Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 02.08.2020 11:28
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 02.08.2020 11:28
ABONE OL

? MEB-!

İyi bir lisede eğitim görmek isteyen öğrenciler Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) düzenlediği 2020 LGS sınavına katıldı ve sonuçların göre 29 Temmuz’a kadar tercih işlemlerini tamamladı. Şimdi ise gözler MEB’e çevrildi ve ? Sorusunun yanıtı merak edilerek gündemde sıkça araştırılmaya başlandı. Peki MEB- belli oldu mu?

LGS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak? MEB-2020 LGS nakil tarihleri!

Liseye Giriş Sınavı ve tercihlerin ardından şimdi de tercih sonuçları gündem konusu oldu. Hayalini kurduğu lisede eğitim görmek isteyenler 2020 LGS tercih sonuçlarının açıklanacağı tarihi merakla ve heyecanla bekliyor. MEB 2020 LGS tercih sonuçlarının açıklanacağı tarihi belirledi ve öğrencilere duyurdu. Diğer yandan LGS nakil tarihleri de duyuruldu. İşte merak edilenler…

YERLEŞTİRME SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

2019-2020 eğitim ve öğretim yılında ortaokul veya imam hatip ortaokulu 8'inci sınıfını başarıyla tamamlamış veya geçici eğitim merkezlerinden ya da Açık Öğretim Ortaokulundan mezun durumda olan öğrenciler, sınavla öğrenci alan okulların belirlenen kontenjanlarına puan üstünlüğü ve tercihleri doğrultusunda; yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullara ise okulların türü, kontenjanı ve konumuna göre il/ilçe millî eğitim müdürlüklerince oluşturulan ortaöğretim kayıt alanlarındaki okullara öğrencilerin ikamet adresleri, okul başarı puanları ve devamdevamsızlık kriterleri göz önünde bulundurularak yerleştirilecektir. Yerleştirme yapılacak okullar http://www.meb.gov.tr veya https://eokul.meb.gov.tr internet adresinden yayımlanacaktır.

10 Ağustos tarihinde yerleştirme sonuçları ve boş kontenjanlar açıklanacak.

LGS NAKİL SÜRECİ NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Yerleştirmeye esas 1. nakil sonuçlarının ilanı 17 Ağustos 2020'de belli olacak. 2. nakil sonuçlarının ilanı 24 Ağustos 2020'de olacak.

NAKİL TARİHLERİ NE ZAMAN?

Yerleştirmeye esas nakil tercihleri ortaöğretim kurumlarına tercih ve yerleştirme takvimi doğrultusunda 2 (iki) dönem hâlinde alınacak ve yerleştirmeye esas nakil sonuçları her nakil döneminin sonunda, 17 Ağustos 2020 ve 24 Ağustos 2020 tarihlerinde ilan edilecektir.

Sınavla ve yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullardan hiçbirine yerleşemeyen öğrenciler İl/İlçe Öğrenci Yerleştirme ve Nakil Komisyonlarına başvurmaları hâlinde yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullardan kontenjan durumları uygun olan okullara 24-26 Ağustos 2020 tarihlerinde komisyonca yerleştirilecektir.

Lise nakil işlemleri LGS tercih sonuçlarının açıklanmasının ardından başlayacak. Yerleştirmeye esas 1. nakil tercih başvuruları 10-14 Ağustos tarihleri aralığında alınacak.

Yerleştirmeye esas 1. nakil sonuçları 17 Ağustos tarihinde açıklanacak.

2. nakil başvuruları 17 Ağustos ve 21 Ağustos tarihleri aralığında alınacak. Sonuçlar 24 Ağustos'ta duyurulacak.

24-26 Ağustos tarihleri aralığında boş kalan kontenjanlara, hiçbir yere yerleşemeyen öğrenciler için İl/İlçe Öğrenci Yerleştirme ve Nakil Komisyonlarınca Yerleştirme Başvurularının Alınması işlemi gerçekleştirilecek.