Takvim

Bugünkü
Takvim
 • Güncel
 • 21.05.2020 12:09
 •  - 
 • Son Güncelleme:
 •  
 • 21.05.2020 12:09
ABONE OL

nedir? Bayramda evde ?

nedir? Camiler kapalı olduğu için toplu halde bayram namazı kılamayacak Müslümanlar, bayramda evde duha namazı kılabilir? Peki; ? ? Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanvekili Zeki Sayar konuyla ilgili yaptığı açıklamada, bayram namazı vaktinin gelmesiyle evde duha namazının kılınabileceğini söyledi. Peki, duha namazı nasıl kılınır? İşte, duha namazı kılınışı!

Duha namazı nedir? Bayramda evde duha namazı nasıl kılınır?

Bayram namazının yaklaşmasıyla birlikte evde bayram namazının kılınışı Müslümanlar tarafından sorgulanıyor. Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanvekili Zeki Sayar yaptığı açıklamada, bayram namazı vaktinde duha namazının kılınabileceğini söyledi. Peki, duha namazı nedir? Duha namazı nasıl kılınır? Sayar, "Müslüman kardeşlerimize tavsiyemiz; bayram namazının kılınma vakti girince evlerinde 2 rekat veya 4 rekat Allah rızası için 'duha namazı' kılarlar. Böylece bayramı ihya etmiş olurlar" dedi.

Hanefi mezhebine göre Cuma namazında aranan şartların bayram namazı için de söz konusu olduğuna işaret eden Sayar, "Yani Hanefi mezhebinde bayram namazı vaciptir, mutlaka cemaatle camide kılınması gerekir. Bu mezhebe göre insanların evlerinde tek başına veya bir araya gelerek cemaatle bayram namazı kılmaları uygun değildir. Dolayısıyla Müslüman kardeşlerimize tavsiyemiz bayram günü erkenden kalkmalarıdır. Sabah namazından sonra Kur'an-ı Kerim okuyarak, tekbir, tehlil getirerek, zikir fikir yaparak beklerler. Sonra bizim kerahat vakti dediğimiz yani bayram namazının kılınma vakti girince evlerinde 2 rekat veya 4 rekat Allah rızası için 'duha namazı' kılarlar. 'Kuşluk duha namazı' zaten her zaman kılınan bir namazdır, yani nafile namazlardan birisidir. Onu kılabilirler, dua ederler, bunu tavsiye ediyoruz. Böylece bayramı ihya etmiş olurlar" diye konuştu.

Sayar, Şafi mezhebinde de asıl olan yine bayram namazının cemaatle camide kılınması olduğunu, farklı bir görüş olarak bu mezhebin içtihadının bayram namazını kaçıran insanların evlerinde tek başına veya cemaat olarak da bayram namazını kılabileceği yönünde olduğunu kaydetti. Sayar, "İsteyen kardeşlerimiz, özellikle Şafi mezhebine mensup olan kardeşlerimiz bu görüşle de amel edebilirler" dedi.

DUHA NAMAZI NASIL KILINIR?

2 Rekatlık Duhâ Namazı

1. Rekat

"Niyet ettim Allah rızası için iki rekat Duha namazı kılmaya" diye niyet ederiz
"Allahu Ekber" diyerek İftitah Tekbiri alır ve namaza başlarız
Sübhaneke'yi okuruz
Euzü-besmele çekeriz
Fatiha Suresini okuruz
Kur'an'dan bir sure okuruz
Rüku'ya gideriz
Secde'ye gideriz. Doğruluruz, tekrar Secde'ye gideriz

   2. Rekat

   Ayağa kalkarak Kıyama dururuz
   Besmele çekeriz
   Fatiha Suresini okuruz
   Kur'an'dan bir sure okuruz
   Rüku'ya gideriz
   Secde'ye gideriz. Doğruluruz, tekrar Secde'ye gideriz
   Oturarak Ettahiyyatu ve Allâhumme salli, Allâhumme Bârik ve Rabbenâ dualarını okuruz
   "Es selâmu aleyküm ve rahmet'ullah" diye sağa ve sola selam vererek namazı tamamlarız