Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 01.07.2020 10:46
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 01.07.2020 10:46
ABONE OL

Uyuşturucu kaçakçısı nereli? Nejat Daş işlediği suçlar nelerdir?

? ? Uyuşturucu kaçakçısı Njeat Daş düzenlenen "Bataklık" operasyonuyla yakalandı. Cumhuriyet tarihinin en büyük uyuşturucu operasyonu olarak nitelendirilen "Bataklık" operasyonunda gözaltına alınan dir sorusuna arama motorlarında yanıt aranmaya başlandı. Bugüne kadar birçok suç dosyasında adı geçen Nejat Daş, özellikle 1990'lı yılların ortalarından bu yana çeşitli operasyonlarda yakalanmış ve hakkında işlem yapılmıştı. Nejat Daş, 2004 yılında ise uyuşturucu madde nedeniyle tutuklu bulunduğu İspanya'da, İspanya Ulusal Mahkemesinin Türkiye'ye iadesini şartlı olarak kabul etmesi üzerine iltica talebinde bulundu.

Nejat Daş kimdir? Uyuşturucu kaçakçısı Nejat Daş suçları nelerdir?

Nejat Daş kimdir? Nejat Daş suçları nelerdir? Uyuşturucu kaçakçısı Nejat Daş kimdir sorusu gündeme oturdu. Cumhuriyet tarihinin en büyük uyuşturucu operasyonu düzenlenirken Nejat Daş da gözaltına alındı. Bugüne kadar birçok kaçakçılık dosyasında adı geçen Nejat Daş'ın kim olduğu merak edilmeye başlandı. Peki Nejat Daş kimdir? İşte Nejat Daş hakkında merak edilen bilgiler!

GÖZALTINA ALINDI

Bakan Soylu'nun açıkladığı örgütün 2 tepe yöneticisinin, Nejat Daş ve Çetin Gören olduğu öğrenildi. Daş ve Gören, İstanbul'da polisin düzenlediği operasyonla gözaltına alındı. Örgüt liderlerinden Çetin Gören'in 'Padişah' yazılı fotoğrafının arama yapılan lüks adreste, duvarda asılı olması dikkat çekti. Çetin Gören'in, hem Brezilya hem Hollanda'da 26 yıl hapis cezasıyla INTERPOL tarafından kırmızı bültenle arandığı ve cezaevi firarisi olduğu da ortaya çıktı.

NEJAT DAŞ KİMDİR?

Adı uzun yıllardır uyuşturucu ve kaçakçılık dosyalarıyla anılan, özellikle 1990'lı yılların ortalarından bu yana çeşitli operasyonlarda yakalanan ve hakkında işlem yapılan Nejat Daş, son olarak geçen mayıs ayında gündeme gelmişti.

O tarihte gelen bir ihbar üzerine hareket geçen Edirne Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Şubesi ekipleri, Almanya'dan gelen ve Kapıkule Sınır Kapısı'ndan giriş yapan tırı takibe alarak İstanbul yakınlarındaki bir tır parkında yakalamış, yapılan aramada aracın bazı bölümlerine gizlenmiş 300 bin İngiliz sterlini bulunmuştu. Konu ile ilgili geçmişte de uluslararası uyuşturucu kaçakçılığı suçları bulunan Nejat Daş ve 2 şüpheli yakalanmış, savcılık sorgusunun ardından adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı.
Ancak bu olay Nejat Daş adının geçtiği ilk olay değil.

İlk olarak adı, 1993 yılında Akdeniz'in uluslararası sularında 14 ton uyuşturucu yüküyle yakalanan 'LUCKY S' gemisiyle ilgili davada gündeme gelen Nejat Daş, beraberindeki 10'u tutuklu 15 sanık ile yargılandı.

Aynı yıl başka bir uyuşturucu davasında yargılanan Daş'ın adı bu kez 'KISMETİM 1' gemisi ile geçti. Bu olayda da Akdeniz uluslararası sularında 3,1 ton uyuşturucu madde ile birlikte batırılan gemiyle ilgili devam eden yargılamada, Nejat Daş ve yanındaki sanıklar hakkında tahliye kararı verildi.

Nejat Daş, 2004 yılında ise uyuşturucu madde nedeniyle tutuklu bulunduğu İspanya'da, İspanya Ulusal Mahkemesinin Türkiye'ye iadesini şartlı olarak kabul etmesi üzerine iltica talebinde bulundu.
Aradan geçen kısa bir sürenin ardından İspanya'ya iltica talebini geri çeken Daş, 2007 yılında Türkiye'ye iade edildi.

Daş takvimler 14 Şubat 2007'yi gösterdiğinde Türkiye'nin iade başvurusunun kabul edilmesiyle İspanya'dan Türkiye'ye gönderildi. Gerçekleştirilen sağlık kontrollerinin ardından Metris Cezaevi'ne konulan Nejat Daş'ın Türkiye'de 'LUCKY S' ve 'KISMETİM 1' isimli uyuşturucu davalarından kaynaklı hakkında toplam 25 yıl 8 ay hapis cezası bulunuyordu.

2007 yılında girdiği Tekirdağ F Tipi Cezaevi'nde 5 yıl tutuklu kalan Nejat Daş, 2012 yılında 1 milyon 250 bin TL kefalet ödeyerek tahliye olmuştu.
Daş, son olarak 11 ilde yapılan, 67 kişinin gözaltına alındığı, Cumhuriyet tarihinin en büyük uyuşturucu operasyonunda bir kez daha gözaltına alındı.