Takvim

Vav TV Canlı Yayın
  • Güncel
  • 09.03.2020 08:09
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 09.03.2020 08:12
ABONE OL

Kapan operasyonunda ortaya çıktı! sığınağında oy pusulası!

Bölücü terör örgütü ’ya yönelik düzenlenen Kapan operasyonu kapsamında ’te arazi incelemesi yapan jandarma teröristlerin sığınağında Mart 2014’deki yerel ler ile Haizran 2015’deki genel seçimlere ait oy pusulası buldu. PKK’nın siyasi uzantısı olan , özellikler 2014-2015’de Doğu ve Güneydoğu’daki seçimlere eli kanlı terör örgütünün desteğiyle şaibe karıştırmıştı.

PKK sığınağında HDP'ye ait oy pusulası!

Her döneminde Kandil'den /'nin milletvekili ve belediye başkan adaylarını dizayn eden, seçim bölgelerinde vatandaşlardan tehdit ile oy alan terör örgütü 'nın işi şansa bırakmamak için başka seçim hilelerine de başvurduğu ortaya çıktı. HDP/PKK'nın seçim hilelerinin izi 'te bulundu.

EVRAK FIŞKIRDI
PKK'nın yurt içi yapılanmasını çökertmek için yürütülen 'Kapan' operasyonu kapsamında Bitlis kırsalında arama tarama faaliyeti yürüten Jandarma ekipleri, arazideki doğal olmayan bir toprak yığını fark etti. Buranın örgütün sığınağı olabileceğini öngörerek kazıya başlayan Jandarma, naylon dosyalarda bulunan onlarca belgeye ulaştı. Kazıda örgütsel doküman ve bazı kişilere ait mahkeme ifade tutanakları ele geçirildi.

İKİ SEÇİME ŞAİBE BULAŞTI
Yapılan ilk incelemede dosyalarda bulanan kağıtların 30 Mart 2014'te yapılan mahalli idareler seçimi ile 7 Haziran 2015'te yapılan genel seçimlere ait belgeler olduğu belirlendi. Belgeler arasında oy sayım cetvelleri ve birleştirme tutanakları gibi Yüksek Seçim Kurullarına teslim edilmesi gereken belgelerin de bulunduğu tespit edildi. Belediye başkanlığı seçimlerine ait mühürlü oy pusulaları da ele geçirilen belgeler arasında.

KILPAYI BDP KAZANDI
Yeni Şafak'ta yer alan habere göre, 2014 yılında Güroymak'ta DBP'li Mehmet Emin Özkan ile AK Partili Hüseyin Mutlu arasında yarış yaşanmış, DBP'li aday 32 farkla seçimi kazanmıştı. Ancak DBP'nin seçimde hile yaptığı belirlenmiş ve seçim iptal edilmişti. Yenilenen seçimi yine Özkan kazanmıştı. Özkan, Bitlis Başsavcılığı'nca yürütülen terör soruşturması kapsamında 18 Kasım 2016'da gözaltına alınmıştı. İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alınan Özkan, "PKK'nın amacı doğrultusunda hareket ettiği, PKK'ya yardım sağladığı, belediyenin imkanlarını örgüt lehine kullandığı" gerekçesiyle 8 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırılmıştı.

SORUŞTURMA GENİŞLEYECEK
Bir kısmı ıslak ve tahrif olmuş belgeleri restore etme çalışmalarına başlayan Jandarma ardından detaylı inceleme başlatarak soruşturmayı genişletecek. Gerekli görülmesi durumunda 'ndan da teknik ve hukuki destek alınacak. Kapan operasyonunda ele geçirilen belgelerle ilgili incelemeler diğer ilçelerde ve genel seçimlerde de benzer hileler olup olmadığını ortaya koyacak.