER ALINMALI
Depremde bir fay kırılınca enerjisinin bir kısmını boşaltır. Enerjisini başka bir bölgeye gönderir. Biz burada dikkatli olun diyoruz.

Özellikle halk ölçeğinde değil, yerel yönetimlerin risk altına girmiş bu alandaki hazırlık çalışması yapacaklarsa bir an önce yapsınlar. Zarar azaltıcı önlemler alınsın diye söylüyoruz.

'İstanbul büyük deprem bekliyor' dedik. 99'dan sonra Marmara'nın altındaki kabuğa enerji yükledi. Bu kabuk bu enerjiyi kaldıramaz.

21 senedir 44 santimlik bir ciddi sorun var. 7 büyüklüğünde bir deprem beklesek buna karşılık gelen bir enerji bir milyon 800 tonu aşkın patlayıcının aynı anda çıkan enerjisine denk.

DEPREM İHTİMALİ YÜZDE 64
2000'de bir yayın var bütün tarihi bir depremler incelenmiş.

Ve saygın bir yayın kuruluşu. Bu çalışmalar sonucu 99'dan sonra İstanbul'da 7'nin üzerinde depremin olma olasılığı yüzde 64'tür.

Anadolu yakasından İstanbul yakasına kadar sahil kısımlarında zemin çalışmaları, tehlike ve deprem haritaları üretildi. Nerelerde can ve mal kaybı, yangın gibi riskler ölçüldü. Bunlar olmasaydı biz bugün İstanbul'un hasarını çok doğru dillendiremezdik.



EGE'DE KORKUTAN DEPREM
Vatandaşlar İstanbul için deprem tahmini uyarılarını yakından takip ederken, son dönemde Ege'de de bir hareketlilik yaşanıyor. Çarşamba sabahı Muğla'nın Datça ilçesi açıklarından AFAD tarafından açıklanan verilere göre 4,1 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.