Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 16.09.2020 17:46
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 17.09.2020 00:58
ABONE OL

Terör örgütü 'nın sözde komutanı kayıplara karıştı!

Terör Örgütü ’nın sözde Başkanlık Konseyi üyesi ’ın kayıplara karıştığı ileri sürüldü. Kaytan’ın uzun süredir açıklama yapmadığı, görüntü vermediği belirtilirken sözde komutanın Eylül 2019'da 'nin Kandil'e yönelik gerçekleştirdiği hava harekâtında öldüğü iddia ediliyor.

PKK terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan'ın en yakınındaki isimlerden örgütün sözde Başkanlık Konseyi üyesi Ali Haydar Kaytan kayıplara karıştığı ileri sürüldü.

Fuat kod Ali Haydar Kaytan'ın uzun zamandır açıklama yapmadığı, görüntü de vermediği belirtildi.

Bölgedeki yerel kaynaklar üzerinden gelen bilgilere göre, Kaytan'ın Eylül 2019'da Türkiye'nin Kandil'e yönelik gerçekleştirdiği hava harekatında öldüğü iddia ediliyor.

UZUN ZAMANDIR ORTALIKTA GÖRÜNMÜYOR
Ayrıca, örgütten kaçarak Türkiye'ye teslim olan bazı örgüt mensuplarının da bu bilgiyi teyit ettiği, ideolojik eğitim ile motivasyon uzmanı Kaytan'ın uzun zamandır ortalıkta görünmediğini söyledikleri belirtiliyor.

Örgütün bugüne kadar bir açıklama yapmadığı, PKK'nın militanların moralini bozmamak için üst düzey ölümleri sakladığı biliniyor.

TERÖRİST KAYTAN KİMDİR?
Ali Haydar Kaytan'ın kod adı Fuat...Teröristbaşı Abdullah Öcalan ile birlikte PKK'nın altı kurucusundan birisi. Hâlihazırda PKK/KCK Genel Başkanlık Konseyi ile Yürütme Konseyi üyesi. PKK/KCK'nın İdeolojik alan Sorumlusu. Terörist Öcalan'dan sonra örgütün iİdeolojik ve teorik yönü en güçlü mensubu olarak biliniyor. Bir dönem örgütün canlı bomba ve özel kuvvetler unsurlarının eğitim ve motivasyonunundan da sorumluydu. 12 Eylül 1980 darbe sürecinde yurtdışına kaçtı. Seksenli yıllarda önce Almanya'dan sonra Fransa'dan sığınma talebinde bulundu. Adam öldürme/kaçırma ile terör örgütüne üye olma suçlarından 1994'de yargılandığı Almanya'da 7 yıl hapis cezası almasına rağmen serbest bırakılmasını müteakip Lübnan'a geçip Öcalan ile birlikte yeni kadroların eğitimiyle ilgilendiği iddia ediliyor.