Takvim

Bugünkü
Takvim
 • Güncel
 • 29.07.2020 08:56
 •  - 
 • Son Güncelleme:
 •  
 • 29.07.2020 08:56
ABONE OL

? 180 puanlı üniversiteler 2 yıllık ları kaç?

Üniversite sınavı olan sınav sonuçları bir gün önce tarafından açıklandı. YKS sonucunu öğrenen öğrenciler için tercih maratonu 6 Ağustos'ta başlayacak. Peki 150 puan altı alanlar tercih yapabilecek mi? -AYT tercih baraj puanı kaç? Atlas tercih robotu, ÖSYS ile öğrenci alan lisans programlarının, kontenjan, yerleşen sayısı, ve taban başarı sırası bilgilerine ulaşmada kolaylık sağlıyor. Peki tercih robotu nasıl kullanılıyor? TYT'de lar, TYT puanı ile öğrenci alan yükseköğretim programlarını tercih edebileceklerdir. TYT'de 150 ve üzeri puan alan adaylardan SAY, , , puanları 180 ve üzeri olanlar, bu puan türleri ile öğrenci alan lisans programları ile birlikte TYT puanı ile öğrenci alan ön lisans programlarını tercih edebileceklerdir.

160 puan alan tercih yapabilir mi? Özel üniversite baraj puanları

Milyonların beklediği YKS sonuçları dün sabah belli olmuştu. Sınav sonucunu öğrenen öğrenciler için şimdi tercih zamanı başlıyor. YKS tercihleri 6 Ağustos'ta başlayacak ve 14 Ağustos'a kadar devam edecek. Öğrenciler istedikleri bölüme girmek için 2020 üniversitelerin taban puanlarına bakarak puanına göre tercih yapacak. Peki 2020 yılında üniversitelerin taban-tavan puanları nasıl, kaç puanla hangi üniversite girilir, 150 puan tercih yapabilir mi? Bu yılla sınırlı kalmak şartıyla baraj puanı TYT'de 150, AYT ve YDT'de ise 170 olarak belirlendi. Üniversite adayları, TYT sınavından en az 150 puan alarak iki yıllık üniversite tercihinde bulunabilecek. Peki 160 puan alan tercih yapabilir mi? Özel üniversite baraj puanları 2020YKS baraj puanı kaç oldu: Bu yılla sınırlı kalmak şartıyla baraj puanı TYT'de 150, AYT ve YDT'de ise 170 olarak belirlendi. Üniversite adayları, TYT sınavından en az 150 puan alarak iki yıllık üniversite tercihinde bulunabilecek. Öğrencilerin, AYT ve YDT sınavları sonucunda tercih yapabilmek için ise en az 170 puan almaları gerekecek.

Barajı geçemeyen özel üniversiteye girebilir mi: TYT'de 150 ve üzeri puan alan adaylar, TYT puanı ile öğrenci alan yükseköğretim programlarını tercih edebiliyor. TYT' de 150 ve üzeri puan alan adaylardan SAY, SÖZ, EA, DİL puanları 180 ve üzeri olanlar, bu puan türleri ile öğrenci alan lisans programları ile birlikte TYT puanı ile öğrenci alan ön lisans programlarını seçebiliyor.

Atlas tercih robotu, ÖSYS ile öğrenci alan lisans programlarının, kontenjan, yerleşen sayısı, taban puan ve taban başarı sırası bilgilerine ulaşmada kolaylık sağlıyor. Peki tercih robotu nasıl kullanılıyor?

2019 lisans üniversite taban puanları

2019 önlisans üniversite taban puanları

YKS TERCİH DÖNEMİ NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, Yükseköğretim Kurumları Sınavı(YKS)'nin sonuçlarının açıklandığını duyurdu. Twitter hesabından açıklama yapan Aygün, " 27-28 Haziran 2020 tarihlerinde gerçekleştirdiğimiz Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2020-YKS) sonuçları http://sonuc.osym.gov.tr adresimizden açıklanmıştır. Tercihler, 6-14 Ağustos tarihleri arasında yapılacak. Sonuçların tüm adaylarımıza ve ailelerine hayırlı olmasını dilerim." dedi.

ÜNİVERSİTE TERCİHLERİ NASIL YAPILACAK?

TYT'de 150 ve üzeri puan alan adaylar, TYT puanı ile öğrenci alan yükseköğretim programlarını tercih edebileceklerdir. TYT'de 150 ve üzeri puan alan adaylardan SAY, SÖZ, EA, DİL puanları 180 ve üzeri olanlar, bu puan türleri ile öğrenci alan lisans programları ile birlikte TYT puanı ile öğrenci alan ön lisans programlarını tercih edebileceklerdir.

TYT'de 150 ve üzeri puan alan adaylardan SAY, SÖZ, EA, DİL puanları 180 ve üzeri olmayan adayların sadece ön lisans programlarını tercih etme hakları bulunmaktadır. Bu adayların SAY, SÖZ, EA, DİL puanı ile öğrenci alan lisans programlarını tercih etme hakları yoktur.

Özel yetenek sınavıyla öğrenci alan yükseköğretim programlarına başvurabilmek için de TYT puanının 150 ve üzeri (engelli öğrenciler için 100 ve üzeri) olması gerekmektedir.

   YÖK ATLAS TERCİH ROBOTU NASIL KULLANILIR:

   Doğru tercih yapmak için öğrencilerin işini kolaylaştıran tercih robotu ile; son 4 yılın taban başarı sıraları, puan türü değişen programların eski puan türündeki taban başarı sıraları, şehre, üniversite türüne, burs oranlarına, öğretim türüne göre arama yapmak mümkün.

   Peki nasıl çalışır: Aşağıdaki linke tıkladıktan sonra karşınıza çıkacak olan "Puan Türü Seçin" alanını doldurduktan sonra kolayca sonucu görüntüleyebileceksiniz.

   YÖK ATLAS GİRİŞİ İÇİN TIKLAYIN

   YÖK ATLAS'TA NELER ÖĞRENİLİR?

   YÖK'ün Atlas uygulaması aracılığıyla, tercih edeceğiniz üniversite bölümünün;

   – Kontenjan, yerleşen, kayıt yaptıran, ek yerleşen, ek kayıt yaptıran sayıları
   – Yerleşenlerin cinsiyet dağılımı
   – Yerleşenlerin geldikleri coğrafi bölgeler
   – Yerleşenlerin geldikleri iller
   – Yerleşenlerin öğrenim durumu
   – Yerleşenlerin liseden mezuniyet yılları
   – Yerleşenlerin mezun oldukları lise alanları
   – Yerleşenlerin mezun oldukları lise grupları / lise tipleri
   – Yerleşenlerin mezun oldukları liseler
   – Yerleşen okul birincileri
   – Taban puan ve başarı sırası istatistikleri
   – Yerleşen son kişinin profili
   – Yerleşenlerin YKS net ortalamaları
   – Yerleşenlerin YKS puanları
   – Yerleşenlerin YKS başarı sıraları
   – Ülke genelinde tercih edilme istatistikleri
   – Yerleşenlerin ortalama kaçıncı tercihlerine yerleştikleri
   – Yerleşenlerin tercih eğilimleri – Üniversite türleri
   – Yerleşenlerin tercih eğilimleri – Üniversiteler
   – Yerleşenlerin tercih eğilimleri – İller
   – Yerleşenlerin tercih eğilimleri – Aynı/Farklı programlar
   – Yerleşenlerin tercih eğilimleri – Programlar (Meslekler)
   – Yerleşme koşulları

   YÖK ATLAS TERCİH ROBOTU NEDİR?

   YÖK Atlas tercih robotu, üniversite adaylarının, üniversite ve meslek tercihi yaparken daha bilinçli tercihler yapabilmesi amacıyla hazırlanmıştır. Yazılım bir "tercih robotu" değildir. Sadece YÖK tarafından derlenebilecek/paylaşılabilecek işlenmiş verilerin yer aldığı seçkin ve güvenilir referans kaynaktır.

   ÜNİVERSİTE BÖLÜMLERİ KONTENJANLARI

   Mühendislik Fakültesi toplam kontenjanı: 71 bin 244

   Tıp Fakültesi toplam kontenjanı: 16 bin 448

   Eczacılık Fakültesi toplam kontenjanı: 3 bin 893

   Diş Hekimliği Fakültesi toplam kontenjanı: 7 bin 752

   Hemşirelik Fakültesi toplam kontenjanı: 16 bin 239

   Hukuk Fakültesi toplam kontenjanı: 16 bin 327

   Ziraat-Tarım ve Doğa Bilimleri toplam kontenjanı: 6 bin 467 (Mühendislik bölümleri hariç)

   Mimarlık Fakültesi toplam kontenjanı: 7 bin 985

   İlahiyat-İslami Bilimler Fakülteleri toplam kontenjanı: 19 bin 353