Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 03.04.2020 23:31
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 03.04.2020 23:31
ABONE OL

'ndan 'a sert tepki! "Son derece çarpık ve ahlaksız bir anlayışın ürünü..."

Sözcüsü Hami Aksoy, Kiryakos Miçotakis'in, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Almanya Başbakanı Angela 'e ile ilgili gönderdiği mektupta lerin sayısı üzerinden maddi destek teklif etmesini, "son derece çarpık ve ahlaksız bir anlayışın ürünü" olarak niteledi.

Dışişleri'nden Yunanistan'a sert tepki!

Sözcüsü Hami Aksoy, Miçotakis'in, 'ye ilişkin, Macron ve 'e ilettiği mektupla ilgili soruya yazılı yanıt verdi.

Miçotakis'in mektubunda, "Türkiye'ye maddi desteğin, Avrupa'ya akınlarının azalmasıyla doğru orantılı şekilde yapılması" teklifinde bulunduğunu hatırlatan Aksoy, şu ifadeleri kullandı:

"Yunanistan'ın kapısına gelen lara tüm dünyanın gözü önünde uyguladığı insanlık dışı ve utanç verici muameleler hala hafızalardayken bu ülkenin şimdi de lerin sayısı üzerinden maddi destek teklif etmesi, son derece çarpık ve ahlaksız bir anlayışın ürünüdür. Türkiye, tamamen insani nedenlerle misafir ettiği 4 milyon sığınmacı için bugüne dek 40 milyar dolar harcamıştır."

Avrupa Birliği'nin () ise Suriyeliler için Türkiye'ye yaptığı 6 milyar avroluk taahhüdün bugüne kadar sadece 2,7 milyarını gönderdiğinin altını çizen Aksoy, AB'nin Yunanistan'a ise ülkesindeki 100 bin sığınmacı için 3 milyar avroya yakın destek verdiğini ifade etti.

Sözcü Aksoy, "Bizim teklifimiz bakidir: Ülkemizdeki sığınmacıları Yunanistan kendi ülkesine alabilir. AB de sığınmacılar için sağlayacağı maddi desteği Yunanistan'a verebilir. Biz de komşuluk ilkesi gereği Yunanistan'a maddi destekte bulunuruz." ifadelerine yer verdi.

MİÇOTAKİS'TEN MAKRON VE MERKEL'E TÜRKİYE İLE İLGİLİ MEKTUP
Yunan Başbakan Miçotakis, Makron ve Merkel'e mektup göndererek, AB ile Türkiye arasında yeni bir göçmen anlaşması imzalanmasını, bu kapsamda Türkiye'ye yapılacak maddi desteğin Avrupa'ya göçmen akınlarının azalıp çoğalmasıyla doğru orantılı olmasını teklif etmişti.

Mektubunda Türkiye'nin mülteci akınlarını tamamen kontrol etme gücüne sahip olduğu değerlendirmesinde bulunan Miçotakis, 'nın sığınmacıları AB'ye karşı baskı aracı olarak kullandığını öne sürmüştü.