Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 17.10.2020 22:56
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 17.10.2020 23:06
ABONE OL

'nin ev sahipliğindeki dev "Nusret-2020 " başladı: , Romanya, ve ABD katıldı

'nin ev sahipliği yapacağı 'deki tatbikata , Romanya, ve ABD de katıldı. İzmir Körfezi'nde icra edilecek olan "Nusret-2020 " başladı.

Nusret-2020 Davet Tatbikatı başladı
, ve Sahil Güvenlik Komutanlığı ile , Romanya, ve ABD'nin katıldığı tatbikat kapsamında, Konak Orduevi'nde basın brifingi gerçekleştirildi.

Komutanı Tümamiral Ayhan Gedik, tatbikatın amacının iştirak eden birlik ve komutanlıkların mayın harbi icra, planlama ve kıymetlendirme ye yönelik eğitimlerini pekiştirmek ve mayın harbi unsurları arasında müşterek çalışabilirliği geliştirmek olduğunu söyledi.

DENİZ ALBAY AHMET ÇAKINBERK: "KUVVETLİ BİR BİRLİK MESAJI"
Toplantıya online katılan Londra'daki NATO Deniz Unsur Komutanlığından (HQ MARCOM) Harekat Dairesi Başkanı Deniz Albay Ahmet Çakınberk, 70 yıla yakın süredir NATO'nun en önemli tatbikata Komutanlığının iştirakinin, ittifakın dayanışmasına önemli bir örnek olduğunu belirtti. Çakınberk, üyelerinden 'nin icra ettiği bir NATO Deniz Komutanlığının iştirakinin, ittifakın dayanışmasına kuvvetli bir birlik mesajı olduğunu kaydetti. Konuşmaların ardından tatbikatla ilgili İngilizce ve Türkçe brifing verildi.

TATBİKAT, 27 EKİM'DE SONA ERECEK
Tatbikata, Deniz Mayın Filosu Komutanlığı ile 6 mayın avlama gemisi, 1 komuta-kontrol gemisi (mayın dökücü), 1 korvet, 1 karakol botu, 1 helikopter, 1 sualtı savunma görev timi, 1 hafif otonom sualtı timi (HOSA), Hava Kuvvetleri Komutanlığından 4 jet uçağı ve 1 C-130 uçağı, Sahil Güvenlik Komutanlığından 2 sahil güvenlik botu, NATO Daimi Mayın Karşı Tedbirleri Görev Grubu-2 (SNMCMG-2) bünyesinde Fransa, İtalya, İspanya ve Türkiye'den birer mayın avlama gemisi olmak üzere toplam 4 gemi, Romanya'dan 1 mayın dökücü gemi ve patlayıcı maddeleri etkisiz hale getirme timi (EOD), Bulgaristan'dan 1 mayın avlama gemisi ve ABD'den patlayıcı maddeleri etkisiz hale getirme timi katılım sağlayacak. Tatbikat, 27 Ekim'de sona erecek.