Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 06.09.2020 14:26
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 06.09.2020 22:13
ABONE OL

Son dakika: Başkan Erdoğan ile Başbakanı Serrac arasında kritik görüşme

... Başkan ie Başbakanı arasındaki kritik görüşme İstanbul'daki Vahdettin Köşkü'nde saat 14.10 itibarıyla başladı. Vahdettin Köşkü'ndeki kabul, basına kapalı 2 saat 35 dakika sürdü. Başkan Erdoğan'ın Libya Başbakanı Serrac'ı kabulünde, Libya'daki gelişmeler, ikili ilişkiler ve bölgesel meselelerin ele alındığı bildirildi.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, hafta sonunu İstanbul'un Üsküdar ilçesine bağlı Kısıklı'daki evinde geçirdi. Erdoğan, bugün öğle saatlerinde buradan ayrılarak Gülhane'de 28 Şubat temalı sergiyi ziyaret etti.

Erdoğan daha sonra ise kritik görüşme için Vahdettin Köşkü'ne geçti. Başkan Erdoğan, Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti Başbakanı Faiz Es-Serrac'ı kabul etti. Görüşme 14.10'da başladı.

KABUL 2 SAAT 35 DAKİKA SÜRDÜ
Vahdettin Köşkü'ndeki kabul, basına kapalı 2 saat 35 dakika sürdü. Görüşme basına kapalı yapıldı.

ELE ALINAN KONULAR
Cumhurbaşkanlığı'ndan Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti Başkanlık Konseyi Başkanı Sayın Fayiz Es-Serrac'ı Kabulüne ilişkin açıklama yapıldı.

Açıklamada "Sayın Cumhurbaşkanımızın, Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti Başkanlık Konseyi Başkanı Sayın Fayiz Es-Serrac'ı kabulünde, Libya'daki gelişmeler, ikili ilişkiler ve bölgesel meseleler ele alınmıştır. Sayın Cumhurbaşkanımız ile Sayın Es-Serrac arasında, Libya halkının barış, emniyet ve refahına katkı yapacak ve ikili ilişkileri güçlendirecek verimli bir görüşme gerçekleştirilmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımız görüşmede, Türkiye'nin, Libya'nın Birleşmiş Milletler tarafından tanınan meşru hükümeti ile dayanışma içerisinde olmaya devam edeceğini belirtmiş, Türkiye'nin önceliğinin Libya'nın siyasi birliği ve toprak bütünlüğü korunarak bir an önce istikrara kavuşması olduğunu yinelemiştir" denildi.

"TÜRKİYE'NİN VE LİBYA'NIN DOĞU AKDENİZ'DEKİ HAKLARI..."
Açıklamada, "Libya'da sağlanacak barış ve huzurun komşu ülkeler ve Avrupa başta olmak üzere tüm bölgenin yararına olduğunu vurgulayan Sayın Cumhurbaşkanımız, uluslararası toplumun da bu doğrultuda ilkeli bir duruş ortaya koyması gerektiğini dile getirmiştir. Görüşmede, Türkiye'nin Libya'daki meşru hükümet ile imzaladığı mutabakat muhtıraları çerçevesinde hayata geçirilen iş birliklerini güçlendirecek hususlar ile Türkiye'nin ve Libya'nın Doğu Akdeniz'deki haklarını koruyacak adımlar da değerlendirilmiştir" ifadeleri kullanıldı.