Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 03.04.2020 20:33
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 03.04.2020 20:54
ABONE OL

dışarı çıkma yasağı var mı? geldi mi?

sokağa çıkma yasağı var mı? Başkan Erdoğan tarafından ülke genelinde virüsle mücadele için yeni tedbirler alındığı duyuruldu. Daha önce 65 yaş üstüne uygulanan sokağa çıkma yasağı 18 yaş altına geldi mi? 18 yaş altı dışarı çıkma yasağı var mı? Bilim Kurulu üyeleri tarafından alınan tavsiye kararlarının ardından, var mı sorusuna yanıt aranıyor.

18 yaş altı sokağa çıkma yasağı var mı?

18 yaş altı sokağa çıkma yasağı var mı? 18 yaş altı dışarı çıkma yasağı için vatandaşlar araştırma yapmaya başladı. Özellikle İstanbul'da sokağa çıkma konusunda yeni tedbirlerin hayata geçmesi bekleniyor. Belirli yaş gruplarına sokağa çıkma sınırlandırılması alınması beklenen tedbirlerden birisi. Daha sıkı izolasyon için 18 yaş altına sınırlandırma gündeme geldi. Peki, 18 yaş altı sokağa çıkma yasağı var mı? 18 yaş altı dışarı çıkma yasağı olacak mı? İşte detaylar…

18 YAŞ ALTI SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI VAR MI?

Başkan Erdoğan, sokağa çıkma yasağı kararları hakkında açıklamalarda bulundu. İşte, Erdoğan'ın ifadeleri:

Bu gece yarısı ile yeni tedbirleri ekliyoruz. Şehirler arası toplu taşımayı izine bağlamıştık. Kendi araçları ile yolculuk yapan vatandaşlarımızı da kontrole tabi tutuyorduk. Bu gece ile 30 Büyükşehir ile Zonguldak şehrimizi araç giriş çıkışını kapatıyoruz.

Ülke içinde yük ve izinli yolcu taşımacılığı yapanların bu şehirlerden transit geçişleri devam edecek. 30 Büyükşehir ile Zonguldak'ta başlatacağımızın araç yasağı süresi 15 ile başlayacak.

Daha önce 65 yaş üzeri için alınan sokağa çıkma yasağını 20 yaş altı gençlerimiz için de alıyoruz. Amacımız vatandaşlarımızın sadece çalışmak veya temel ihtiyaç malzemelerini temin etmek, bunun dışında herkesin evinde kalmasını istiyoruz.

Yarından itibaren pazar yerleri ve marketler gibi toplu bulunan yerlerde herkesin maske takması zorunlu olacak.

Toplu çalışılan yerlerde de tedbirler alınacak. Şehirlerimizin tamamında insan hareketliliğini azaltmak için kararlar alınacak.

Sokaklar dahil insanlarımız kabalık olarak bir yerde bulunamayacak. Israrla kurallara uymayanlara gereken ceza uygulanacaktır.

İstanbul'da toplu ulaşım seferlerinin de azlığının etkisiyle izolasyon kurallarına tam olarak uyulamıyor. Yapılan değerlendirmelere göre alınan önlemlere en iyi uyan, izolasyonu sağlayan il Ankara oldu. Önümüzdeki günlerdeki değerlendirme sonucu gerek görülürse İstanbul'da özel araçlar ile seyahat tamamen kısıtlanacak. Alınması planlanan yeni kararlar şöyle:

* İstanbul'da denetimlerle özel araçlar dışında vatandaşların keyfi dolaşacağı alan kalmadı.

* İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin toplu taşıma araçlarında seferleri yeterli sayıda tutmaması izolasyonda büyük sıkıntı yaratıyor. Sefer sayıları arttırılacak.

* İstanbul'a giriş çıkışların kısıtlanması olumlu sonuçları gelmeye başladı. Bir kaç gün içindeki sonuçlara bakıldıktan sonra gerekirse özel araçlar ile şehir dışına çıkışlar ve girişler tümden yasaklanabilecek. Sadece, Çerkezköy, Gebze gibi yerlerde çalışmaya gidenler için özel izin belgesi verilecek.

* Şu anda İstanbul'un yüzde 85'i seyahat yapamıyor. Seyahat izni için 100 binin üzerinde başvuru geldi. Ölüm ve hastalık dışında kimseye izin verilmediği belirtildi.

* İstanbul'da yayılmanın önlenmesi için 65 yaş ve üstü olan sokağa çıkma yasağı yaşının 60 çekilmesi planlanıyor. Virüs kaptığı halde hastalık belirtileri göstermeyen 18 yaş ve altı grup için de sokağa çıkma yasağı getirilmesi planlanıyor. Bu uygulamanın Türkiye geneline yayılması üzerinde de duruluyor.

* Virüsün yayılmasını önlemek için muhtarlar da devreye sokuldu. Muhtarlara "Mahalle ya da köye şehir dışından gelenleri bildirin" denildi. Bu kişiler karantinaya alınacak.

BAKAN SOYLU'DAN SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI AÇIKLAMASI!

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bütün dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını nedeniyle Türkiye'de alınan önlemler hakkında bilgilendirmelerde bulundu. Vatandaşların en çok merak ettiği 'Sokağa çıkma yasağı gelecek mi' sorusuna da yanıt verdi.

Bakan Soylu yaptığı açıklamada; "Vatandaşımız tedbirlere uyuyor. Ama salgının yaygınlaşması ve ortaya koyacağı süreci hep beraber izliyoruz. Sokağa çıkma yasağından önce bir iki tane daha almamız gereken tedbir var. Bu konuya da çalışıyoruz, atacağımız adımlar var.

Vatandaş kendi olağanüstü halini ilan ederse daha üst bir tedbir almaya şimdilik gerek olmayabilir. Süreç farklı noktaya giderse, elbette farklı tedbirler almamız gerekebilir. Bunu safha safha yapmak durumundayız. Yasaktan önce önerebileceğimiz başka tedbirler var." dedi.