Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 04.04.2020 11:35
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 04.04.2020 16:46
ABONE OL

'ndan si'nde rüşveti skandalı! Valilikten açıklama geldi

Son dakika haberi... (), Adana'da Başkanı 'ın mazbatasını geçtiğimiz günlerde iptal etmişti. Pazar günü yeniden yapılacak olan belediyede büyük bir skandal patlak verdi. 19'u birinci derece akrabaları olmak üzere 26 meclis üyesi yakınının belediyede işe başlatıldığı ortaya çıktı. Çoğunluğa sahip olmalarına rağmen üyelerinin yakınlarının işe alınması, seçim rüşveti olarak değerlendirildi. TAKVİM'in skandalı gündeme getirmesinin ardından Adana Valiliğinden konuya ilişkin yapılan açıklamada "Belediye yöneticilerinin kamu kaynaklarını kamu hizmeti amacının dışında şahsi siyasi amaçları ve çıkarlar için kullandıkları, 05.04.2020 tarihinde yapılacak seçimlere açıkça hile karıştırmaya çalıştıkları ve bu işe alınmaların kamuoyuna yansıması üzerine bahsi geçen 26 kişinin işten çıkarıldığı Ceyhan Kaymakamlığına gelen şikayet ve ihbarlar üzerine tespit edilmiştir." denildi.

Ceyhan Belediyesi'nde seçim rüşveti skandalı

, Adana'da Başkanı 'ın mazbatasını geçtiğimiz günlerde iptal etti. 'nın kararının ardından gözler 'da yapılacak Belediye Başkanlık ine çevrildi. Belediyede 13'ü 'li, 4'ü İYİ Parti'li, 8'i 'li, 4'ü MHP'li, 1'i de bağımsız olmak üzere toplamda 30 meclis üyesi bulunuyor.

SEÇİM RÜŞVETİ SKANDALI!
Meclis üyelerinin yapacağı seçim öncesi büyük bir skandal patlak verdi. Belediyede, 19'u birinci derece akrabaları olmak üzere 26 meclis üyesi yakınının işe alındığı ortaya çıktı. Çoğunluğa sahip olmalarına rağmen üyelerinin yakınlarınını işe alınması seçim rüşveti yorumlarına neden oldu.

VALİLİKTEN AÇIKLAMA GELDİ:
Takvim'in skandalı gündeme getirmesinin ardından Adana Valiliğinden konuya ilişkin açıklama geldi.

Valilikten yapılan açıklama şöyle:


Bazı basın yayın organlarında "Ceyhan Belediye Başkanı Kadir Aydar'ın görevden alınmasıyla başlayan süreçte Millet İttifakı meclis üyelerinin birinci dereceden yakınlarının apar topar işe alındığı" yönünde haberler yer alması üzerine aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

05.04.2020 tarihinde yapılacak seçimden önce belediye meclis üyelerinin iradelerini ve seçimi etkilemeye yönelik olarak organize bir şekilde meclis üyelerinin birinci ve ikinci derece akrabalarından toplam 26 kişinin 01.04.2020-03.04.2020 tarihleri arasında Ceyhan Belediyesi Personel A.Ş'ye işe alındığı, aynı yerden 13.03.2020 tarihinden beri de bu kapsamda 18 kişinin işten çıkarılıp 51 kişinin işe alındığı, belediye yöneticilerinin kamu kaynaklarını kamu hizmeti amacının dışında şahsi siyasi amaçları ve çıkarlar için kullandıkları, 05.04.2020 tarihinde yapılacak seçimlere açıkça hile karıştırmaya çalıştıkları ve bu işe alınmaların kamuoyuna yansıması üzerine bahsi geçen 26 kişinin işten çıkarıldığı Ceyhan Kaymakamlığına gelen şikayet ve ihbarlar üzerine tespit edilmiştir.

Konuyla ilgili olarak Valiliğimizce ve Ceyhan Cumhuriyet Başsavcılığınca 03/04/2020 tarihli 2020/1902 esas numarasıyla soruşturma başlatılmıştır.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.