Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 03.07.2020 17:15
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 03.07.2020 17:51
ABONE OL

'de çıkan '' suna inceleme başlattı: Sorumlu kişiler soru hazırlama süreçlerinden çıkartılacak

takma adlı 'nın şarkısının sözleri, 2020 Yükseköğretim Kurumları Sınavı'ndaki bir da çıkmıştı. Başkanı Prof. Dr. , "2020 ’nin oturumunda yer alan Türkçe alanındaki ilgili sorunun içeriği hakkında inceleme başlatılmıştır." dedi. Mabel Matiz, Lutilerin (LGBTİ) sözde ‘onur yürüyüşleri’nde ön safta yer almıştı. Tuhaf klipleri ve kulağı tırmalayan ses tonuyla sadece marjinal bir kesimin dinlediği Matiz'e sapkın isnanlar ve muhalifler destek çıktı.

ÖSYM'den 'Mabel Matiz' sorusuna inceleme

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Kurumu (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, YKS'de sorulan Mabel Matiz sorusu hakkında inceleme başlatıldığını duyurdu.

Geçen hafta sonu gerçekleştirilen Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın (YKS) Türkçe bölümünde, şarkıcı Mabel Matiz'e ilişkin bir soru sorulmuştu.

Söz konusu soru, bazı vatandaşlar tarafından sert tepkiyle karşılaşırken konuya dair ÖSYM'den açıklama geldi.

Yeni Akit'e konuşan ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Aygün soruya ilişkin inceleme başlatıldığını açıkladı.

"MİLLİ VE MANEVİ DEĞERLERİMİZE HASSASİYETİMİZ AÇIKTIR"

Aygün, "2020-YKS yaklaşık 2 buçuk milyon adayın katılımıyla üç oturum halinde 188 sınav merkezinde güvenle ve başarıyla tamamlanmıştır. Soru havuzu ülkemizin farklı üniversitelerinden binlerce akademisyenin katılımıyla oluşturulmaktadır. Kurumumuz yönetiminin milli, manevi değerlerimiz ve toplumsal değer yargılarımız konusundaki hassasiyeti açıktır. 2020 YKS'nin TYT oturumunda yer alan Türkçe alanındaki ilgili sorunun içeriği hakkında inceleme başlatılmıştır. Sorumlu kişiler soru hazırlama süreçlerinden çıkartılacaktır." dedi.