Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Güncel
  • 29.03.2020 22:20
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 29.03.2020 22:33
ABONE OL

Bakan Soylu'dan hakkında flaş açıklama

Kovid-19'la mücadele kapsamında önemli değerlendirmelerde bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, başarıyla devam ettirilen sürecin nasıl işlediğini anlattı. Parlamenter Sistem ve olmak üzere iki dönemde de bulunduğunu belirten Bakan Soylu, "Parlamenter Sistem'de bir kişi imza atmazsa yol alamazsınız. Ben ortak aklın devlete nasıl yansıdığını Sayın yönetiminde gördüm" şeklinde konuştu.

Kovid-19'la mücadelenin sırrını açıkladı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Türkiye'de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında sosyal izolasyonun sağlandığını belirterek, "Hiçbir tedbir almaktan çekinmeyiz. Şu anda yaklaşık yüzde 95 civarında hayat eve çekildi." dedi.

Bakan Soylu, sosyal medya üzerinden gerçekleştirilen canlı yayına konuk oldu.

Koronavirüse yakalanan emniyet mensubu olup olmadığının sorulduğu Bakan Soylu, "Şu anda sayısı 20 civarında. Bunlardan iyileşenler de var." cevabını verdi.

Bakan Soylu, koronavirüs ile ilgili kararları alırken dünyadan cesur hareket ettiklerini ve almaları gereken tedbirleri de zamanında aldıklarını vurguladı.

Sokağa çıkma yasağının gelip gelmeyeceğine ilişkin soruya Soylu, alamayacakları hiçbir tedbirin bulunmadığını belirterek, "Türkiye'de sosyal izolasyon sağlandı. Hiçbir tedbir almaktan çekinmeyiz. Şu anda yaklaşık yüzde 95 civarında hayat eve çekildi. Yarını ve öbür günü de izleyeceğiz. Sabahleyin valilerimize söylediğim şudur. Şehir içi giriş ve çıkışların kontrolünü daha fazla artırın. Hiçbir özel aracı sektirmeyin. Otobüsler muhakkak kontrol edilecek. 'Şehir içi özel taşımada ister belediye ister halk otobüsü ister minibüs olsun her birini tek tek kontrol edin. Sosyal mesafeyi ihlal edecek ne varsa, araba bağlanması gerekiyorsa, kamu, tüzel beni ilgilendirmiyor hepsini bağlayın.' dedim."

Polis Meslek Eğitim Merkezleri (POMEM) sonuçlarıyla ilgili soruya Soylu, "10-15 gün içerisinde inşallah açıklanacaktır. Orada süreçler de hemen hemen tamamlandı." cevabını verdi.

"KENDİLERİNDEN GELEN BİR TALEPTİ BİZ DE DEĞERLENDİRDİK"
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İstanbul, Ankara, İzmir'de ticari taksilerin trafiğe çıkışları sınırlandırılmasına ilişkin İçişleri Bakanlığınca yayımlanan genelgeyle ilgili şu değerlendirmeyi yaptı:

"Taksi ve esnaf odalarıyla görüşüldü. Bir gün sonu tek diğer gün sonu çift olan plakalar çıkacak. Zaten önemli bir bölümünde 'çıkalım-çıkmayalım' tereddütü söz konusuydu. Kendilerinden de gelen bir talepti biz de değerlendirdik. İhtiyaç duyan diğer vilayetlerin bu kararı alabileceği de genelgede yazıyor." diye konuştu.


"HÜKÜMET SİSTEMİ'NİN FAYDALARINI GÖRDÜM"

Bakan Soylu açıklamalarına şu sözlerle devam etti;

Pazarlarla ilgili kararda birçok belediye başkanımızla görüştüm. Arkadaşlarımız da görüşmeler gerçekleştirdi. Bizim başka bir fikrimiz vardı ama görüşmeleri yapınca böyle bir karar aldık. Ben ortak aklın devlete nasıl yansıdığını Sayın Recep Tayyip Erdoğan yönetiminde gördüm. Bundan da çok mutlu oldum. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin yeni bir modeli var. Elbetteki istişare ediyoruz, elbette konuları ortak konuşuyoruz. Bakanlar Kurulu'nda değerlendirmeleri yapıyoruz. Ama her işin de kendine göre bir sorumlusu var. Ortaya çıkan sonuç Cumhurbaşkanımızın da onayı olursa yürürlüğe girer. Parlamenter Sistem'de bir kişi imza atmazsa yol alamazsınız.

ÜRETİCİLERE VE ÇİFTÇİLERE MESAJ

Tarım Bakanımız ile istişareleri yaptık. Çiftçiler, üreticiler çekinmeden işlerine devam etmeli. Bir kısıtlama koyulmadı. Tarım Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Çalışma Bakanlığı çalışmalarını sürdürüyor. Çiftçiler için yeni bir teşvik paketi konusunda Tarım Bakanımız değerlendirmeleri yapacaktır.