Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 21.09.2020 11:22
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 21.09.2020 11:22
ABONE OL

NASA açıkladı! ne zaman görülecek? , nasıl olur?

nedir? ? NASA’dan Mavi Dolunay açıklaması geldi! Yüzyılda yalnızca 5 kez görülen Mavi Dolunay’ın ne zaman görüleceği merak konusu oldu. Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) yeni bir gök olayı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Her yıl 12 adet dolunay meydana gelirken, 2020 yılında 13 dolunay gerçekleşecek. Tarihi bir olayın meydana geleceği Mavi Ay’ı izlemek isteyenler görülecek sorusuna yanıt arıyor!

NASA açıkladı! Mavi Dolunay ne zaman görülecek? Mavi Dolunay nedir, nasıl olur?

Mavi Dolunay ne zaman görülecek? Mavi Dolunay nedir nasıl olur? NASA açıklamasının ardından Mavi Dolunay'ın ne zaman görüleceği merak ediliyor. Mavi Ay, gök bilimcileri tarafından, bir takvim ayında yaşanan ikinci Dolunay olarak tanımlanan nadir bir doğa olayı olarak nitelendiriliyor.

MAVİ DOLUNAY NE ZAMAN?

NASA bu yıl 1 ve 31 Ekim'de iki dolunay gerçekleşeceğini ve 31 Ekim'deki dolunayın 'mavi dolunay veya mavi ay' olacağı kaydedildi. Mavi Ay, gök bilimcileri tarafından, bir takvim ayında yaşanan ikinci Dolunay olarak tanımlanan nadir bir doğa olayı olarak nitelendiriliyor.

MAVİ DOLUNAY NEDİR?

Mavi Ay dolunay evresinin ikinci defa meydana gelmesidir. Nadir yaşanan bir gök olayı olan Mavi Ay Mavi Ay, Ay'ın mavi renkte görünmesi anlamına gelmiyor.

Dünya'da meydana gelen volkanik patlamalar ve orman yangınlarının sebep olduğu toz bulutlarının hareketi nedeniyle mavi ve tonlarında gözüken Dolunay, gökbilimciler tarafından Mavi Ay olarak tanımlanmıştır. Aslında Ay'ın rengi değişmemekte, ancak toz bulutları sebebiyle Ay mavi renkte görülmektedir.

Mavi Ay terim olarak 1946 yılında "Sky& Telescope" dergisi tarafından kullanılmıştır, ancak tanım tam olarak Mavi Ay'ı karşılamamıştır.

Mavi Ay, ilk kez 1883 yılında belirgin bir şekilde görüldü ve kayıtlara geçti. Öte yandan mavi rengine en yakın Mavi Dolunay, 1991 yılında görüntülendi.