Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 02.07.2020 18:25
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 02.07.2020 21:04
ABONE OL

paylaştı: İşte ABD'deki ve dijital zorbalığa karşı düzenlemeler

, 'nin gündemindeki ve kullanımına ilişkin hukuki düzenlemelere dair paylaşımda bulundu. Yapılan infografik paylaşımda ABD'de dijital zorbalığa karşı atılan adımlar örnek gösterildi.

ABD'nin dijital zorbalığa karşı aldığı önlemler

, 'nin gündemindeki ve kullanımına ilişkin hukuki düzenlemelere dair paylaşımda bulundu.

Twitter'dan, "İnternet ve sosyal medya kullanımına ilişkin hukuki düzenlemelere dair dünyadaki uygulama örnekleri: ABD'de veri güvenliği ihlali ve dijital zorbalığa karşı hangi hukuki düzenlemeler mevcut?" ifadeleriyle infografik bir paylaşım yapıldı.

İşte ABD'nin dijital zorbalığa karşı yaptığı düzenlemeler:

-ABD, 1996 yılında internet içeriklerinin düzenlenmesine ilişkin İletişim Uygunluk Yasası'nı kabul etmiştir.

-Yasanın amacı, 18 yaşından küçükleri uygunsuz ve müstehcen içeriklerden korumaktır.

-28 Mayıs 2020 tarihinde "Çevrimiçi Sansürü Önlemeye İlişkin Kararname" adını taşıyan Amerika Birleşik Devletleri Başkanlık Kararnamesi imzalanmıştır.

-Kararname, sosyal medya platformlarının kamuoyu algısını şekillendirmek için belli görüşleri sansürlediklerini ve diğerlerini ön plana çıkardıklarını belirtmektedir.

-Düzenleme ile sosyal medya platformlarının üçüncü kişiler tarafından yapılan paylaşımlardan hukuken sorumlu tutulması hedeflenmektedir.

ABD'DE DİJİTAL PLATFORMLARDA VERİ GÜVENLİĞİNİN İHLALİ
-2012'de Google 22 milyon dolar ceza kesilmiştir.

-Facebook, 2016'da ABD başkanlık seçimleri öncesinde dünya çapında 87 milyon kullanıcısının verisini yasa dışı yollardan Cambridge Analytica şirketine sızdırmıştır.

-Facebook, kişisel verilerin gizliliğini ihlal etmiştir.

-ABD Federal Ticaret Komisyonu, kişisel verilerin gizliliği konusundaki ihlalleri nedeniyle, Facebook'a 5 milyar dolar para cezası kesmiştir.

ABD'DE DİJİTAL ZORBALIK
-Sosyal medya platformlarında 1 milyonu aşkın takipçisi olan ABD'li bir 'influencer', başka bir kişiye ait web sitesi adresini zorla ele geçirmek ve tehdit suçlamasıyla 14 yıl hapse mahkum edilmiştir.

-Bu kişi, sosyal medya hesaplarında kaba davranışları, alkolün etkisinde yapılmış uygunsuz hareketleri ve çıplaklık içeren görselleri paylaşmıştır.