Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 04.04.2020 11:29
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 04.04.2020 11:29
ABONE OL

Tekâlif-i Milliye nedir? Tekâlif-i Milliye emirleri nelerdir?

Tekâlif-i Milliye nedir? Tekâlif-i Milliye emirleri gündem konusu oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün gece yaptığı ulusa sesleniş konuşmasında Tekâlif-i Milliye emirlerinden bahsetti. Bu açıklamanın ardından Tekâlif-i Milliye emirleri nelerdir sorusu gündem oldu. Kurtuluş Savaşı'nın kazanılmasındaki en önemli milli fedakarlıklardan biri olan Tekâlif-i Milliye emirleri, yokluk içerisindeki Türk halkının düşmanla topyekün mücadelesi anlamına geliyordu.

Tekâlif-i Milliye nedir? Tekâlif-i Milliye emirleri nelerdir?

Tekâlif-i Milliye nedir? Tekâlif-i Milliye emirleri nelerdir? Başkan Erdoğan yaptığı açıklamada, virüsle mücadelede bağış kampanyasına destek istedi ve Tekâlif-i Milliye emirlerinden bahsetti. Peki, Tekâlif-i Milliye emirleri nelerdir? Tekâlif-i Milliye emirleri, Yunan işgalcileri ülkeden çıkarmadan önce yapılacak savaşa hazırlık döneminde, Başkomutan Mustafa Kemal tarafından çıkarılmış kararlardır.

TEKALİF-İ MİLLİYE NEDİR?

Milli Kurtuluş Savaşı her türlü zorluğa ve yokluğa rağmen gayret ve inançla devam ediyordu... İnönü muharebelerinde Yunan işgalcilere darbe vuran Türk ordusu Sakarya Savaşı'na hazırlanırken Mustafa Kemal Paşa 5 Ağustos 1921'de 'Başkomutan' sıfatıyla bizzat ordunun başına geçmişti. Büyük Millet Meclisi 3 aylık süreyle bütün yasama yetkilerini de Başkomutan'a devretmişti. Başkomutan bu yetkilere dayanarak 7-8 Ağustos'ta Tekâlif-i Milliye (Milli Yükümlülükler) emirlerini yayımladı.

Bu emirlerle birlikte Başkomutan Mustafa Kemal, 'topyekün mücadele' stratejisini de hayata geçiriyordu. Bu emirle 'topyekün savaş' stratejisini de hayata geçirmişti. Atatürk daha sonra bu stratejiyi Nutuk'ta 'Millet fertleri, yalnız düşman karşısında bulunanlar değil, köyde, evinde, tarlasında bulunan herkes silâhla vuruşan savaşçı gibi, kendini vazifeli sayarak bütün varlığını yalnız mücadeleye verecekti...' sözleriyle açıkladı.

İşte Atatürk'ün o emirleri:

1)Her ilçede bir tane Tekâlif-i Milliye Komisyonu kurulacak.

2)Halk, elindeki silah ve cephaneyi 3 gün içinde orduya teslim edecek.

3)Her aile bir askeri giydirecek.

4)Yiyecek ve giyecek maddelerinin %40'ına el konacak ve bunların karşılığı daha sonra geri ödenecek.

5)Ticaret adamlarının elindeki her türlü giyim eşyasının %40'ına el konacak ve bunların karşılığı daha sonra geri ödenecek.

6)Her türlü makineli aracın %40'ına el konacak.

7)Halkın elindeki binek hayvanlarının ve taşıt araçlarının %20'sine el konacak.

8)Sahipsiz bütün mallara el konacak.

9)Tüm demirci, dökümcü, nalbant, terzi ve marangoz gibi iş sahipleri ordunun emrinde çalışacak.

10)Halkın elindeki araçlar bir defa olmak üzere 100 km'lik mesafeye ücretsiz askeri ulaşım sağlayacak.