Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 07.08.2020 20:54
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 07.08.2020 20:54
ABONE OL

Kahvehanelerde oyun yasağı kalktı mı? Kahvelerde okey, tavla, kağıt ne zaman serbest olacak?

Kahvehanelerde oyun yasağı kalktı mı sorusunun yanıtı binlerce kişi tarafından merakla araştırılan sorular arasında bulunuyor. Bilindiği üzere normalleşme sürecinde kahvehanelerde açılmış ancak okey, tavla ve kağıt gibi oyunlarının koronavirüs salgını nedeniyle oynanması yasaklanmıştı. Bu kapsamda "Kahvelerde okey, tavla, kağıt ne zaman serbest olacak?" sorusunun yanıtı merak ediliyor. İşte konu hakkında derlediğimiz bilgiler...

Kahvelerde okey, tavla, kağıt ne zaman serbest olacak?

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında kahvehanelerde bazı kısıtlamalar uygulanıyor. Bilindiği üzere Temmuz ayının ortalarında İçişleri Bakanlığı tarafından işletmeler ile ilgili yeni genelge yayımlanmış ve lokanta, restoran, kafe, kıraathane vb. işyerleri için saat kısıtlaması kaldırıldığı duyurulmuştu. Gözler şimdi "Kahvelerde okey, tavla, kağıt ne zaman serbest olacak?" sorusunun yanıtına çevrilmişti.

KAHVELERDE OKEY, TAVLA, KAĞIT NE ZAMAN SERBEST OLACAK?

Kahvehanelerde oyun yasağı halen devam ediyor. Konu hakkında herhangi bir son dakika açıklaması geldiği takdirde haberimizin içerisine anlık olarak eklenecektir.

İŞLETMELER İÇİN YENİ GENELGE

İçişleri Bakanlığı tarafından Temmuz ayında 81 il valiliğine gönderilen genelgede, Covid-19 salgınının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, güvenli mesafeyi koruma ve yayılım hızını kontrol altında tutmak amacıyla Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulunun önerileri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı doğrultusunda birçok tedbir kararı alınarak uygulamaya geçirildiği hatırlatılmıştı.

Genelgede, içerisinde bulunulan kontrollü sosyal hayat döneminde, salgınla mücadelenin genel prensipleri olan temizlik, maske ve fiziki mesafe kurallarının yanı sıra her bir faaliyet alanı/iş kolu için alınması gereken önlemler ayrı ayrı belirlenerek bu kural ve tedbirler çerçevesinde faaliyetlerin sürdürüldüğü ifade edildi.

Bu çerçevede; daha önce illere gönderilen genelge ile faaliyetleri geçici süreliğine durdurulan lokanta/restoran/kafe/kıraathane vb. işyerlerinin 1 Haziran 2020 tarihinden itibaren belirlenen kurallar dahilinde saat 22:00'a kadar hizmet verebilecekleri talimatlandırıldığı, söz konusu işletmelerin sundukları hizmetlere ihtiyacın artması nedeni ile kapanış saatlerinin 24:00'a uzatıldığı anımsatıldı. Yine illere gönderilen genelge ile marketler, pazar/satış yerleri, berber, güzellik salonu/merkezi, kuaför vb. iş yerleri ile alışveriş merkezlerinin çalışma saatlerine yönelik kısıtlamalar kaldırıldığı hatırlatıldı.

Genelgede, gelinen aşamada; Koronavirüs Bilim Kurulu tarafından sektörel bazda yayımlanan rehberlerde belirtilen tedbirlere riayet edilmesi kaydıyla 21 Temmuz'dan itibaren lokanta, restoran, kafe, kafeterya, çorbacı, kokoreççi, çiğ köfteci, kıraathane, kahvehane, çay bahçesi, dernek lokali vb. işletmelerin çalışma saatlerine yönelik kısıtlamaların kaldırıldığı, belirtilen işletmelerin genel mevzuatları ve ruhsatlarında belirtilen saat aralıklarında faaliyette bulunabilmelerine karar verildiği ifade edildi.

Valilikler ve kaymakamlıklarca konuyla ilgili olarak gerekli İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulu kararlarının alınacak.