Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 07.10.2020 22:29
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 07.10.2020 22:29
ABONE OL

İşgalci su 'daki li polisleri gözaltına aldı

İşgalci su, 'daki silahlı polislerini gözaltına aldı. Bölgede silahlı polisin bulunmasının yasak olduğunu iddia ederek gözaltı işleminin gerçekleştiği belirtilirken, Filistinli polislerin silahlarına da el konuldu.

İşgalci İsrail Filistinli polisleri gözaltına aldı

güçleri, işgal altındaki 'da li polisleri gözaltına alarak silahlarına el koydu.

İsrail Kamu Yayın Kuruluşu KAN'ın haberine göre, İsrail güçleri Ramallah çevresindeki C bölgesinde silahlı Filistin polislerini gözaltına aldı. Sayıları belirtilmeyen polislerin silahlarına da el konuldu.

SİLAHLARA EL KONULDU
Daha sonra polislerin serbest bırakıldığı ancak silahlarının iade edilmediği aktarıldı.

Haberde, kurallara göre söz konusu bölgede silahlı Filistin polisi bulunmasının yasak olduğu ileri sürüldü.

Filistin tarafından henüz olaya ilişkin açıklama yapılmadı.

Filistin ile İsrail yönetimi arasında 1995'te imzalanan "İkinci Oslo Anlaşması" çerçevesinde işgal altındaki Batı Şeria A, B ve C bölgelerine ayrılmıştı.

Yüzde 18'i kapsayan "A bölgesi"nin yönetimi idari ve güvenlik olarak Filistin'e, yüzde 21'lik "B bölgesi"nin idari yönetimi Filistin'e, güvenliği ise İsrail'e devredilirken, yüzde 61'ini kapsayan "C bölgesi"nin idare ve güvenliği İsrail'e bırakılmıştı.

Filistin Devlet Başkanı 19 Mayıs'ta, İsrail'in işgal altındaki Batı Şeria'nın bazı kısımların ilhak etme planına karşı, ülkedeki güvenlik yetkililerine İsrail ile koordinasyonu derhal durdurmaları talimatı vermişti.