Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 15.09.2020 10:58
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 15.09.2020 12:58
ABONE OL

Son dakika: 'den yeni ilanı: Silahlandırılan adalara karşı Lozan'a vurgu yapıldı

Son dakika heri... İzmir istasyonu, yayınladığı 'te 1923 çerçevesinde 'nın gayri askeri statüsünün bozulduğunu ilan etti.

Türkiye'den yeni NAVTEX ilanı

, İzmir istasyonundan yayınladığı 'te 1923 çerçevesinde 'nın gayri askeri statüsünün bozulduğunu ilan etti.

, 1960 yılından bu yana adaları gayri askeri statüde olması gereken adaları silahlandırıyordu. Türkiye, adaların silahsızlandırılması için Atina'ya çağrılarda bulunuyordu.

İZMİR İSTASYONUNDAN YAPILAN DUYURU ŞU ŞEKİLDE:

"SEYHİDDA DENİZCİLERE BİLDİRİ NUMARASI : 1149/20
EGE DENİZİ

1. LA08-206/20 NUMARALI NAVTEX MESAJI İLE SAKIZ ADASININ 1923 LOZAN BARIŞ ANTLAŞMASI İLE BELİRLENEN GAYRİ ASKERİ STATÜSÜ İHLAL EDİLMİŞTİR.

2. BU BİLDİRİ 16 EYL 20 SAAT 0001Z'DA YÜRÜRLÜKTEN KALDIRILACAKTIR."

TÜRKİYE ATİNA'YA MÜHLET TANIYABİLİR
Yenişafak'ta yer alan here göre Türkiye'nin silahlandırılan adalar konusunda adımlar atabileceği adımlar olduğunu söyleyen Uluslararası Hukuk Profesörü Selami Kuran, "Bu adaların silahsızlandırılması için Yunanistan'a resmi anlamda bir süre verilmesi gerekir. Bunun süresini devlet tayin eder. Süre verilmesine rağmen gayri-askeri statüye dönülmesi için Yunanistan gerekli somut adım atmıyorsa, Türkiye 'nin BM Şartının 51.maddesi kapsamında güvenliği doğrudan tehdit altında olacağından bireysel meşru müdafaa hakkı gündeme gelebilir" değerlendirmesinde bulunmuştu.

"TÜRKİYE MÜZAKERELERDE LOZAN'A VURGU YAPMALI"
Türkiye ile Yunanistan arasında yaşanan askeri gerilimlerin merkezinde Lozan Antlaşması'nın sebep olduğu hukuki boşluklar var. Anlaşmanın imzalandığı 1923 yılında adaların ekonomik bölgesi, kıta sahanlığı ve hava sahası gibi tanımlar olmadığı için Yunanistan bu durumu uzun yıllardır kendi lehinde kullandı. Bugün gelinen noktada Lozan Antlaşması'nın dengesinin bozulduğunu söyleyen Emekli Tümamiral Deniz Kutluk, "Türkiye diplomatik ve askeri hamlelerle anlaşmayı ihya etmeli. Türkiye o dönemin şartlarında, adalardaki egemenliğinden vazgeçerken 'silahsızlandırılmış' olmak avantajına dayanarak vazgeçmişti" değerlendirmesinde bulundu.