Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 01.06.2020 23:06
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 01.06.2020 23:13
ABONE OL

’den Türk vatandaşı 'ye işkence gibi ceza! Toplama kampına atıldı...

Cumhuriyeti vatandaşlığı bulunan Hilal’in ’in sistematik baskı ve asimilasyon aracı olan toplama kamplarında olduğu ve 10 yıl hapis cezasına çarptırıldığı ileri sürüldü.

Çin’den Mevlüde Hilal’e işkence gibi ceza

Türkiye'de bulunan Uygur Türkü aktivistlerin Doğu Türkistan'ın Gulca şehrinde doğan 34 yaşındaki Mevlüde Hilal'in toplama kampına atıldığını ileri sürdü. Aktivistler, sosyal medyada Hilal'in Türkiye vatandaşı olduğuna dair kimlik belgesini paylaştı.Uygur Türkü Mevlüde Hilal, 2006 yılında Türkiye'ye eğitim için geldi. Samsun'da eğitim alan Hilal, 2012 yılında Türk vatandaşı oldu. Mevlüde Hilal'in hem Türk hem de Çin vatandaşlığı bulunuyor.

TOPLAMA KAMPINA ATILDI
Türkiye vatandaşı olmasının ardından annesinin hastalığı dolayısıyla Doğu Türkistan'a dönen Hilal, 2017 yılında Çin'in Uygur Türklerine yönelik baskı ve asimilasyon politikası olan toplama kamplarına atıldı.

"ÇİN'İ BÖLMEYE TEŞEBBÜS" SUÇUNDAN TUTUKLANDI İDDİASI
Mayıs 2019'da serbest bırakıldığı öğrenilen Mevlüde Hilal, bu kez 12 Haziran 2019'da Çin yönetimi tarafından "devleti bölmeye teşebbüs" suçuyla 10 yıl hapse mahkum edildi. Ayrıca, eşinden de boşandığı öğrenilen Mevlüde Hilal'in küçük kız çocuğunun ortada kaldığı kaydedildi.

AKTİVİSTLERDEN SERBEST BIRAKILSIN ÇAĞRISI
Türk vatandaşı Mevlüde Hilal'e Çin yönetimi tarafından verilen ceza ile ilgili, Türkiye'de bulunan aktivistler Türk makamlarına serbest bırakılması için çağrıda bulundu.